REKLAMA

Sasin: W maju montaż linii do rozlewu szczepionek w Polfie Tarchomin

2021-03-01 09:32
publikacja
2021-03-01 09:32
fot. PalSand / Shutterstock

W maju ruszy montaż linii do rozlewu szczepionek w Polfie Tarchomin. Jesienią firma będzie gotowa, żeby przystąpić do rozlewania szczepionek - powiedział w poniedziałek w PR 3 Polskiego Radia wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Sasin stwierdził, że Polska obecnie ma "jedną poważną firmę farmaceutyczną", którą jest spółka skarbu państwa Polfa Tarchomin, nadzorowana przez Ministerstwo Aktywów Państwowych. Jak mówił, firma ta "prowadzi obecnie aktywne działania, żeby przygotować linię do rozlewu szczepionek".

Według ministra w maju rozpocznie się montaż linii do ampułkowania szczepionek "i rzeczywiście jesienią Polfa Tarchomin będzie gotowa do tego, żeby do rozlewania szczepionek przystąpić". Jak podkreślił minister, istotna jest również kwestia pozyskania wkładu, czyli produktu, który mógłby być ampułkowany w Polfie. "Polfa Tarchomin nie przygotowuje się oczywiście do produkcji" - podkreślił polityk i dodał, że firma prowadzi obecnie rozmowy z dwoma koncernami farmaceutycznymi.

"Odwołam się też do tego, co mówił w ostatni weekend premier Mateusz Morawiecki, że doświadczenia, które mamy w tej chwili ze szczepieniami, z pozyskiwaniem szczepionek pokazują, jak niezwykle ważne jest odbudowanie polskiego przemysłu farmaceutycznego, jak ważne byłoby uruchomienie produkcji tej szczepionki w Polsce, żebyśmy mogli się uniezależnić od dostawców zagranicznych" - stwierdził szef MAP. Jego zdaniem "polski przemysł farmaceutyczny przez trzydzieści ostatnich lat był rozprzedawany, niszczony".

"Podejmujemy się dzisiaj wielkiego zadania odbudowy tego przemysłu i wspomnę w tym kontekście o decyzji premiera z ostatnich tygodni, aby powstała w Polsce fabryka osocza" - dodał Jacek Sasin. Jak przypomniał Polska jest jednym z największych producentów osocza, sama jednak nie produkuje leków opartych o osocze, musi je importować, wcześniej eksportując składnik służący do ich wyrobu.

Sasin stwierdził, że również fabryki pozostające poza kontrolą skarbu państwa powinny być wykorzystane celem "wsparcia likwidacji wykluczenia farmaceutycznego, z którym w Polsce mamy do czynienia". Polityk podkreślił jednak, że "jako skarb państwa będziemy się głównie skupiać na tym, aby odbudowywać tę domenę publiczną w oparciu przede wszystkim o Polfę Tarchomin, która jest bardzo dobrym zakładem". Jak dodał, dokładane do niej będą kolejne elementy pozwalające Polsce na produkcję dużo szerszego asortymentu leków.

Minister aktywów państwowych ocenił, że obecnie trudno mówić o budowie polskiego holdingu farmaceutycznego, jeśli skarb państwa realnie posiada jedną firmę farmaceutyczną. "Możemy mówić o pewnej determinacji i decyzji kierunkowej dotyczącej tego, żeby ten przemysł odbudować i żeby rzeczywiście spowodować, że w Polsce będzie możliwa produkcja szczepionek, nie tylko przeciwko COVID-19" - powiedział Sasin. "Nawet jeśli mówimy o procesie kilkuletnim dochodzenia do tego, żeby szczepionka mogła być produkowana w Polsce, to warto się tego zadania podjąć, bo w przyszłości spowoduje to, że nie będziemy mieli takich perturbacji jak obecnie" - ocenił szef MAP.

Sasin stwierdził, że kwestią analiz pozostaje to, czy Polfa Tarchomin byłaby w stanie podjąć się takiej produkcji. "Pewnie w takim stanie, w jakim jest dzisiaj nie, ale przecież możemy mówić o nowych inwestycjach w tę właśnie fabrykę, ale oczywiście możliwy jest również scenariusz budowy nowej fabryki. To kwestia analiz" - poinformował wicepremier.(PAP)

mfr/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (41)

dodaj komentarz
meryt
dlaczego_nie odpowiada meryt2021-03-01 17:54
"A wszystko na kredyt...."

dlaczego_nie odpowiada meryt 2021-02-28 10:39
"daj kredyt na 2 porocent"
ameba1
Rząd wchodzi w kompetencje sektora prywatnego? Wiedz, że to jbnie!
meryt
Kompetencje sektora prywatnego:

"Moderna zapowiedziała opóźnienia w dostawach"
"AstraZeneca jest już drugim producentem szczepionek, który zapowiedział opóźnienie dostaw do państw UE"
"Pfizer zapowiada opóźnienia w dostawach do UE"
drabio
Dziwne, nic jasnego nie wynika z tej gadki albo ten artykuł jest niejasny. Nie wiadomo jaka szczepionka będzie rozlewana w tej Polfie równie dobrze może to być i spirytus.
and00
Bo sami nie wiedzą jaka
Podejrzewam że gdyby wprowadzono specjalny reżim sanitarny to taką szczepionkę mógł by rozlewać Polmos zamiast małpek
dlaczego_nie
Miało być bursztynu za ponad 800 mln złotych a jest....
Z terenu przekopu Mierzei Wiślanej wydobyto... 17 kg bursztynu. Ktoś
jes
Prawdziwy skok technologiczny, w XXII wiek. Będziemy ROZLEWAĆ !!!
To już gorzej niż być montownią ... Sukces na miarę PiS'u.
langdon25
Sasin skoczyły ci się już pieniądze z przewałki z wyborami ???

Robisz kolejny szwindel ?

Lubisz te zabawki od prezia z Żoliborza .
milky_on
"Podejmujemy się dzisiaj wielkiego zadania odbudowy tego przemysłu i wspomnę w tym kontekście o decyzji premiera z ostatnich tygodni, aby powstała w Polsce fabryka osocza"

Problem w tym że osocze ozdrowieńców nie działa w przypadku COVID-19. To już dawno nieaktualny temat. Ale najwyraźniej lobby z Lublina
"Podejmujemy się dzisiaj wielkiego zadania odbudowy tego przemysłu i wspomnę w tym kontekście o decyzji premiera z ostatnich tygodni, aby powstała w Polsce fabryka osocza"

Problem w tym że osocze ozdrowieńców nie działa w przypadku COVID-19. To już dawno nieaktualny temat. Ale najwyraźniej lobby z Lublina ostro ciśnie premiera żeby wyłożył kase ..
matichro
Brzmi jak Projekt Utopia. Wydawac kase w Sasinach na karmienie ego "Polaczkow", ze wielki narod rozlewa szczepionke i uratuje swiat. Koszty? Jak to w komunizmie nie wazne... Byle pokazac, ze jak chcemy to mozemy.. Za rok bedzie mozna kupic szczepionke za 5 USD a koszt produkcji u Sasina bedzie 70 USD za sztuke...

Powiązane: Narodowy Program Szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki