Saudyjska ropa naftowa dla PKN Orlen dotarła do portu w Gdańsku

Pierwsza dostawa ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej dla rafinerii PKN Orlen dotarła w ostatnich dniach do portu w Gdańsku. To 100 tys. ton surowca zakupionego przez płocki koncern na podstawie umowy spot od koncernu Saudi Aramco.

(fot. ssuaphoto / YAY Foto)

PKN Orlen poinformował w poniedziałek, odpowiadając na pytania PAP, dotyczące pierwszej dostawy saudyjskiej ropy naftowej, iż nie wyklucza kolejnej takiej transakcji w ramach optymalizacji portfela dostaw surowca.

Obserwujemy rynek ropy naftowej wykorzystując pojawiające się szanse zakupowe, jednakże z zasady nie ujawniamy szczegółów jakichkolwiek rozmów czy też decyzji do czasu podjęcia wiążących zobowiązań wyjaśnił płocki koncern. PKN Orlen podał, że pierwsza dostawa ropy saudyjskiej w ilości 100 tys. ton zakupionej w trybie spot została zrealizowana do portu w Gdańsku w miniony weekend. Surowiec został zakontraktowany przez PKN Orlen od Saudi Aramco - zaznaczył płocki koncern. Saudi Aramco to jeden z największych na świecie podmiotów branży naftowej.

Pod koniec października prezes PKN Orlen Jacek Krawiec zapewnił, że nie obawia się o ciągłość dostaw surowca na potrzeby płockiego koncernu. Przypominając, że z końcem 2015 r. i początkiem 2016 r. wygasają tam dwie umowy długoterminowe na dostawy ropy ze spółkami: Mercuria i Rosnieft, przyznał, iż spółka jest na początku rozmów, na początku przetargu, który ma doprowadzić do zawarcia umów długoterminowych.

Procedura wewnętrzna Orlenu polega na tym, że zanim podpiszemy z kimś umowę długoterminową, musi ten dostawca być przetestowany dostawami spotowymi - oświadczył wówczas prezes PKN Orlen. Jednocześnie Krawiec zapowiedział wtedy, że płocki koncern spodziewa się pierwszej dostawy spotowej z Arabii Saudyjskiej na początku listopada. Liczymy, że będzie to początek bardziej intensywnej współpracy - dodał.

Prezes PKN Orlen przyznał wówczas, że jest jeszcze zbyt wcześnie, by decydować ostatecznie o strukturze dostaw ropy naftowej. Dopiero zaczęliśmy sondowanie rynku. Wiemy natomiast, że jest bardzo duże zainteresowanie ze strony podmiotów rosyjskich, zarówno ze strony producentów jak i traderów, aby dostawy do Orlenu kontynuować albo wręcz je zwiększyć. W związku z tym czujemy się na dzisiaj dosyć komfortowo, że będziemy mieli takie pole manewru, które sprawi, iż ekonomicznie wybierzemy najlepszy wariant dla grupy kapitałowej - podkreślił. Krawiec przyznał też, że płocki koncern rozmawia wstępnie w sprawie ewentualnych zakupów ropy naftowej z Iranem i Irakiem.

Pod koniec października główny ekonomista PKN Orlen dr Adam Czyżewski w swej analizie Ropa z Saudi Aramco na Bałtyku - okazja czy nowy kierunek dostaw? przypomniał, że od wielu lat rafineria płockiego koncernu jest przystosowana do przerobu różnych alternatywnych gatunków tego surowca, które są dostępne na rynku. Pełna lista jej gatunków, których przerób został przez nas przetestowany, obejmuje blisko 100 pozycji i nie jest to lista zamknięta - zaznaczył.

Według Czyżewskiego, przestawienie się na przerób innych gatunków ropy naftowej, poza np. rosyjską REBCO, a dostarczanych drogą morską, nie wymaga wielkiego wysiłku i dzięki temu PKN Orlen może produkować potrzebne ilości paliwa w racjonalnych granicach kosztowych. Nasza rafineria na Litwie w Możejkach (Orlen Lietuva - PAP) jest od początku jej zakupu zaopatrywana w ropę drogą morską, przez terminal w Butyndze, leżący na Bałtyku. W analogiczny sposób, można by zaopatrywać drogą morską a następnie Rurociągiem Pomorskim naszą rafinerię w Płocku - ocenił m.in. główny ekonomista płockiego koncernu.

Rurociąg Pomorski, zarządzany przez Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych Przyjaźń łączy bazę surowcową tej spółki w Płocku z jej bazą manipulacyjną w Gdańsku. Magistralą tą płynie m.in. rosyjska ropa naftowa przeznaczona dla rafinerii Grupy Lotos oraz na eksport poprzez gdański Naftoport. Rurociąg Pomorski jest magistralą rewersyjną, co oznacza, że surowiec można transportować w dwóch kierunkach. Na trasie Gdańsk-Płock przepustowość rurociągu wynosi ok. 30 mln ton ropy naftowej rocznie, a w przeciwnym kierunku jest to ok. 27 mln ton na rok.

Z końcem 2012 r. PKN Orlen przedłużył na trzy lata kontrakt długoterminowy z grudnia 2009 r. zawarty ze szwajcarską Mercuria Energy Trading z siedzibą w Genewie na dostawy ropy naftowej do rafinerii w Płocku. Wartość umowy, obowiązującej w terminie od 1 stycznia 2013 r. do 31 grudnia 2015 r., wyniosła wówczas ok. 26 mld zł. Aneks dotyczył dostaw rurociągiem "Przyjaźń" do płockiego koncernu 3,6 mln ton ropy naftowej typu REBCO rocznie. Grupa Mercuria dostarcza ropę naftową do zakładu głównego PKN Orlen - rafinerii i kompleksu petrochemicznego w Płocku - od kilkunastu lat.

Z początkiem stycznia 2013 r. PKN Orlen podpisał pierwszą w historii spółki długoterminową umowę na dostawy ropy naftowej bezpośrednio od producenta. Partnerem kontraktu na dostawę prawie 18 mln ton surowca typu REBCO za ok. 46 mld zł został wtedy Rosnieft Oil Company, największy rosyjski koncern naftowo-gazowy. Umowa, obowiązująca od 1 lutego 2013 r. do 31 stycznia 2016 r., zakłada dostawę surowca rurociągiem Przyjaźń, ale przewiduje również możliwość realizacji dostaw alternatywną drogą morską do Gdańska. (PAP)

mb/ pz/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~płatnik

...a ,ja myślałem ,że do Możejek ropę noszą w wiaderkach .....,

! Odpowiedz
2 5 ~Robert

tylko ropa kupiona w usa jest demokratyczna , powinniśmy kupować ropę w arabi saudyjskiej ale tylko za zgodą usa , płacąc też odpowiednią prowizję , wtedy nie wspieramy państwa gdzie za medalik z krzyżykiem możemy dostać 100 batów , a za wypicie szklanki piwa stracić prawą dłoń

! Odpowiedz
0 0 ~ad

za medalik to powinni dawać 200 to było by fair

! Odpowiedz
3 2 ~stadalemingów

straszne ilości lemingów na tym forum, niesamowite że ten światek finansowy aż taki zlemingowany, wy serio wierzycie w tą propagandę że Rosja zła i stanowi jakieś zagrożenie niby z powodu sytuacji na Ukrainie ?

! Odpowiedz
4 3 ~taaa

ta Arabia to wspaniała demokracja nasz sojusznik a Rosja złaaaaaa nasz najgorszy wróg no nie lemingi, tylko wojna może być nie ma innego wyjścia już bo Rosja Krymu nie odda gdzie ma połowę floty

! Odpowiedz
2 4 ~plutarch

smutna minka cara...

! Odpowiedz
4 2 ~ja

No to super.
Jeszcze jeden taki statek i już będzie jednodniowe zapotrzebowanie kraju zaspokojone.


! Odpowiedz
7 7 ~666

Polska wspiera reżim SAUDÓW , bandytów wahabitów i państwo ISIS . Super info

! Odpowiedz
4 10 ~endi

Powinniśmy kupować ropę z Wenezueli - wypada jeszcze taniej , nie powinniśmy wspierać ani ISIS ani Putina

! Odpowiedz
24 10 ~Realista

Kupując ropę od Saudów wspieramy ISIS i ekspansje islamu. Czy ktoś wie na które stacje trafi paliwo wyprodukowane z tej ropy? Nie mam zamiaru sponsorować terrorystów, choćbym miał kupować inne paliwo drożej.

! Odpowiedz
5 19 ~LPG

idąc twoim tokiem rozumowania Putina też można nazwać terrorystą, jeżeli popatrzy się na jego poczynania wewnątrz Rosji jaki po za jej granicami. I co wtedy ,kiedy przyjmiemy takie założenie że Władimir Władimirowicz to też bandyta? przestaniesz w ogóle tankować bo strzeliłaś focha na wielkich tego świata, bo jak zapewne wiesz grubo ponad 90% przerabianej w PL ropy to kierunek wschodni (pomijam kwestie krajowego wydobycia i import z innych niż rosyjskich kierunków, wszak to ciągle margines względem zużycia)? Czy naprawdę uważasz, że Twój bojkot ma jakieś znaczenie? Oprzytomniej. Może nie przytoczę dokładnie bardzo mądrej zasady jaką od lat kierują się Brytyjczycy, ale warto jej się trzymać w kwestiach gospodarczych mianowicie tam gdzie w grę wchodzi kasa nie ma się wrogów bądź też przyjaciół, ale interesy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 9 ~lolek

Proponuje Ci maszynę parową na polski węgiel albo na drzewo z działki dziadka

! Odpowiedz
0 1 ~taa odpowiada ~LPG

największy bandyta ostatnich dekad to USA wystarczy popatrzeć na działania tego kraju poza jego granicami, wspieranie tego i jego sojuszników jak Arabia kolejna super demokracja - to jest dopiero masakra

! Odpowiedz
10 5 ~Abu

A z Kuby przypłynął statek z cytrynami i grejpfrutami. Cieszcie się Polacy !!!

! Odpowiedz
1 8 ~LPG

za dużo TVP info i TVN. Zachęcam do napicia się kubeczka zimnej wody.

! Odpowiedz
6 7 ~gość

Polska powinna kupować od ISIS. Sprzedają po 12 dolarów za baryłkę.

! Odpowiedz
2 20 ~morgul

Siła Syberii która była okrzyknięta kontraktem stulecia miała pompować POŁOWĘ tego co odbiera Polska. Jak na razie Siłą Syberii nie popłynęła kropla ropy a Sowieci już tracą rynek Europejski - sowieci są w czarnej dupie. My z jabłkami i schabowymi radzimy sobie lepiej niż przez sowieckim embargiem a u nich 17 % inflacji rocznie recesja ... Krym stanął Puttlerowi w gardle ...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 0 ~AleJaja

A ty z Kijowa?

! Odpowiedz
3 27 ~taktrzymać

Ropa saudyjska jest lepszej jakości niż rosyjska. Głębszy przerób i niższa cena to większy zysk. Polska kupuje ponad 24 miliony ton ropy, a tak zwany kontrakt stulecia Rosji z Chinami to 15 milionów ton.

Rosja blokuje nasz eksport, zablokowała dostawy rurą do Możejek, nie zwracają wraku samolotu, co chwila grożą bronią atomową...

To jest doskonała okazja powiedzieć do widzenia, nie zobaczycie naszych pieniędzy, nie będziemy sponsorować waszej wojny z Ukrainą i w Syrii.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 20 ~Nafciarz

ja tylko dodam do wypowiedzi mojego przedmówcy jedną ciekawostkę, o której wielu nie wie albo też wiedzieć z pewnych powodów wiedzieć nie chce. Mianowicie rafineria w Gdańsku (obecnie Lotos) (+ naftoport) budowana za Gierka była od samego początku nastawiona na przerób ropy z bliskiego wschodu - głównie ropa Iracka. Hasło - węgiel/żywność za ropę :) (ogólnie odsyłam zaciekawionych do googla - jest tam trochę informacji na ten temat). Dlatego jak jest możliwość to brać od Sudów ropę. Oczywiście na Ruskich się nie obrażać, ale robić biznes. A jak przekładają swoje mocarstwowe plany i chore ambicje trzymania innych pod butem (ot taka mentalność jeszcze z czasów cara...) i chorą politykę nad normalne interesy to dobranoc. Kupować od innych aż się bracia ze wschodu nie nauczą kultury. Pozdrawiam normalnych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 10 ~TK

To jest nasza racja stanu a sowieci od zawsze byli i pozostaną Polskim wrogiem a z wrogiem nie robi się interesów bo można bardzo źle skończyć.
Ruskim agentom,którzy się zaraz ujawnią po moim wpisie chcę przypomnieć ,że stwierdzenie jakoby rosja była wielkim rynkiem jest wielką bajką bo każdy kto ma pojęcie o ekonomii gospodarczej wie ,że wielkość ruskiego rynku to mniej niż Holenderskiego.Należy ten rynek zastąpić innymi bardziej wiarygodnymi i za lepsze pieniądze o czym nasze rolnictwo już się przekonało i obecnie wygrywa na przekierowaniu Polskiej żywności na inne kierunki

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~art odpowiada ~Nafciarz

100%

! Odpowiedz
3 1 ~54rd

FAKT , lepiej sponsorować banderowców i ISIS

! Odpowiedz
8 9 ~Obywatel

Pecunia non olet, ale to tak jakby kupować ropę od ISIS i sponsorować ekstremistów... Szkoda że jedyne co mogę zrobić to pojechać rowerem (przez W) jeśli nie chcę finansować saudyjskiej rodziny królewskiej, która zatrzymała się umysłowo w średniowieczu :(

! Odpowiedz
5 6 ~antek

Coś mi to przypomina.
Przecież to jak cytrusy z Kuby za starych czasów i nawet pora roku ta sama...

! Odpowiedz
0 10 ~kepilew

Dla Rosjan konkurencja w zakresie ropy i gazu to nowa rzeczywistość ale chyba nie uniosą się honorem i będą musieli przełknąć innych kontrahentów na polskim rynku.

! Odpowiedz
3 3 ~komuch

Ciekawe czy PiS zmieni Krawca ? Jagiełłe ? Klesyka ?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
PKNORLEN -1,00% 84,80
2019-12-16 12:55:52
ROPA 0,79% 65,44
2019-12-16 13:11:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil