Schetyna: Jeżeli rząd nie przyzna nauczycielom podwyżki 1000 zł brutto, to my ją damy

Jeżeli rząd nie zrealizuje oczekiwań środowiska nauczycielskiego i nie przyzna podwyżki 1000 zł brutto, to my damy tę podwyżkę - powiedział w środę lider PO Grzegorz Schetyna. Zapewnił o poparciu dla protestujących nauczycieli i samorządowców, którzy pomagają nauczycielom i szkołom.

(fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM)

Schetyna był pytany w Polsat News, czy podtrzymuje swoje wcześniejsze słowa, że jeśli PO wygra wybory, to da nauczycielom taką podwyżkę, jakiej się oni domagają, chociaż premier Mateusz Morawicki mówi, że w budżecie nie ma na to pieniędzy.

"Jeżeli rząd nie zrealizuje oczekiwań środowiska nauczycielskiego, nie przyzna podwyżki 1000 zł brutto, to powiedziałem, to i mogę to dziś potwierdzić: tak, my damy tę podwyżkę" - powiedział Schetyna. Ocenił, że PiS "beznadziejnie" zarządzał finansami państwa i stąd grozi zwiększenie deficytu. "Ten rząd dzisiaj pokazuje swoją słabość, bezradność" - powiedział.

Schetynę spytano także, czy poprze strajk ZNP, jeśli nauczyciele nie dojdą z rządem do porozumienia. "Będę popierał nauczycieli protestujących i oczekujących podwyżki, będę wspierał samorządowców, którzy dzisiaj (...) samodzielnie pozostają na placu boju i pomagają szkołom, nauczycielom i rodzicom" - odpowiedział lider PO. Dodał, że "nauczyciele protestują i walczą o ważne rzeczy".

"Mam nadzieję, że nie wpłynie to na przeprowadzenie egzaminów. (...) Przyczyną kłopotu jest katastrofalna polityka minister (edukacji, Anny) Zalewskiej, która w nagrodę za to, że rozwaliła polską szkołę, jedzie teraz do Brukseli i zajmuje się kampanią wyborczą" - dodał lider PO. Ocenił, że protestem nauczycieli nie zajęli się poważnie ani premier, ani ministrowie.

"Proszę zobaczyć, jaka to jest amatorszczyzna. Wszystko im wypada z rąk. To jest bardzo wyraźny sygnał, że ten rząd się kończy i PiS się kończy. (...)Uważam, że jest panika (w PiS), że czują porażkę, zbliżającą się porażkę. Organizują akcję-ewakuację do Brukseli. Wybiegają się tam, jak najszybciej chcą się tam dostać, żeby zacząć zarabiać w euro i zapomnieć o tych kłopotach, które tutaj zostawili. Ale Polacy nie zapomną" - powiedział Schetyna.

Poprzemy "Emeryturę Plus", bo trudno zabierać pieniądze tym, którym się należą

Poprzemy tzw. "trzynastkę" dla emerytów i rencistów, bo trudno zabierać pieniądze tym, którym się one należą, ale jak najgorzej oceniam taki sposób uprawiania polityki jaki prowadzi PiS, czyli korupcji politycznej - powiedział w środę lider PO Grzegorz Schetyna.

Schetyna był pytany, czy na najbliższym posiedzeniu zagłosuje za tzw. "trzynastką" dla emerytów i rencistów, czyli projektem ustawy o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r.

Szef PO zaznaczył, że "nie mamy tego projektu jeszcze na stole". Na uwagę, że "projekt jest bardzo prosty: 888 zł na rękę", lider PO odparł: "Projekt jest jeszcze prostszy niż się wydawało. Ma być wypłacany w maju, dwa tygodnie przed wyborami, po to, by skutecznie skierować emocje emerytów i rencistów na te wybory".

Dopytywany, czy nie boi się takiego efektu przy urnach wyborczych, Schetyna odparł, że nie, ponieważ - jak ocenił - "PiS kompletnie przestrzeliwuje społeczne oczekiwania". Dodał, że we "wrześniu wypłacono 300 zł przed początkiem roku szkolnego i kompletnie nikt tego nie zauważył".

"Nie wiem, jak będzie teraz. Jak najgorzej oceniam taki sposób uprawiania polityki, czyli takiej korupcji politycznej: +macie tutaj pieniądze, to jest pierwszy i ostatni raz, tylko pamiętajcie, że za dwa tygodnie są wybory+. To jest klasyczna polityka PiS" - powiedział Schetyna.

Dopytywany, czy PO poprze projekt, powiedział: " Oczywiście poprzemy, bo trudno zabierać pieniądze tym, którym się one należą".

Pytany, czy jest za ograniczeniem programu 500+, zaprzeczył. "Tak rozumiem (wypowiedź Augustyn), że trudno zaakceptować sytuację, że oboje rodzice porzucają pracę, by otrzymywać 500+ i tworzyć z tego domowy budżet" - powiedział. Zaznaczył jednocześnie, że Platformie zależy na aktywności Polaków na rynku pracy i na tym, by ta aktywność się opłacała.

Dopytywany, czy PO chciałaby wprowadzić taki warunek wypłacania świadczenia 500+, że jedno z rodziców musi pracować, Schetyna powiedział: "Nie, nie sądzę". "Powinniśmy jednak dbać o tych Polaków, którzy pracują i dlatego powinniśmy traktować ich szczególnie, dlatego powinniśmy im pomagać". Dodał, że skoro będzie wprowadzany program 500 plus także na pierwsze dziecko, to "musi być on szeroki i dotyczyć wszystkich".

autor: Wiktoria Nicałek

wni/ mok/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 8 and00

Proponuje zacząć od realizacji obiecanki pod hasłem 3x15% VAT, CIT, PIT
Poza tym fajnie by było w kampanii do PE wytłumaczyć jak sobie wyobrażają udział tegoż Parlamentu Europejskiego, albo nawet Komisji w tych obiecankach?

! Odpowiedz
2 18 zenonn

Obiecanki cacanki. PO już było i zostało wykopane.
PiS naobiecywał i kwalifikuje się wyłącznie do wywalenia. Kombinują kogo by jeszcze okraść.
Miliony potencjalnych baranów do strzyżenia na pewno zagłosuje przeciwko PiS
Znowu nie ma na kogo głosować.

! Odpowiedz
1 35 darkm

Don schedo - nie daliście przez 2 kadencje rządów, zamotaliście z 6-cio latkami a teraz bezczelnie obiecujecie że dacie , ale jesteście jednocześnie oburzeni rozdwnictwem PiS-u.

Czy wy tam w PO macie schizofrenie czy zwykłe rozdwojenie jaźni?

! Odpowiedz
3 29 platformers

Schetyna, nie kłam, nigdy więcej na was nie zagłosuję !!!!

! Odpowiedz
4 33 obsservator

Heh w jednym zdaniu mówi o tym że PiS zwiększa deficyt i o tym, że sam by go zwiększył o 17 miliardów. Platforma niezmiennie od powstania uważa nas za głupków.

! Odpowiedz
7 52 grzechu_comeback

TUSK JUŻ DAŁwał.....też w KAMPANII w okolicach 2007 roku.....I wyszło z tego,że owszem podwyżka dla nauczycieli JEST TERAZ, podwyżka dla lekarzy JEST TERAZ, powroty z Irlandii są TERAZ, nawet policja dostała podwyżkę TERAZ. Wcześniej była podwyżka ale DZIURY VAT!
No i "zdzichu na bank załatwimy"! ORAZ panie kelner! Ośmiorniczkę raz! Don pierdylion raz! Myslicie, że jak zadziałacie jak PZPR to będzie OK? PZPR>SDRRP>SLD, Razemy, Terazy, Ruchy, Wiosny, Europejkie.... zmiana KODu i już OK?! Owszem, na leminga to zadziała.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 57 artur17

Tak jak zagłosowaliście przeciw ACTA :-) Ktoś wam jeszcze wierzy?

! Odpowiedz
3 60 wektorwg

Jak tam 3x15????

! Odpowiedz
3 41 zzibi2

I ja dam, a co tam - dam nawet 2000 bo przecież to nie z mojej kieszeni..

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.