Sawicki: wniosek w sprawie dopłat do tytoniu wysłany

29.07. Warszawa (PAP) - Wniosek o zgodę na dodatkowe wsparcie dla plantatorów tytoniu został w czwartek wysłany do Komisji Europejskiej - poinformował minister rolnictwa Marek Sawicki. Chodzi o kwotę 30 mln euro.

Wysokość wsparcia została uzgodniona z producentami tytoniu - powiedział dziennikarzom Sawicki. Dodał, że oprócz tego rolnicy zajmujący się tą uprawą dostaną w ciągu najbliższych trzech lat 52 mln euro z budżetu krajowego.

O dodatkową pomoc z UE na uprawę tytoniu postulowali plantatorzy, wskazując, że pieniądze na ten cel otrzymali rolnicy w innych krajach. Ich zdaniem, narusza to warunki konkurencji na unijnym rynku, a polscy plantatorzy znaleźli się w gorszej sytuacji w stosunku do pozostałych producentów. Takie dopłaty w ubiegłym roku dostały: Włochy, Węgry, Bułgaria, Francja i Hiszpania. Polscy producenci dopłat nie dostali, gdyż wniosek w tej sprawie trafił do KE zbyt późno.

Minister poinformował, że resort wystąpił także o zgodę na przeznaczenie dodatkowych pieniędzy na pomoc dla rolników utrzymujących krowy w woj. południowo-wschodniej Polski oraz na dopłaty do chowu owiec. O takie wsparcie może starać się rolnik, który ma nie więcej niż 10 krów starszych niż trzy lata lub co najmniej 10 owiec owiec starszych niż półtora roku.

Resort przewiduje także dalsze wsparcie dla rolników uprawiających rośliny strączkowe i motylkowe. Dotacje do roślin strączkowych (np. fasoli) i motylkowych (m.in. koniczyny) mają poprawić opłacalność produkcji. Miałyby też zachęcić rolników do wykorzystywania tych roślin do karmienia zwierząt, co ograniczyłoby stosowanie pasz z soją genetycznie modyfikowaną.

Jak zaznaczył Sawicki, "zainteresowanie takimi dopłatami było znacznie większe niż się spodziewaliśmy, dlatego te działania chcemy rozszerzyć".

W ubiegłym roku na tzw. wsparcie specjalne było ogółem 40,8 mln euro rocznie, w tym 10,8 mln euro trafiło do producentów roślin strączkowych i motylkowych, 28,5 mln euro jako dopłata do hodowli krów oraz 1,5 mln euro - do hodowli owiec. W tym roku ministerstwo wnioskuje o prawie 50 mln euro na dopłaty do krów, 1,5 mln euro - na owce i 15 mln euro - na dopłaty do roślin motylkowych i strączkowych. W sumie w 2011 r. resort chce na to wydać ponad 96 mln euro.

"W związku z częstymi zjawiskami pogodowymi chcemy zmodyfikować system ubezpieczenia roślin i zwierząt i współfinansować składkę rolników" - powiedział Sawicki. Dlatego resort rolnictwa stara się o akceptację KE na dopłaty do tych składek. Na ten cel ministerstwo chce przeznaczyć prawie 187 mln euro.

Pieniądze na tzw. specjalne wsparcie dla wybranych sektorów (w ramach tzw. art. 68) pochodzą ze środków przyznanych danemu krajowi na dopłaty bezpośrednie. Wysokość tej pomocy nie może przekroczyć 10 proc. środków na ten cel.(PAP)

awy/ bos/ jbr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil