REKLAMA

Powstaje Polski Cyfrowy Operator Logistyczny. GPW z listem intencyjnym

2021-05-05 10:05, akt.2021-05-05 10:47
publikacja
2021-05-05 10:05
aktualizacja
2021-05-05 10:47
Powstaje Polski Cyfrowy Operator Logistyczny. GPW z listem intencyjnym
Powstaje Polski Cyfrowy Operator Logistyczny. GPW z listem intencyjnym
/ Ministerstwo Aktywów Państwowych

Polski Cyfrowy Operator Logistyczny, platforma tworzona przez GPW, ułatwi współpracę pomiędzy administracją, spółkami Skarbu Państwa i prywatnym biznesem, dając impuls do rozwoju gospodarczego - mówił w środę wicepremier i szef resortu aktywów państwowych Jacek Sasin.

Sasin wziął w środę udział w podpisaniu listów intencyjnych pomiędzy Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie, Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Krajową Administracją Skarbową. Instytucje te będą współpracować przy budowie Polskiego Cyfrowego Operatora Logistycznego (PCOL).

Wicepremier podkreślił podczas ceremonii, że gospodarka, która została poszkodowana przez pandemię i wprowadzone w związku z nią obostrzenia, potrzebuje "nowego impulsu, nowej nadziei na przyszłość".

fot. / / Ministerstwo Aktywów Państwowych

Zwrócił uwagę, że to spółki Skarbu Państwa, jako największe podmioty gospodarcze działające na polskim rynku, mogą stać się kołem zamachowym wzrostu gospodarczego, jednak aby to nastąpiło, potrzebna jest współpraca podmiotów gospodarczych między sobą, współpraca z administracją państwową, ale również z sektorem prywatnym.

"Ważnym elementem tej współpracy jest tworzenie platform dla tej współpracy i stworzenia takiej platformy podjęła się Giełda Papierów Wartościowych" - podkreślił.

Jak mówił, wymiana informacji pomiędzy podmiotami działającymi na rynku jest niezbędnym elementem do tego, aby gospodarka mogła dobrze funkcjonować.

"Te działania, które GPW podjęła, to jest również odpowiedź na działania podmiotów zagranicznych, które tego typu rozwiązania, funkcjonujące już w innych krajach europejskich, chciały implementować na rynek polski. Można powiedzieć, że te działania GPW ubiegła, wychodząc z inicjatywą stworzenia Polskiego Cyfrowego Operatora Logistycznego" - powiedział.

Zaznaczył, że inicjatywa jest wstępem, aby również inne podmioty gospodarcze, a także również podmioty reprezentujące administrację państwową stawały się partnerami i dały impuls rozwojowy dla całej gospodarki.

Jak podano, dzięki informacjom z PCOL, KAS będzie mogła m.in. weryfikować, czy do elektronicznego listu przewozowego została wystawiona faktura, a system będzie także przyczyniać się do uszczelniania systemu podatkowego.

Z kolei w ramach planowanej współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska zarządzającym Bazą Danych Odpadowych, dane przekazywane z PCOL będą mogły być wykorzystane do uszczelniania systemu kontroli transportu i transgranicznego przemieszania odpadów.

"Polski Cyfrowy Operator Logistyczny, dzięki przejmowaniu kolejnych segmentów transportu (drogowy, kolejowy, morski, lotniczy), rodzajów transportu (drobnica, cało-pojazdowe, kontenerowe, wagonowe) oraz rozszerzając kolejno działalność (od spedycji i przewozu towarów, dystrybucji, zarządzania frachtami poprzez logistykę magazynową czy usługi celne) od państwowych spółek i firm działających na rynku polskim logistycznym, może w perspektywie 5 lat zdobyć pozycję jednego z dominujących podmiotów wśród operatorów logistycznych" - napisano w komunikacie.

"W ramach PCOL będziemy mieć dostęp do transportu kołowego, kolejowego i lotniczego. Projekt docelowo ma być dedykowany dla całego rynku TSL. Biorąc pod uwagę wielkość rynku oraz wrażliwość przetwarzanych danych - jest to też projekt ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa transportowego Polski" – dodał prezes GPW Marek Dietl.

Dalszy proces cyfryzacji ma pozwolić na zbieranie danych dotyczących korytarzy transportowych, obsługę polskich terminali przeładunkowych, a wdrożenie elektronicznego krajowego i międzynarodowego listu przewozowego na ograniczenie działalności w szarej strefie.

"Działalność Polskiego Cyfrowego Operatora Logistycznego pozwoli na oszczędności po stronie spółek skarbu państwa w obszarach związanych z obsługą transportu i logistyki, przy jednoczesnym zachowaniu marży, realizujących przewozy polskich przewoźników. Wypracowane przez operatora zyski pozostaną w kraju - nie będą transferowane do central podmiotów zagranicznych" - napisano.

Polski Cyfrowy Operator Logistyczny jest pierwszą inicjatywą oraz projektem referencyjnym Ministerstwa Aktywów Państwowych w ramach Programu Synergia. (PAP Biznes)

doa/ ana/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (4)

dodaj komentarz
antek10
Poczta juz nie moze wchłonąć pociotków to sie zrobi nową firemkę.
300_pala
Jak idzie rączki w piramidę to tracę zaufanie
_emisariusz
Kolejne stołki dla rodziny królika... A projekt po kilku latach czerpania publicznych środków nigdy nie ujrzy światła dziennego - to zapewni nam Sasin vel Dyzma
antek10
Dokładnie tak, jak z tym narodowym deweloperem co nic nie wybudował a od 2 lat doi kasę

Powiązane: Spółki Skarbu Państwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki