REKLAMA

Schetyna: PO nie poprze projektu PiS ws. powołania komisji ds. polityki energetycznej

2022-11-30 10:04
publikacja
2022-11-30 10:04

PO nie poprze projektu PiS ws. powołania komisji weryfikacyjnej ds. polityki energetycznej, bo to będzie tylko spektakl. Czekamy na odmrożenie w Sejmie naszej propozycji dotyczącej powołania komisji śledczej - powiedział w środę poseł KO, były szef PO Grzegorz Schetyna.

Schetyna: PO nie poprze projektu PiS ws. powołania komisji ds. polityki energetycznej
Schetyna: PO nie poprze projektu PiS ws. powołania komisji ds. polityki energetycznej
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

Schetyna pytany był w środę w RMF FM, czy - według niego - powstanie proponowana przez polityków PiS komisja weryfikacyjna ds. polityki energetycznej.

"Myślę, że zrobią wszystko, by ją powołać; oni - czyli PiS. Tak naprawdę, żeby zorganizować takie igrzyska, odsunąć, oderwać uwagę od tych najważniejszych rzeczy" - odpowiedział polityk Platformy. Według niego intencja PiS dotycząca powołania komisji "nie jest czysta".

Pytany, czy PO poprze powołanie takiej komisji, jako że Platforma złożyła wcześniej wniosek o powołanie komisji śledczej dotyczącej polityki energetycznej, Schetyna odparł, że wniosek KO "dobrze się czuje w zamrażarce, został tam włożony przez marszałek (Sejmu Elżbietę) Witek". "I wymyślają, kombinują coś, by po prostu to przykryć. Komisja weryfikacyjna oczywiście niczego nie da, będzie tylko spektaklem" - dodał.

Dopytywany, czy Platforma poprze powołanie komisji weryfikacyjnej, polityk PO, odparł, że nie. "Nie, mamy swój projekt komisji śledczej i będziemy czekać, by został odmrożony" - powiedział.

"My nie mamy żadnych tajemnic" - podkreślił Schetyna.

W październiku klub KO złożył wniosek o powołanie komisji śledczej ds. do zbadania prawidłowości, legalności oraz celowości działań podejmowanych przez organy i instytucje publiczne w celu zapobiegania i przeciwdziałania wpływom zagranicznych służb specjalnych na politykę energetyczną Polski w okresie od 1 lipca 2013 r. do 20 października 2022 r., a także zaniechań w zakresie wykrycia tychże wpływów w drugiej połowie października.

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedzieli przedstawienie projektu ustawy i powołanie komisji weryfikacyjnej w sprawie zbadania rosyjskich wpływów na bezpieczeństwo Polski w latach 2007-2022. Premier powiedział, że "należy zweryfikować wpływ rosyjskiej polityki, biznesu i agentów na bezpieczeństwo wewnętrzne i energetyczne Polski".

Według informacji PiS, Państwowa Komisja ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022 miałaby się składać z 9 członków powoływanych i odwoływanych przez Sejm RP. Komisja ma analizować m.in. czynności urzędowe, tworzenie, powielanie, udostępnianie informacji osobom trzecim; wpływanie na treść decyzji administracyjnych; wydawanie szkodliwych decyzji; składanie oświadczeń woli w imieniu organu władzy publicznej lub spółki; zawieranie umów czy dysponowanie środkami publicznymi lub spółki.

Decyzje, które mogłaby podejmować komisja, to: uchylenie decyzji administracyjnej wydanej w wyniku wpływów rosyjskich, wydanie zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi do 10 lat oraz cofnięcie i zakaz poświadczania bezpieczeństwa na 10 lat.(PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

sdd/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki