Schetyna: Nie ma tematu roszczeń

Nie ma tematu roszczeń i nie będzie - powiedział w środę w Polsat News lider PO Grzegorz Schetyna pytany o stosunek jego ugrupowania do tzw. ustawy 447.

(fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM)

Schetyna był pytany w środę w Polsat News, czy jeśli PO przejmie władzę, to będzie płacić odszkodowania za tak zwane mienie bezspadkowe. "Oczywiście, że nie" - odpowiedział. "To jest kolejna sprawa, gdzie PiS kompletnie nie wyczuwa nastrojów, on teraz próbuje stworzyć taką atmosferę, która ma straszyć Polaków" - podkreślił lider PO.

"Polacy oczekują uczciwych normalnych relacji, wyjaśnienia sprawy pedofilii w Kościele i normalnych relacji między polityką, a obywatelem. Tego nie ma" - zaznaczył.

Lider PO pytany był także o środowe słowa Patryka Jakiego (kandydata PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego z Małopolski). Powiedział on, że "Koalicja Europejska nadal kluczy w sprawie mienia bezspadkowego i ustawy 447" i mówił też: "Wczoraj pytałem o ich stosunek do Deklaracji Terezińskiej, bo cały problem związany z (ustawą) 447 wziął się właśnie z tej deklaracji, zaakceptowanej przez rząd Platformy Obywatelskiej w 2009 roku, gdzie po raz pierwszy w ogóle dopuszczono do myśli, że można płacić odszkodowania za mienie bezspadkowe".

"Patryk Jaki, nie ma żadnego, ani moralnego, ani politycznego prawa, żeby w ogóle się wypowiadać w sprawach zagranicznych, bo to, co zrobił z ustawą o IPN pokłóciło nas z Izraelem, ze Stanami Zjednoczonymi i z całym światem" - ocenił Schetyna.

"Myśmy bardzo wyraźnie powiedzieli, że nie ma tematu roszczeń, nie ma i nie będzie" - dodał.

W grudniu 2017 r. ustawę o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), zarejestrowaną w dzienniku ustaw jako S.447 (ustawa Senatu nr 447) jednomyślnie przyjął izba wyższa amerykańskiego Kongresu, a pod koniec kwietnia 2018 r. przez aklamację przyjęła ją Izba Reprezentantów. Prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę w maju 2018 r.

Po podpisaniu ustawy przez Trumpa sekretarz stanu USA został zobowiązany do przedstawienia - w dorocznym raporcie o przestrzeganiu praw człowieka w poszczególnych państwach albo w dorocznym raporcie o wolności religijnej na świecie - sprawozdania z realizacji ustaleń zawartych w Deklaracji Terezińskiej. Deklaracja ta - przyjęta w 2009 r. przez 46 państw świata na zakończenie Praskiej Konferencji ds. Mienia Ery Holokaustu - jest niezobowiązującą listą podstawowych zasad, mających przyspieszyć, ułatwić i uczynić przejrzystymi procedury restytucji dzieł sztuki oraz prywatnego i komunalnego mienia przejętego siłą, skradzionego lub oddanego pod presją w czasie Holokaustu.

Ustawa JUST nie przewiduje żadnych sankcji dla państw sygnatariuszy Deklaracji Terezińskiej, które nie spełniły swych obietnic, dotyczących zwrotu mienia ofiar Holokaustu ich prawowitym właścicielom bądź spadkobiercom. Ma głównie symboliczny, deklaratywny charakter. (PAP)

autor: Edyta Roś

ero/ pś/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
9 17 lightning_network

"Bezpośrednio ustawa 447 jest nawiązaniem do zobowiązań i ustaleń przyjętych przez 46 państw 30 czerwca 2009 r. w czeskim Terezinie (tzw. Deklaracja Terezinska). W imieniu rządu Donalda Tuska i Polski deklarację podpisał Władysław Bartoszewski, wtedy sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów."

https: //wpolityce.pl/polityka/446231-wraca-447-warto-wiec-wiedziec-na-ile-jest-niebezpieczna

długie, ale dobre - jak na dłoni widać, czy "nie ma tematu roszczeń" jak chciałby Schetyna...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
32 15 antybolszewik

Ale szczujnia trolli na forum. Temat odszkodowan do czasów PiSu nie istniał ale jest super pałką do ekscytowania trolli i nieuków

! Odpowiedz
13 37 eagleeye

Jeżeli ktos wierzy PO-KOmunie no to niech wierzy i głosuje. Szanowny pan Grzegorz przed wyborami wraz z PO-KOmuną powiedzą wszystko co słodkie dla ucha a po nie daj boże objeciu władzy zrobią wszystko na przekór. Co robili wcześniej wszyscy wiemy

! Odpowiedz
9 34 michal741

Na innym nagraniu jest jak co innego mówi

! Odpowiedz
9 9 bt5

By tak mieć chociaż 20% z 300 mld $ , to jakby się dobrze zakręcić to można to przerobić na 100%. Prędzej czy pózniej będzie recesja, kryzys, załamanie gospodarcze, masowe zwolnienia i niewypłacalności. I wtedy mnoży się takie coś jak licytacje niewypłacalnych kredyciarzy hipotecznych. W 2009 w USA , Hiszpani, Islandi, spokojnie można było wykupić nieruchy ze zbankrutowanego rynku kredytowego za 20% pierwotnej wartości.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 48 platformers

Temu panu to już dziękujemy, i to już, zamilknij !!!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil