Sasin zapowiada wzmożone patrole policji

Będą wzmożone patrole i kontrole policji; być może będziemy również chcieli do tych policyjnych zespołów dołączać żołnierzy, tak, żeby wyegzekwować obowiązujące przepisy - mówił w niedzielę wicepremier Jacek Sasin o kontrolach przestrzegania przez Polaków rozporządzenia ministra zdrowia.

(fot. Andrzej Hulimka / FORUM)

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński mówił w niedzielę w Polsat News o wciąż popularnych - mimo obostrzeń - spacerów i apelował o zrozumienie, że obecny czas epidemii jest wyjątkowy. "Niestety, w ciągu tego weekendu pojawiły się może nie tłumy, ale dość duże zbiorowiska osób w różnych miejscach publicznych" - mówił. "Będziemy musieli najprawdopodobniej wprowadzić jeszcze bardziej rygorystyczne, administracyjne przepisy" - zapowiedział Gliński.

Dopytywany, czy zapowiadane obostrzenia pojawią się w przyszłym tygodniu, Gliński odpowiedział: "One będą szybciej". "Tu nie chodzi o kary, chodzi o to, że musimy wprowadzić obostrzenia administracyjne w miejscach pracy, w sklepach. Nie możemy łamać tych zasad, o których mówimy" - tłumaczył.

W tym kontekście, wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, był pytany w niedziele także na antenie Polsat News o to, jakie warianty kolejnych obostrzeń są brane pod uwagę. "Nie ma dzisiaj potrzeby, żeby wprowadzać jeszcze dalej idące obostrzenia. Dzisiaj trzeba przestrzegać tych przepisów, które już wprowadziliśmy" - ocenił wicepremier Sasin.

Jak przypomniał, przepisy te mówią, że nie wolno gromadzić się w miejscach publicznych, a przebywać w nich można tylko w sytuacjach niezbędnych do życia. "Zakupów, udawania się do pracy, można również jakąś formę rekreacji odbywać, ale tylko w grupie nie więcej niż dwuosobowej i tylko raz dziennie" - wyliczał. "Wystarczy, żebyśmy wszyscy tego przestrzegali" - podkreślił.

Jak mówił, rząd apeluje o to do samorządów, które mają możliwość m.in. zamykania miejsc publicznych, takich jak parki, ogrody czy bulwary, gdzie tradycyjnie gromadzą się ludzie. "Po drugie, możemy apelować o to, żeby przestrzegać tych przepisów, bo przecież tu chodzi o bezpieczeństwo każdego z nas" - dodał Sasin. Ocenił, że nie przestrzegając tych przepisów, występujemy przeciwko sobie i swoim najbliższym.

"I wreszcie po trzecie, będą również wzmożone patrole i wzmożone kontrole służb publicznych, policji" - zapowiedział. "Być może będziemy również chcieli do tych policyjnych zespołów dołączać żołnierzy, tak, żeby rzeczywiście wyegzekwować te przepisy, które są" - zapowiedział. Ocenił jednocześnie, że przepisy te są dosyć rygorystyczne. "I myślę, że nie ma dzisiaj potrzeby wprowadzania dalszych ograniczeń" - podkreślił.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 24 marca, w okresie od 25 marca do 11 kwietnia zakazano przemieszczania się z wyjątkiem m.in. wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych i zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, w tym uzyskania opieki zdrowotnej lub psychologicznej oraz zakupu towarów i usług. Do pięciu ograniczono liczbę osób, które jednocześnie mogą uczestniczyć w mszy lub innym obrzędzie religijnym, wyłączając osoby sprawujące posługę.

dka/ godl/

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 czeslaw_mucha

stan wojenny kaczor nam wprowadza

! Odpowiedz
7 4 johny_kielbasiany

Głupota co za glupi chory kraj zamiast wprowadzic twardy przepis to beda sie bawic w kontrole i zarażac sie nawzajem .Kary walic solidne a nie sie bawic .Jasno i wyraznie za zlamanie zakazu zadnego pouczenia 15tys zl od doroslego a mlodego 5tys

! Odpowiedz
2 10 dziki_losos

> dołączać żołnierzy, tak, żeby wyegzekwować obowiązujące przepisy

Czyli co, mandat, a jak nie przyjmiesz, to od razu strzelają?

! Odpowiedz
62 14 potiomkin

Jedynym wyjściem w walce z epidemią jest zupełne ograniczenie kontaktów pomiędzy ludźmi. Dopóty nie będzie totalnego zakazu wychodzenia z domu, nie zostanie zamknięty ostatni sklep a przy każdym bloku nie będzie stał i pilnował policjant, dopóty epidemia będzie szalała.

! Odpowiedz
10 72 karbinadel

Jak na razie to najbardziej szaleje epidemia głupoty. Z tym że to zamknięcie wszystkich w domach nie pomoże, bo ona się przenosi głównie przez internet.

! Odpowiedz
10 32 sammler

Widzisz, jak bardzo zwodzi cię twój mózg? Bo niby zaczynasz rozsądnie (czujesz, że potrzebna jest izolacja), ale zamiast żądać od rządu izolacji (i skutecznego leczenia) naprawdę chorych lub o dużym prawdopodobieństwie nosicielstwa, ty chcesz zamknąć WSZYSTKICH.

Czy możesz mi powiedzieć, po jakiego czorta? Od początku epidemii minęło już ok. 2 tygodnie. Wszystkie przypadki "inicjalne" już dawno powinny być wykryte. Ostatnie wzrosty to - obstawiam - wyłącznie przypadki osób, z którymi ci inicjalni mimowolnie się stykali (bo zamiast ich odizolować, zamykano ich w kwarantannie domowej, gdzie zarażali domowników, co z opóźnieniem kilkudniowym wychodzi właśnie teraz).

Minister "zdrowia" moim zdaniem celowo nie podaje bardziej szczegółowych danych na temat rozwoju epidemii, bo doskonale wie, że można by dzięki nim udowodnić, że popełnił bardzo poważne błędy i to na samym początku. A - jak pisze Bankier w sąsiednim artykule - to podobno na podstawie jego "wniosków" rząd decyduje o wprowadzaniu dalszych ograniczeń.

Zatem najbardziej zasadne dziś pytanie brzmi: czy tego człowieka ktoś kontroluje? Dlaczego szpital w Grójcu zarażał pacjentów, szpital w Płocku skapitulował, a laboratorium w Wa-wie myli próbki? Czy to za mało, by przyjrzeć się dokładnie temu, co ten pan robi?

Nie, oczywiście... lepiej robić działania pozorowane w rodzaju zamykania parków (co postuluje Sasin), żeby przykryć swoje błędy popełniane od samego początku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 34 sirjack

To policja już nie jest w stanie sobie poradzić, że muszą mieć przy soba wojaka?

! Odpowiedz
3 19 sammler

Pewnie sporo tych, którzy normalnie lubią podkreślać, że "służą" poszło na zwolnienie. W budżetówce to taki dodatkowy płatny urlop.

! Odpowiedz
8 47 antek10

Kartonowe państwo

! Odpowiedz
9 51 zenonn

"można jakąś formę rekreacji odbywać tylko raz dziennie"
Rząd apeluje o to do samorządów, które mają możliwość m.in. zamykania miejsc publicznych, takich jak parki, ogrody czy bulwary"

Komu padło na mózg? Skąd się takie ciule w rządzie biorą. Wysrańcy ciemnego luda?
Kto jeszcze nie wie, że należy zachować odległość i nie pluć na innych?

Dlaczego zamyka się parki? Gdzie iść na spacer?
W sobotę była słoneczna pogoda, ciepło, sucho, bakcyle wymierają szybko.

W szpitalach, koszarach, DPS, tłok, to źródło zarażeń.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil