REKLAMA

Sasin: Prądu w gniazdkach na pewno nie zabraknie

2022-08-15 07:35
publikacja
2022-08-15 07:35
Sasin: Prądu w gniazdkach na pewno nie zabraknie
Sasin: Prądu w gniazdkach na pewno nie zabraknie
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

Nie ma mowy o hurraoptymizmie, jest ostrożny optymizm. Prądu w gniazdkach na pewno nie zabraknie - zapewnia wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin w wywiadzie dla tygodnika "Sieci".

Fragment wywiadu z Sasinem został opublikowany przez portal wpolityce.pl.

Pytany o to, jak wyglądałyby opłaty za media, gdyby rząd nie podjął stosownych działań zabezpieczających rynek energii w Polsce, Sasin powiedział: "W przypadku gazu byłyby około trzykrotnie wyższe niż obecnie. W przypadku prądu kilkadziesiąt procent plus szokowa podwyżka z początkiem nowego roku (...) Ważna jest też benzyna i olej napędowy – w tym obszarze także zmniejszyliśmy obciążenia podatkowe i akcyzę do najniższych możliwych poziomów, co dało znaczące ograniczenie podwyżek. Są one wciąż bolesne, ale warto pamiętać, że mamy ogólnoświatowy kryzys energetyczny".

Zwrócił uwagę, że "jeśli chodzi o węgiel i pelet, też będą dopłaty". "Rozszerzamy wsparcie rządowe także na ciepłownictwo, tak by i ludzie korzystający z sieci ciepłowniczej nie zostali zrujnowani" - powiedział. "Działania w tym obszarze są głównym celem rządu. Patrząc z perspektywy ostatnich lat, można powiedzieć, że ochrona polskich rodzin jest naszym znakiem rozpoznawczym" - podkreślił wicepremier.

Sasin zapewnił, że rząd podejmuje wysiłki, które mają na celu zaopatrzenie w węgiel zarówno odbiorców indywidualnych, jak i ciepłownie, kotłownie osiedlowe, instytucje publiczne oraz elektrownie. "Żadnego z tych podmiotów nie tracimy z oczu. Dziś także w odniesieniu do elektrowni możemy powiedzieć, że do wiosny mają zabezpieczone dostawy węgla" - wyjaśnił.

"Nie ma mowy o hurraoptymizmie, jest ostrożny optymizm. Ale jedno mogę powiedzieć: nie ma problemu braku węgla w tzw. dużej energetyce. Ona ma zabezpieczone paliwo. Ma zapasy, kontrakty, a przygotowania do kolejnych sezonów zaczyna z dużym wyprzedzeniem" - mówił. "Proszę też pamiętać, że w dużej energetyce nie ma problemu luki po rosyjskim węglu. Wbrew wrażeniu, które usiłuje wywołać opozycja, duża energetyka od dawna nie korzystała z paliwa z Rosji" - powiedział Sasin.

"Od kilku tygodni nieustannie czytam materiały, jak to z powodu rzekomych braków węgla czekają nas wyłączenia prądu czy wręcz balansujemy na granicy blackoutu. Otóż jest to nieprawda" - podkreślił, dodając, aby "do tego typu rewelacji medialnych podchodzić z najwyższą dozą ostrożności". "Wiemy bowiem, że jest to obecnie jeden z głównych wektorów działań rosyjskiej dezinformacji obliczonych na wywołanie w Polsce niepokoju czy wręcz paniki" - wyjaśnił wicepremier.

"No więc prądu w gniazdkach na pewno nie zabraknie" - zadeklarował Sasin. (PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ mrr/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (15)

dodaj komentarz
bha
Brak słów tylko się cieszyć???.
arzab
Może bym i mu uwierzył ale lata życia w tym żałosnym miejscu mówią coś innego !
andrettoni
Zakłady Azotowe Puławy wstrzymały produkcję melaminy. ZCh Police, Anwil i Yara wstrzymały produkcję nawozów. Kończy się węgiel, więc może zabraknąć cementu. To są nagłówki z mediów, ale "prądu w gniazdkach nie zabraknie". Niestety, ale produkcja dalej przenosi się do Chin, zamiast odwrotnie, a niestety brak nawozów może Zakłady Azotowe Puławy wstrzymały produkcję melaminy. ZCh Police, Anwil i Yara wstrzymały produkcję nawozów. Kończy się węgiel, więc może zabraknąć cementu. To są nagłówki z mediów, ale "prądu w gniazdkach nie zabraknie". Niestety, ale produkcja dalej przenosi się do Chin, zamiast odwrotnie, a niestety brak nawozów może skutkować za rok głodem.
ertom
Jak ten osobnik mówi, że nie braknie, to znaczy, że czas na kupno generatora.
karbinadel
Prąd bierze się z gniazdka, a pieniądze z banku. Oto podstawy pisowskiej ekonomii :)
maniek_as
A pieniądze z dodruku, nie z banku!!!
polonu
A tak przy okazji to nie leć po agregat a po taczki .
gruking
Znalazłeś juz tę rtęć w odrze ? Bo widzę pod każdym artykułem siejesz ferment.
polonu
Amerykanie to niech sobie wybiją z łba że dobiorą się do Ukraińskich surowców z Polską zrobili porządek ale w Ukrainie się nie uda , w Europie zachodniej też mało prawdopodobne , kto będzie płacił po 400% drożej za gaz z Ameryki na razie kupują tylko te kraje co są kolonami amerykańskimi te po komunistyczne z wyjątkiem Węgier, a Amerykanie to niech sobie wybiją z łba że dobiorą się do Ukraińskich surowców z Polską zrobili porządek ale w Ukrainie się nie uda , w Europie zachodniej też mało prawdopodobne , kto będzie płacił po 400% drożej za gaz z Ameryki na razie kupują tylko te kraje co są kolonami amerykańskimi te po komunistyczne z wyjątkiem Węgier, a reszta czeka .
kaczyslaw_
Lecę po agregat, póki są jeszcze dostępne.

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki