REKLAMA

Sasin: Przy spadku ceny gazu na giełdzie będziemy redukować cenę dla odbiorców gospodarczych

2022-01-25 10:02
publikacja
2022-01-25 10:02
Sasin: Przy spadku ceny gazu na giełdzie będziemy redukować cenę dla odbiorców gospodarczych
Sasin: Przy spadku ceny gazu na giełdzie będziemy redukować cenę dla odbiorców gospodarczych
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Jak tylko gaz będzie tanieć na giełdzie, będziemy redukować cenę dla odbiorców gospodarczych; będziemy reagować elastycznie - zapewnił we wtorek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, pytany o dalsze działania rządu w sprawie cen gazu.

Wicepremier pytany we wtorek w TVP1 o to, jakie rząd ma możliwości, by jeszcze obniżyć ceny gazu, powiedział: "Robimy co w naszych mocach, by rzeczywiście te ceny gazu nie zabiły nie tylko biznesu, ale również gospodarstw domowych".

"Zrobiliśmy rzeczywiście ogromnie dużo" - stwierdził Sasin. Przypominał, że dla gospodarstw domowych rozłożono podwyżkę w dłuższym okresie, na trzy lata. Dodał, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu będzie głosowana po poprawkach Senatu tzw. ustawa gazowa, która obejmuje taryfami wszystkie gospodarstwa domowe oraz tzw. odbiorców wrażliwych, jak szkoły, szpitale, przedszkola, pomoc społeczną.

Zwrócił uwagę, że przepisy europejskie, tzw. dyrektywa gazowa, również wyroki TSUE uniemożliwiają objęcie taryfami podmiotów gospodarczych - "to jest w UE zakazane". "Możemy tylko bardzo elastycznie reagować i tak się dzieje" - stwierdził. Wyjaśnił, że kiedy cena gazu na giełdach spadła, główny dostawca gazu do polskich odbiorców, PGNiG obniżyło cenę o 25 proc.

"Będziemy reagować elastycznie. Jak tylko cena na giełdzie będzie spadała, będziemy (...) redukować cenę dla odbiorców gospodarczych" - zapewnił wicepremier.

Pytany, czy nie powinno się podpisać z Rosjanami długoterminowego kontraktu, by cena była stabilna i niska, Sasin wskazał, że to nic nie da. "Dzisiaj te kontrakty podpisuje się nie na cenę stałą, a indeksowaną do ceny rynkowej. Wpływ na cenę będzie więc niewielki, a to uzależniłby nas od dostaw gaz z Rosji" - powiedział.

Przypomniał o inwestycjach w gazoport w Świnoujściu, Baltic Pipe, inne połączenia gazociągów do Polski, "żeby od rosyjskiego szantażu się uniezależnić". "Dzisiaj w Polsce mamy problem z ceną, ale nie mamy problemu z dostępnością gazu" - zaznaczył szef MAP. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Komentarze (20)

dodaj komentarz
qonradx
Jak Sasin mówi kiedy będzie tanszy tzn ze wkrótce bedzie droższy!
men24a
"Realizując zatem tę politykę, w uprzywilejowanej sytuacji będą bogatsze państwa Europy Zachodniej. Natomiast pozostałe państwa, w tym Polska, będą narażone na istotny spadek konkurencyjności i zubożenie społeczeństw. To nie ma nic wspólnego z wartościami europejskimi. Liczę na oprzytomnienie europejskich elit - podkreślił Sasin" "Realizując zatem tę politykę, w uprzywilejowanej sytuacji będą bogatsze państwa Europy Zachodniej. Natomiast pozostałe państwa, w tym Polska, będą narażone na istotny spadek konkurencyjności i zubożenie społeczeństw. To nie ma nic wspólnego z wartościami europejskimi. Liczę na oprzytomnienie europejskich elit - podkreślił Sasin"

A Sasin już zapomniał jak przejadał kasę z CO2 czy Ziobro blokując środki na transformacje energetyczną bo chcą wydawać na plusy to teraz pan Sasin straszy bidą Polaków a jeszcze nie tak dawno że nam Niemcy dobrobytu zazdroszczą.
Zupełnie zmarnowaliście 6 lat. Nic nie zrobiliście, żeby ograniczyć udział węgla w miksie energetycznym. Uwaliliście wiatraki, bo macie wobec nich zabobonny lęk, teraz uwalacie fotowoltaikę. Elektrowni atomowej nawet nie ruszyliście. Zajmujecie się przekopywaniem Mierzei Wiślanej, co jest potrzebne wszystkim jak wrzód na doopie, oraz planowaniem megalotniska, które nigdy nie powstanie w obliczu długoterminowego spadku ruchu lotniczego w Europie
demeryt_69
Dawny oficjer KGB rozgrywa dostawami gazu cały kontynent - tego jeszcze nie grali :)

dziadekjarek
Putin ma stopień oficera?
Pewny jesteś
_jasko
Czy inwestycje w gazoport w Świnoujściu, Baltic Pipe, inne połączenia gazociągów do Polski zmienią ceny rynkowe w Europie?
Przecież obecnie bierzemy gaz od Ruskich wg tego samego cennika!
popaj1
tak sie sklada, ze 01.01.2022 gaz z rosji przestał płynąć - umowa sie skonczyła i kupujemy po cenach giełdowych- a ze świnoujscia z terminala mamy gaz po 2000usd /1000m3 czyli 4 razy drozej niz dotychczas z rosji mielismy.
popaj1 odpowiada popaj1
koszt charteru gazowca to 100 000 usd dziennie- podroz z usa trwa 30dni - do tego statek musi na pusto wrócić do usa- kolejne 30 dni - do tego dochodzą koszty obsługi terminali załadunkowych i wyładunkowych - nie mowiac o kosztach budowy gazoportu - daje to około 10 mln USD za jeden transport -samch dodatkowych kosztów- jesli ktoś koszt charteru gazowca to 100 000 usd dziennie- podroz z usa trwa 30dni - do tego statek musi na pusto wrócić do usa- kolejne 30 dni - do tego dochodzą koszty obsługi terminali załadunkowych i wyładunkowych - nie mowiac o kosztach budowy gazoportu - daje to około 10 mln USD za jeden transport -samch dodatkowych kosztów- jesli ktoś myślał ze gaz transportowany przez statki bedzie konkurencyjny do gazu z rury- to był głupcem. i stad mamy ceny jakie mamy.
demeryt_69 odpowiada popaj1
W tym rozmodlonym skansenie decydentami są karierowicze po historii albo socjologii - ot co :)

popaj1 odpowiada demeryt_69
powiem dosadniej- banda nieudaczników która nigdy nie prowadziła żadnej działalności -bo sie do niczego nie nadawali- a przepraszam - pan Mejza prowadził- ale wiemy na czym polegała :(

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki