Sawicki: będą niższe zbiory

2008-06-12 12:41
publikacja
2008-06-12 12:41
12.6.Warszawa (PAP) - W Polsce będą niższe zbiory zbóż jarych i ozimych oraz truskawek - powiedział w czwartek w Sejmie minister rolnictwa Marek Sawicki. Winna jest panująca w wielu regionach kraju susza.

Sawicki powołał się na ostatnie prognozy Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, który prowadzi monitoring suszy w całym kraju.

Instytut podał, że zagrożone suszą są województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie, północna i zachodnia część woj. podlaskiego, mazowieckiego, z wyjątkiem krańców południowo-wschodnich oraz łódzkiego, oprócz części południowej.

Jak powiedział minister "na tych terytoriach występuje susza, powodująca co najmniej 15 proc. straty w tonach względem krajowej wartości średniej wieloletniej".

Szef resortu rolnictwa wyjaśnił, że w pierwszej dekadzie czerwca, niesprzyjające warunki dla rolnictwa spowodowane były brakiem opadów oraz wysoką temperaturą.

Według prognoz Instytutu na 10 czerwca br., w skali kraju trzeba spodziewać się niższych plonów pszenicy ozimej o 3 proc., rzepaku o 9 proc. Zbiory pszenicy jarej mogą spaść o 14 proc., jęczmienia jarego - o 15 proc., a owsa - o 17 proc.

Na obszarach dotkniętych suszą - jak powiedział Sawicki - można spodziewać się spadku plonów pszenicy jarej i jęczmienia o 30 proc., a owsa - o 35 proc.

Sawicki uważa, że w związku z zaistniałą sytuacją, wojewodowie powinni pilnie powołać komisje do szacowania poniesionych strat, by możliwie szybko można było przystąpić do "realizowania procedury odszkodowawczej".

Sawicki zaznaczył, że istnieją dwie możliwości uzyskania pomocy. Jedna wynika z ustawy o ubezpieczeniu upraw. Zgodnie z przepisami, rolnicy mogą ubezpieczyć uprawy w firmie ubezpieczeniowej z 50 proc. dopłatą do składki z budżetu państwa.

Druga forma pomocy - to przyznanie niskooprocentowanego kredytu klęskowego. Taki kredyt może być uruchomiony po dokonaniu szacunków i złożeniu wniosków przez wojewodów. Według Sawickiego, w budżecie są na ten cel zarezerwowane środki, ale jest ich zbyt mało. Dodał, że resort rolnictwa wystąpił do ministra finansów o przyznanie dodatkowych pieniędzy na ten cel. (PAP)

awy/ drag/ mow

Źródło:PAP
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki