Sawicki: Polskie jabłka trafią na wietnamski rynek

Polskie jabłka mają trafić 10 października na wietnamski rynek; rocznie będziemy ich eksportować kilkadziesiąt tysięcy ton - poinformował w piątek na konferencji prasowej minister rolnictwa Marek Sawicki. Polska eksportuje te owoce do 68 krajów.

Minister rolnictwa Marek Sawicki
Minister rolnictwa Marek Sawicki (fot. Łukasz Pyzara / Bankier.tv)

Jak poinformował szef resortu rolnictwa, w piątek polskie i wietnamskie służby fitosanitarne podpisały w Warszawie dokumenty, które otwierają wietnamski rynek dla polskich jabłek.

Sawicki zwrócił uwagę, że rosyjskie embargo na produkty żywnościowe trwa nadal, ale Polska stara się o nowe rynki zbytu.

Obecny na konferencji ambasador Wietnamu Pham Kien Thiet wyraził nadzieję, że polskie jabłka znajdą się szybko na jego rodzimym rynku. Ocenił, że w dalszej konsekwencji będzie to oznaczać, że trafią też na inne rynki azjatyckie. Sawicki podziękował ambasadorowi za to, że Wietnam był jednym z nielicznych państw świata, które nie wstrzymały importu polskiej wieprzowiny.

Prezes Stowarzyszenia Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw Waldemar Żółcik zwrócił uwagę, że Wietnam jest jednym z pierwszych krajów azjatyckich, którego przedstawiciele odwiedzili polskie sady. Jak mówił, w Europie poza Polską tylko Francja może eksportować jabłka do Wietnamu. "Dlatego traktujemy to w kategorii wyróżnienia" - podkreślił w rozmowie z dziennikarzami.

"Staraliśmy się zaprezentować możliwie wiele odmian jabłek. Cieszy nas bardzo fakt, że nie było takiej odmiany, która nie smakowałaby gościom z Wietnamu. Otrzymaliśmy zapewnienie, że żadna z odmian nie będzie wykluczona" - tłumaczył.

Żółcik szacuje, że na rynek wietnamski może trafiać maksymalnie 100 tys. ton jabłek. "Mamy potencjał, aby na ten rynek tyle jabłek sprzedać" - zaznaczył.

Jak mówił, tegoroczna susza dała się we znaki sadownikom. Jego zdaniem w tym roku będzie mniej tych owoców o 20 proc. wobec 2014 roku. "Będzie to ok. 3 mln ton" - ocenił.

"Jabłka są hitem eksportowym. Obecnie eksportujemy je do 68 krajów. Jesteśmy pewni, że jabłka otworzą drogę innym polskim owocom i warzywom" - dodał Żółcik.

Prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski ocenił, że Polska mogłaby również eksportować do Wietnamu świeżą borówkę amerykańską. "W Polsce rozwija się też przetwórstwo borówki w postaci suszu. Wietnamczycy mieli okazję jej próbować. Powiedzieli, że ten produkt by u nich się sprzedawał" - mówił dziennikarzom.

Resort rolnictwa poinformował, że w trakcie prac nad programem promocji gospodarczej branży rolnospożywczej Wietnam został wskazany jako jeden z 13 priorytetowych rynków. Potencjał eksportowy rynku wietnamskiego na jabłka szacuje się na około 75-100 tys. ton.

Obecnie Polska ma ujemne saldo handlowe w obrocie artykułami rolno-spożywczymi z Wietnamem. (PAP)

dol/ gma/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 6 ~rambo888

azem z jabłkami,do Wietnamu wysłać Sawickiego.

! Odpowiedz
1 4 ~zwykły

Trochę nie na temat ,a może i na. Dlaczego PO przez tyle lat nie ucywilizowała ekonomicznej (politycznej też) imigracji Wietnamczyków do Polski? Pracowici, nie wyciągają ręki po socjal, chcący jak najlepiej wykształcić w polskich szkołach swoje dzieci. Obecnie jest ich w naszym kraju kilkadziesiąt tysięcy i są wypychani do szarej i czarnej strefy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~spostrzegawczy

A nie chcieliby Wietnamczycy zamiast jabłek ministra Sawickiego ? Oddany za darmo.

! Odpowiedz
4 4 ~amelie2

Ciekawe czym nam zapłacą?

! Odpowiedz
3 4 ~StanRS

Jak to czym? W Polsce setki tysięcy ludzi chodzi w szmatach z Wietnamu. Nawet ostatnio widziałem telefon w jakimś supermarkecie z elektroniką Made in Wietnam.

! Odpowiedz
1 5 ~shalom

To dzięki takim panom jesteśmy zielona wyspa i wszyscy nam zazdroszczą

! Odpowiedz
1 3 ~polskidziad

''Obecnie Polska ma ujemne saldo handlowe w obrocie artykułami rolno-spożywczymi z Wietnamem. (PAP)''

================
a, może towarzysze z Wietnamu wzięliby trochę towarzyszy z p-o lub psl u ....!????
przecież mamy tego goowna pod dostatkiem ....:-))))))...i saldo zrobiłoby się dodatnie ......

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne