Schetyna: Zieliński do dymisji, jeśli nie - będzie wniosek o wotum nieufności dla szefa MSWiA

Jeśli do końca tygodnia nie zostanie odwołany wiceminister Jarosław Zieliński, złożony zostanie wniosek o wotum nieufności dla szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka - zapowiedział w środę we Wrocławiu szef PO Grzegorz Schetyna.

Według Schetyny wiceminister Zieliński ponosi polityczną odpowiedzialność za to co się stało we Wrocławiu na komisariacie na Trzemeskiej, gdzie zmarł Igor Stachowiak.

Chcemy wyjaśnienia sprawy śmierci Igora Stachowiaka, nie możemy zostawić tej sprawy, chcemy komisji śledczej i dymisji ministra Zielińskiego, który nadzoruje policję. Jeżeli minister Zieliński nie zostanie odwołany do końca tygodnia złożymy wniosek o wotum nieufności dla ministra Mariusza Błaszczaka. Nie może być tak, że nie ma politycznej odpowiedzialności za poniesioną śmierć" - mówił Schetyna na konferencji prasowej.

Poseł PO Andrzej Halicki zapowiedział, że Platforma w tym tygodniu zgłosi projekt ustawy, która zablokuje możliwość stosowania tortur bez konsekwencji.

Odpowiednio znowelizowany Kodeks karny będzie implementował konwencję przeciwko torturom ONZ i zalecenia Rady Europy. Będziemy jako PO wnosić o przywrócenie pracy stałego zespołu monitorującego te kwestie - powiedział Halicki. Dodał, że wniosek o powołanie takiego zespołu zostanie złożony w tym tygodniu do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

Halicki wyjaśnił, że w projekcie ustawy, który chce zgłosić PO będzie znajdowała się m.in. definicja tortur. "Ta definicja musi się znaleźć w Kodeksie karnym, musi się tam również znaleźć odpowiedzialność karna funkcjonariuszy publicznych, którzy nie mogą stosować siły wobec obywateli - powiedział Halicki.

Igor Stachowiak w połowie maja ubiegłego roku został zatrzymany na wrocławskim rynku. Według funkcjonariuszy, mężczyzna był agresywny i dlatego musieli użyć paralizatora. Po przewiezieniu na komisariat stracił przytomność i pomimo reanimacji zmarł. Sprawa wróciła po wyemitowaniu reportażu w TVN24, gdzie m.in. pokazano zapis z kamery paralizatora, którego kilkakrotnie użyto wobec mężczyzny.

W związku z wydarzeniami sprzed roku, szef MSWiA odwołał komendanta dolnośląskiej policji, jego zastępcę ds. prewencji oraz komendant miejskiego we Wrocławiu. Rzecznik KG insp. Mariusz Ciarka informował, że trwa procedura zwolnienia policjanta, który użył na komisariacie paralizatora wobec Stachowiaka. (PAP)

pdo/ mok/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~bronek

Gdyby było głosowanie, czy Schetyna ma wylecieć z Sejmu na zbity pysk, za ośmieszanie Polski to stawiam, że jego głos jedynie byłby przeciw...

! Odpowiedz
2 2 ~Tycjan

Schetyna potwierdza, że głupota go zżera, a to nieuleczalna choroba

! Odpowiedz
3 3 ~Omojschetyno

Schetyna: wotum nieufnosci dla Macrona , a jesli nie to...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil