REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

Sasin: Mamy dzisiaj najtańsze paliwo w Europie

2022-05-25 12:30, akt.2022-05-26 07:28
publikacja
2022-05-25 12:30
aktualizacja
2022-05-26 07:28
Sasin: Mamy dzisiaj najtańsze paliwo w Europie
Sasin: Mamy dzisiaj najtańsze paliwo w Europie
/ Sejm RP

Dzięki temu, że Orlen zminimalizował swoje marże, a rząd "do absolutnego minimum" obniżył wszystkie narzuty na ceny paliw, dzisiaj mamy najtańsze paliwo w Europie - mówił w Sejmie wicepremier, szef MAP Jacek Sasin. W wielu krajach Europy cena paliwa w przeliczeniu na złote przekracza 11 zł - dodał.

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin odniósł się w środę w Sejmie do wystąpienia posła Adama Szłapki (KO), który powiedział m.in., że Polacy płacą 7,30 zł za litr paliwa i że rząd "żeruje na Polakach". Poseł domagał się, by Sasin powiedział, jaki ma plan, "żeby podzielić się tym żerem z Polakami".

"Pan mówi, że dzisiaj litr benzyny w Polsce kosztuje powyżej 7 zł. Tak, to jest bardzo drogo. Ale w wielu krajach europejskich, cena paliwa w przeliczeniu na złotówki - przekracza 11 zł. Mamy najtańsze paliwo - ono jest bardzo drogie, ale to nie jest wina ani Orlenu, ani rządu, ani kogokolwiek w Polsce. I doskonale Państwo o tym wiecie, ale żerujecie na tym, bo chcecie na tym budować swój kapitał polityczny" - powiedział Sasin.

Jak dodał wicepremier, drogie paliwo to "wina wysokiej ceny surowców energetycznych".

"Panie pośle, bardzo proszę, aby pan przestał kłamać w tej izbie (...) Wysoka izba zasługuje na prawdę, a prawda jest taka, że Orlen uzyskuje dzisiaj zyski głównie z rynków zagranicznych" - powiedział Sasin. Podkreślił, że Orlen to międzynarodowy koncern i dzięki temu może uzyskiwać zyski na zagranicznych rynkach.

Jak zaznaczył wicepremier Jacek Sasin, polski rząd podjął działania, dzięki którym obniżono "do absolutnego minimum, w ramach tarczy antyinflacyjnej wszystkie narzuty na ceny paliw i innych surowców energetycznych", a także obniżono "do minimum wymaganego przez Unię Europejską VAT i akcyzę". "Dzięki temu, że również Orlen zminimalizował swoje marże - mamy dzisiaj najtańsze paliwo w Europie" - podkreślił.

Uchwalona przez Sejm 13 stycznia tego roku nowela ustawy o podatku od towarów i usług czasowo obniża VAT m.in. na żywność, nawozy i gaz. Ustawa, która weszła w życie 1 lutego, jest częścią tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0. Niższe stawki podatku od towarów i usług obowiązują do 31 lipca br.

Zgodnie z nowelą m.in. z 23 proc. do 8 proc. spadła stawka VAT na paliwa silnikowe: olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę, gaz LPG. VAT na gaz zmalał z 8 proc. do zera, na energię cieplną z 8 proc. do 5 proc., a w przypadku energii elektrycznej utrzymano obniżoną stawkę w wysokości 5 proc. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (38)

dodaj komentarz
grab
Ale w stosunku do zarobków najdroższe w Europie, wyłączając zarobki posłów i członków PiS.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
anty12
No to fajnie Sasin, dodaj ze w DE niewiele drozsza a zarobki w DE 4razy wyzsze.
pippin
Gadajacy kartofel przemowił;)
szprotkafinansjery
Wysokość zarobków jest bez znaczenia jeśli chodzi o wpływ ceny benzyny na portfele! Skończcie z tą demagogią! Co to za różnica, ile kto zarabia, mówimy teraz o tym, ile płaci!

Wyręczam Maroka, bo go ostatnio nie ma, chyba dostał urlop na farmie trolli.
oko1
Dziękujemy panie Sasin ,wolał bym płacić za paliwo 12zł ale nie mieć koło siebie takich jak pan
ehud
Siedzieliście w jednej ławce w synagodze?
polonu
zatrzymać szaleńców , zadłużają kraj na niewyobrażalną skale , EU na to patrzy nic nie reaguje , zaciągają nowe długi w Anglii i gdzie popadnie i wysyłają pieniądze, na potęgę do Ameryki .

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki