REKLAMA

Sasin: Trwają prace prace nad stworzeniem dużego holdingu przemysłowego

2022-06-23 06:11
publikacja
2022-06-23 06:11
Sasin: Trwają prace prace nad stworzeniem dużego holdingu przemysłowego
Sasin: Trwają prace prace nad stworzeniem dużego holdingu przemysłowego
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Prowadzimy prace nad stworzeniem dużego holdingu przemysłowego; chcemy budować silny podmiot ochrony infrastruktury krytycznej - powiedział PAP wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Procesy konsolidacyjne będą kontynuowane - zapowiedział.

Sasin pytany przez PAP w kuluarach Kongresu 590, czy będą kontynuowane procesy konsolidacyjne i w jakich branżach, odparł: "Będą kontynuowane. Pewnie za wcześnie, żebym w szczegółach o tym mówił. Na pewno myślimy bardzo poważnie, takie prace prowadzimy, nad stworzeniem dużego, takiego holdingu przemysłowego".

Jak mówił, obecnie są wielkie wyzwania, "jak chociażby hutnictwo stali, które, właściwie można powiedzieć, umarło w Europie". "Dzisiaj, w obliczu wojny na Ukrainie i problemów komunikacyjnych, zerwania również łańcuchów dostaw, widać, że jest potrzeba odtworzenia tego hutnictwa. My mamy jeszcze dwie huty państwowe, w które trzeba zainwestować i one powinny rzeczywiście taką rolę ważną w gospodarce odegrać" - tłumaczył Sasin.

Zdaniem szefa MAP, wzmocnienia wymaga przemysł zbrojeniowy. "Mamy inne jeszcze gałęzie tego przemysłu ciężkiego. Myślę, że tutaj takie działania konsolidacyjne w oparciu o mocny podmiot - mają sens" - ocenił.

"Chcemy budować - i to widać również w obliczu wojny - silny podmiot ochrony infrastruktury krytycznej. Również takie prace w tej chwili podjęliśmy" - powiedział.

Sasin zapewnił, że kontynuowane są pracę nad holdingiem spożywczym "również przez to, że będziemy poszerzać jego bazę."

"Holding spożywczy odegra tutaj na pewno bardzo ważną rolę dlatego, że będzie mocnym państwowym graczem na rynku spożywczym. Takiego gracza brakowało" - powiedział.

Jak tłumaczył, "często mieliśmy do czynienia z takim mechanizmem nadmiernego zysku, czyli minimalizowania ceny dla producentów, dla rolników, a maksymalizowania marży".

"W sytuacji, kiedy brakowało mocnego podmiotu państwowego, była taka zakłócona konkurencyjność. Ten podmiot państwowy, Holding Spożywczy ma odegrać taką rolę, że będzie dawał uczciwą cenę producentowi i uczciwą marżę dla siebie. Czyli taką, która rzeczywiście będzie pozwalała na rozwój, na akwizycję, na nabywanie nowych podmiotów. Ale będzie w granicach zdrowego rozsądku, a nie będzie podszyte taką chęcią nadmiernego zarabiania" - wyjaśnił.

Sasin wskazał także na prowadzoną fuzję PKN Orlen-Lotos-PGNiG. "Jeśli chodzi o Orlen, to on jest dzisiaj obiektem wielkiej krytyki, bo wszyscy płacimy bardzo dużo na stacjach benzynowych. Nie przywykliśmy do takich cen. Ale trzeba powiedzieć bardzo wyraźnie: 50 proc. całego zysku Orlenu dzisiaj jest wypracowywana poza Polską. Dzięki temu, że Orlen wyszedł na rynki zagraniczne, tam dzisiaj swoje zyski uzyskuje" - powiedział. Jak wskazał, dotyczy to również PGNiG, KGHM, które zarabiają poza granicami naszego kraju, a inwestują w Polsce.

"Obok tej wielkiej fuzji Orlen-Lotos-PGNiG również te, może trochę w cieniu przebiegające - ale równie ważne - prowadzimy" - powiedział Sasin.

19 listopada 2021 r. wicepremierzy, ministrowie rolnictwa Henryk Kowalczyk i aktywów państwowych Jacek Sasin podpisali umowę o współpracy przy tworzeniu holdingu spożywczego. Ma on reprezentować interesy rolników, m.in. przeciwdziałając zmowom cenowym.

W poniedziałek PKN Orlen poinformował, że Komisja Europejska wydała ostateczną zgodę na przejęcie Grupy Lotos, zatwierdzając umowy towarzyszące wyznaczonym wcześniej środkom zaradczym oraz dając 6 miesięcy na ich wejście w życie.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, że spółka planuje przejąć Grupę Lotos na przełomie lipca i sierpnia. "To jest bardzo szybko, ale jest to realne do wykonania. Ta fuzja pozwoli nam zdecydowanie szybciej się rozwijać, osiągnąć różnego rodzaju synergie operacyjne, które wygenerują parę miliardów oszczędności w ciągu 10 lat" - powiedział prezes PKN Orlen.

W sierpniu 2020 r. PKN Orlen podpisał porozumienie ze Skarbem Państwa i Grupą Lotos dotyczące realizacji transakcji nabycia akcji gdańskiej grupy, a w konsekwencji przejęcia nad nią kontroli kapitałowej. (PAP)

autorki: Aneta Oksiuta, Ewa Wesołowska

aop/ ewes/

Źródło:PAP
Tematy

Najlepsze konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań

Komentarze (51)

dodaj komentarz
bgiem
A nie lepiej rozpocząć prace nad odpowiedzialnością na przykład za defraudację 70 000 000 złotych zarobionych przez polskich podatników na wybory kopertowe?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
carlito1
Najwięksi nieudacznicy jakich pamiętam... będą tworzyć kolejne gówno, za ciężkie pieniądze które i tak nie wypali... Oczywiście wezmą się za to zanakomici "prominenci" biznesu i najświetlejsze umysły PiS typu, sasin.......
tinfoilhat
do PIS dobrze pasuje amerykańskie określenie łże-prawicy
RINO: Republican in name only

to są zwykli komuniści
kacz-jong-un
Jejku, jak dobrze, że wszystko upaństwawiają. Przecież tylko politycy z pis znają się na rentownym prowadzeniu biznesów, by każdy obywatel miał wszystko, co dusza zapragnie. Nie to, co ci prywaciarze, walczący o każdą złotówkę. Konkurencja jest przereklamowana, a socjalizm to najlepsze wyjście, spójrzcie chociaż na Kubę, czy Wenezuelę,Jejku, jak dobrze, że wszystko upaństwawiają. Przecież tylko politycy z pis znają się na rentownym prowadzeniu biznesów, by każdy obywatel miał wszystko, co dusza zapragnie. Nie to, co ci prywaciarze, walczący o każdą złotówkę. Konkurencja jest przereklamowana, a socjalizm to najlepsze wyjście, spójrzcie chociaż na Kubę, czy Wenezuelę, przecież tam ludzie mają wszystko, czego zapragną. Już teraz każdego Polaka stać na własny dom, samochód, a niedługo będzie mógł kupić nawet helikopter, by przelecieć się do sklepu, gdzie wszystko jest za pół darmo.
dmarch1
Może po utraconych środkach z tytułu:
1. zaliczek na KPO (23,5 mld zł)
2. kar za turów (625 mln złotych)
3. elektrowni Ożarów (2 mld złotych)
4. wyborów kopertowych (70 mln złotych)
5. Izby Dyscyplinarnej (1 mld złotych)

... coś im się w końcu uda ?
Tylko czy stać nas na takich profesjonalistów ?

PS.
Może po utraconych środkach z tytułu:
1. zaliczek na KPO (23,5 mld zł)
2. kar za turów (625 mln złotych)
3. elektrowni Ożarów (2 mld złotych)
4. wyborów kopertowych (70 mln złotych)
5. Izby Dyscyplinarnej (1 mld złotych)

... coś im się w końcu uda ?
Tylko czy stać nas na takich profesjonalistów ?

PS.
Razem to 27 000 000 000 złotych.
zosia3005
Min. Sasin z aspiracjami do Stwórcy ... biznesman powiedziałby "nad utworzeniem". Gdzie się podział utworzony niedawno holding spożywczy - wygląda na to że słuch o nim zaginął zaraz po "stworzeniu".. ?
godojoshi
Rada nadzorcza na pewno prężnie działa...czy jakiś inny organ o nazwie bardziej adekwatnej do okresu PRLu
kacz-jong-un
Nie przejmuj się, że słuch zaginął, za jakiś czas dowiesz się, że członkowie rodzin i poplecznicy partii wypłacili sobie sowite premie w ramach tego holdingu.

Powiązane: Spółki Skarbu Państwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki