Saudyjski rząd zatwierdził program zasiewania chmur

Rząd Arabii Saudyjskiej zatwierdził program zasiewania chmur, mający na celu zwiększenie opadów o 20 proc. - informuje w czwartek gazeta "Arab News". Królestwo jest jednym z najsuchszych państw na świecie.

(fot. Michał Kość / FORUM)

Testy zostaną przeprowadzone w południowo-zachodniej części kraju, a jeśli zakończą się powodzeniem, proces zostanie wdrożony w całym królestwie - powiedział portalowi Al-Arabija Ajman Gulam z Głównego Urzędu ds. Meteorologii i Ochrony Środowiska.

Ministerstwo ochrony środowiska, gospodarki wodnej i rolnictwa podało, że program zasiewania obejmuje określone rodzaje chmur, wykorzystując ich właściwości fizyczne do stymulowania opadów. U podstaw takich chmur rozpylane są z ziemi lub przez samoloty związki chemiczne, m.in. jodek srebra, zamrożony dwutlenek węgla (tzw. suchy lód) czy sól. Przyciąga to do siebie wilgoć w chmurze, umożliwiając kondensację pary wodnej w wystarczająco duże krople, by wytworzyć w ten sposób opad deszczu.

Ministerstwo podkreśliło, że zasiewanie nie tworzy nowych chmur, a raczej wywołuje zmiany w procesach mikrofizycznych wewnątrz istniejących.

Roczna suma opadów w Arabii Saudyjskiej wynosi mniej niż 100 milimetrów. Prawie 2,7 mld metrów sześciennych wody morskiej jest odsalanych każdego roku, co czyni z królestwa jednego z największych producentów wody odsalanej na świecie, ale wciąż ok. 80-85 proc. zapotrzebowania pokrywane jest ze źródeł wód podziemnych. Prędkość wydobycia jest jednak większa niż szybkość wymiany, biorąc pod uwagę niskie opady.

Rosnące zapotrzebowanie wynika ze wzrostu liczby ludności w kraju, a także znacznego rozwoju w sektorach przemysłowym, energetycznym, transportowym, wydobywczym i rolniczym, w których zapotrzebowanie na wodę sięga prawie 24 mld metrów sześciennych rocznie.

Królestwo rozpoczęło badania nad rozsiewaniem chmur w 1976 roku we współpracy ze Światową Organizacją Meteorologiczną (WMO). Pierwsze eksperymenty odbyły się w 1990 roku w prowincji Asir na południowym zachodzie kraju. Kontynuowano je również w centralnych regionach królestwa, zwłaszcza w prowincjach Rijad, Kasim i Hail, oraz na północnym i południowym zachodzie, z udziałem specjalistów saudyjskich i amerykańskich.

Według raportu WMO w 2016 roku 56 krajów przeprowadziło operacje zasiewania chmur.(PAP)

baj/ akl/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 marianpazdzioch

Zabierają się do tematu od zadu strony. Za deszcze w dużej mierze odpowadają lasy. Powinni więc jak Chińczycy choć trochę zazielenić pustynię i dekadami dochodzić do tego co w Brazylii. Można zacząć nawet od lasów namorzynowych na wybrzeżu, a dalej stopniowo trawy, wierzba...

! Odpowiedz
0 3 marcin321

Oni zasieją, przyjdzie wiatr i ktoś inny zbierze :)

! Odpowiedz
7 9 jendreka

Na politycy straszą susza. Może nie znają tej metody. Może trzeba podpowiedzieć morawieckiemu jak rozwijać kraj.

! Odpowiedz
3 3 pazdzioch_indastries

on już wie bo stosuje inną technologię zasłaniania słońca sztucznymi chmurami, problem w tym że do zasiewania chmur stosuje się jodek srebra a do chemistralów nikt dokładnie nie wie co to jest, najprawdopodobniej jest to nano aluminium z raji tego że aluminum ma zdolność ponad 98% odbijania promieni.

! Odpowiedz
4 9 doji88

Pis zna lepsze metody na wywołanie deszczu. Na przykład modlitwa

! Odpowiedz
0 0 zenonn odpowiada pazdzioch_indastries

Noooo
"najczęściej wskazywano, że Barack Obama, jako agent światowego spisku islamsko-żydowskiego, pod wpływem iluminatów truje chrześcijan."
https://www.reo.pl/krzysztof-garwatowski-chemtrails-trucie-iluminaci/

! Odpowiedz
0 0 wonsz odpowiada doji88

Zaścianek. Powinni się uczyć od postępowych Europejczyków.

https://www.rp.pl/Polityka/160219297-Szwecja-Politycy-odprawili-taniec-deszczu.html

! Odpowiedz
0 0 zenonn odpowiada zenonn

"TO CHOROBA PODSTĘPNA I NIE DAJĄCA OBHAWÓW AŻ DO ŚMIERCI"
https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/geoinzynieria-moze-doprowadzic-do-wybuchu-iii-wojny-swiatowej
hehe

! Odpowiedz
1 23 piterro1980

Kto ma szmal ten się bawi...

! Odpowiedz
0 29 pazdzioch_indastries

W Polsce temat kontroli pogody jest tematem tabu.Bankierze skasuj ten artykuł!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 604,25 zł XII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil