Saudowie oskarżają Iran o atak na przepompownie ropy

Saudyjski wiceminister obrony oskarżył w czwartek Iran o zlecenie ataku na dwie przepompownie ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej. Przyznali się do niego wcześniej proirańscy rebelianci Huti z Jemenu.

Atak "udowadnia, że te bojówki (Huti) są jedynie narzędziem, które irański reżim używa do realizacji swojej imperialistycznej agendy" - napisał na Twitterze wiceminister Chalid ibn Salman, syn króla Salmana.

Minister stanu ds. zagranicznych Adil ibn Ahmad ad-Dżubeir stwierdził z kolei, że "Huti są integralną częścią Gwardii Rewolucyjnej Iranu".

We wtorek prowadzona przez Huti telewizja Masirah informowała, że przeprowadzili oni ataki z użyciem dronów na "żywotnie ważne obiekty saudyjskie". Ataki określono jako przesłanie do Arabii Saudyjskiej, by "zaprzestała agresji".

Koalicja pod wodzą Arabii Saudyjskiej walczy z rebeliantami Huti w Jemenie od czterech lat.

We wtorek siły zbrojne USA po raz kolejny ostrzegły przed możliwymi zagrożeniami ze strony Iranu dla swoich żołnierzy w Iraku, choć wysoki rangą wojskowy brytyjski podał to stanowisko w wątpliwość, a władze w Teheranie określiły je jako prowadzenie "wojny psychologicznej".

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa z początkiem maja zaczęła mocniej egzekwować sankcje na eksport irańskiej ropy. W ten sposób władze w Waszyngtonie chcą ograniczyć rozrastające się wpływy Iranu na Bliskim Wschodzie i zmusić go do ustępstw, m.in. w sprawie programu atomowego.

USA skierowały też dodatkowe siły na Bliski Wschód, w tym lotniskowiec, bombowce B-52 i baterie Patriot, chcąc zniechęcić potencjalnych agresorów do ataków na amerykańskich żołnierzy w regionie.

Wysoki rangą dowódca irańskich Strażników Rewolucji zapowiedział działania odwetowe ze strony Teheranu w odpowiedzi na wszelkie agresywne poczynania USA.(PAP)

mobr/ kar/

arch.

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 dp85

"nie poświęcają kumpli" Iran nie jest tak do końca kumplem Rosji.Iran zamierzał eksportować gaz do UE a to by była konkurencja dla Rosji.

! Odpowiedz
0 14 oklahoma_kid

heh, wygląda to tak że Izrael ciśnie USA do tej wojny, ale ci się pewnie kosztów boją bo to już byłaby grubsza sprawa jeżeli chodzi o koszty, co w świetle wojny godpodarczej z Chinami nie jest ciekawą perspektywą; ale zażydzenie administracji USA jest na tyle duże że to może być mała przeszkoda

! Odpowiedz
0 21 talmud

za iranem stoja rosja & chiny szczegolnie chiny sa tu bardzo wazne plus eu oszukana w iraku syrii & libii nie popiera geszefciarzy :(
Venezuela & iran to przyklad zmiany porzadku swiata - pozostaje "demokratyzowac" & wyciskac odszkodowania od innych frajerow.....

! Odpowiedz
1 9 ajwaj

Yes sir :)
Kal-boje wykazuja oznaki niepewnosci, zwatpienia, strachu..
W Venezueli werbalnie walcza z przyjaciólmi Amigos Cubanos z Kuby czy Rosjanami, przemilczajac najwieksza formacje wojskowa tj. Amigos Chineses

! Odpowiedz
1 8 ajwaj odpowiada ajwaj

Daja ciala we wszystkich kolejnych awanturach dla kasy..

Jedyne co im wychodzi to np. 447 od kompradorów w PL (teraz PISa) + zlom wojskowy za mld. $$$ (dla niewidocznosci w polskich zielonych krzakach - koloru zóltego:))

! Odpowiedz
0 15 fakpejsy

Rotszyld jeszcze nie ma swojego banku w Iranie...

! Odpowiedz
1 29 abcx

Arabia Saudyjska sobie bombarduje Jemen od czterech - powinno się tym ONZ natychmiast zająć, przecież tam mogą ginąć geje i lesbijki!!!

! Odpowiedz
1 17 abcx

Tak to na pewno Iran, miejscowa ludność uwielbia jak im bomby lecą na głowę.

! Odpowiedz
4 22 dp85

USA, Izrael i Arabia Saudyjska tylko czekają aby zaatakować Iran. Jeżeli Rosja albo Chiny nie pomogą to sami nic nie zrobią. Chyba że USA i Rosja dogadają się w innych sprawach to Rosja poświęci Iran dla własnych interesów.

! Odpowiedz
2 4 ajwaj

Rosjanie nie "poswiecaja" kumpli...
Znasz takie przypadki?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ROPA -0,28% 59,72
2019-10-18 04:09:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil