REKLAMA

Sasin: NABE powinna powstać do końca roku

2022-10-03 13:30
publikacja
2022-10-03 13:30

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował w poniedziałek w Otwocku, że podtrzymuje termin utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego do końca 2022 r. Do NABE mają trafić aktywa węglowe energetycznych spółek Skarbu Państwa.

Sasin: NABE powinna powstać do końca roku
Sasin: NABE powinna powstać do końca roku
fot. Brett Sayles / / Pexels

Jak zaznaczył Sasin, o ile generalnie termin utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego do końca roku jest aktualny, to nie można wykluczyć „opóźnienia rzędu kilku tygodni”.

„Wszystkie uwarunkowania, które legły u podstaw podjęcia decyzji o utworzeniu NABE, nie zniknęły, a nawet stały się jeszcze bardziej wyraźne. Mamy właściwie już wszystkie sprawy zakończone, łącznie z tym, że w budżecie państwa zostały zaprojektowane środki na spłatę zobowiązań spółek” - powiedział wicepremier. „Kwestia tego długu jest rozwiązana, w porozumieniu z bankami” - podkreślił.

W marcu 2022 r. rząd przyjął w drodze uchwały dokument „Transformacja sektora elektroenergetycznego w Polsce. Wydzielenie wytwórczych aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa”.

Dokument zakłada, że z grup kapitałowych spółek energetycznych z udziałem Skarbu Państwa wydzielone zostaną aktywa związane z wytwarzaniem energii elektrycznej w konwencjonalnych jednostkach węglowych. Właścicielem takich aktywów zostanie Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE), utworzona na bazie spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK). (PAP)

wkr/ mk/

Tematy
(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki