Saudyjski rząd zatwierdził program zasiewania chmur

2020-02-13 19:07
publikacja
2020-02-13 19:07

Rząd Arabii Saudyjskiej zatwierdził program zasiewania chmur, mający na celu zwiększenie opadów o 20 proc. - informuje w czwartek gazeta "Arab News". Królestwo jest jednym z najsuchszych państw na świecie.

/ fot. Michał Kość / FORUM

Testy zostaną przeprowadzone w południowo-zachodniej części kraju, a jeśli zakończą się powodzeniem, proces zostanie wdrożony w całym królestwie - powiedział portalowi Al-Arabija Ajman Gulam z Głównego Urzędu ds. Meteorologii i Ochrony Środowiska.

Ministerstwo ochrony środowiska, gospodarki wodnej i rolnictwa podało, że program zasiewania obejmuje określone rodzaje chmur, wykorzystując ich właściwości fizyczne do stymulowania opadów. U podstaw takich chmur rozpylane są z ziemi lub przez samoloty związki chemiczne, m.in. jodek srebra, zamrożony dwutlenek węgla (tzw. suchy lód) czy sól. Przyciąga to do siebie wilgoć w chmurze, umożliwiając kondensację pary wodnej w wystarczająco duże krople, by wytworzyć w ten sposób opad deszczu.

Ministerstwo podkreśliło, że zasiewanie nie tworzy nowych chmur, a raczej wywołuje zmiany w procesach mikrofizycznych wewnątrz istniejących.

Roczna suma opadów w Arabii Saudyjskiej wynosi mniej niż 100 milimetrów. Prawie 2,7 mld metrów sześciennych wody morskiej jest odsalanych każdego roku, co czyni z królestwa jednego z największych producentów wody odsalanej na świecie, ale wciąż ok. 80-85 proc. zapotrzebowania pokrywane jest ze źródeł wód podziemnych. Prędkość wydobycia jest jednak większa niż szybkość wymiany, biorąc pod uwagę niskie opady.

Rosnące zapotrzebowanie wynika ze wzrostu liczby ludności w kraju, a także znacznego rozwoju w sektorach przemysłowym, energetycznym, transportowym, wydobywczym i rolniczym, w których zapotrzebowanie na wodę sięga prawie 24 mld metrów sześciennych rocznie.

Królestwo rozpoczęło badania nad rozsiewaniem chmur w 1976 roku we współpracy ze Światową Organizacją Meteorologiczną (WMO). Pierwsze eksperymenty odbyły się w 1990 roku w prowincji Asir na południowym zachodzie kraju. Kontynuowano je również w centralnych regionach królestwa, zwłaszcza w prowincjach Rijad, Kasim i Hail, oraz na północnym i południowym zachodzie, z udziałem specjalistów saudyjskich i amerykańskich.

Według raportu WMO w 2016 roku 56 krajów przeprowadziło operacje zasiewania chmur.(PAP)

baj/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
 Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
marianpazdzioch
Zabierają się do tematu od zadu strony. Za deszcze w dużej mierze odpowadają lasy. Powinni więc jak Chińczycy choć trochę zazielenić pustynię i dekadami dochodzić do tego co w Brazylii. Można zacząć nawet od lasów namorzynowych na wybrzeżu, a dalej stopniowo trawy, wierzba...
marcin321
Oni zasieją, przyjdzie wiatr i ktoś inny zbierze :)
jendreka
Na politycy straszą susza. Może nie znają tej metody. Może trzeba podpowiedzieć morawieckiemu jak rozwijać kraj.
pazdzioch_indastries
on już wie bo stosuje inną technologię zasłaniania słońca sztucznymi chmurami, problem w tym że do zasiewania chmur stosuje się jodek srebra a do chemistralów nikt dokładnie nie wie co to jest, najprawdopodobniej jest to nano aluminium z raji tego że aluminum ma zdolność ponad 98% odbijania promieni.
doji88
Pis zna lepsze metody na wywołanie deszczu. Na przykład modlitwa
zenonn odpowiada pazdzioch_indastries
Noooo
"najczęściej wskazywano, że Barack Obama, jako agent światowego spisku islamsko-żydowskiego, pod wpływem iluminatów truje chrześcijan."
https://www.reo.pl/krzysztof-garwatowski-chemtrails-trucie-iluminaci/
wonsz odpowiada doji88
Zaścianek. Powinni się uczyć od postępowych Europejczyków.

https://www.rp.pl/Polityka/160219297-Szwecja-Politycy-odprawili-taniec-deszczu.html
zenonn odpowiada zenonn
"TO CHOROBA PODSTĘPNA I NIE DAJĄCA OBHAWÓW AŻ DO ŚMIERCI"
https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/geoinzynieria-moze-doprowadzic-do-wybuchu-iii-wojny-swiatowej
hehe
piterro1980
Kto ma szmal ten się bawi...
pazdzioch_indastries
W Polsce temat kontroli pogody jest tematem tabu.Bankierze skasuj ten artykuł!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki