Sasin: MAP udowodniło, że jest potrzebne

2020-08-07 10:34
publikacja
2020-08-07 10:34
fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

Ministerstwo Aktywów Państwowych udowodniło, że jest potrzebne; w ramach zapowiadanej przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego rekonstrukcji rządu mogą go objąć pewne korekty, ale co do zasady MAP przetrwa - uważa minister aktywów państwowych, wicepremier Jacek Sasin.

Sasin był pytany w piątek w TVP Info o zapowiedzi prezesa PiS dotyczące rekonstrukcji rzdu. Jarosław Kaczyński mówił kilka dni temu PAP, że jest taki plan, który byłby zrealizowany we wrześniu, być może ostatecznie na początku października. "To jest plan, który obejmuje daleko idące zmniejszenie liczby ministerstw. Połączenie różnych działów, tak żeby ich nadzorcą był jeden minister" - stwierdził szef PiS.

Jak zaznaczył, chodzi o to, aby nie było tak jak jest dzisiaj, że pewne decyzje odnoszące się np. do spraw ochrony środowiska są w trzech różnych ministerstwach, bo to do niczego dobrego nie prowadzi. Według Kaczyńskiego takie łączenie przyniesie też pewne oszczędności, ale nie jest to najważniejsze, bo to nie będą one wielkie. "Najważniejsze jest to, że procesy decyzyjne będą przebiegać szybciej i bardziej sprawnie. Na to właśnie liczymy" - podkreślił Kaczyński.

Dodał, że po zmianie będzie to rząd łatwiejszy do kierowania jako całość. "Jednocześnie będzie to rząd, w ramach którego poszczególne ministerstwa mając tak duże możliwości decyzyjne będą mogły zarówno podejmować decyzje odpowiednio szybko, sprawnie i merytorycznie, ale także będą za nie odpowiadać. Dzisiaj ta odpowiedzialność jest często bardzo rozmyta" - powiedział prezes PiS zapewnił, że "rekonstrukcja nie obejmie stanowiska premiera, którym pozostanie Mateusz Morawiecki".

Pytany, ile ostatecznie po rekonstrukcji będzie ministerstw, odparł: "Nie będę się w tej chwili upierał przy jakiejś liczbie; ona na pewno oscylowałaby wokół 12". "Ten najbardziej radykalny plan mówi o nawet 11 ministerstwach, ale nie sądzę, że to się uda. Klasyczne ministerstwa takie jak spraw zagranicznych, obrony, spraw wewnętrznych czy sprawiedliwości oczywiście pozostaną" - zaznaczył Kaczyński.

Sasin pytany, czy po rekonstrukcji rządu zachowane zostanie także Ministerstwo Aktywów Państwowych, odparł, że to decyzja kierownictwa politycznego Zjednoczonej Prawicy i premiera. "Wydaje mi się, że MAP udowodniło w ciągu kilku miesięcy swego istnienia (...), że jest potrzebne; że taki skoncentrowany w jednym miejscu nadzór nad spółkami Skarbu Państwa, nad majątkiem państwa, jest potrzeby" - dodał wicepremier.

Jak zaznaczy, "to w tym czasie został zapoczątkowany i dzisiaj jest kontynuowany z powodzeniem proces konsolidacji na rynku paliwowym". "Jest tworzony duży koncern multienergetyczny. Mam tutaj na myśli dokonaną już fuzję Orlenu z Energą - z firmą działającą na rynku energii. Zdecydowane już połączenie Orlenu z Lotosem (...) i z PGNiG" - dodał Sasin. Podkreślił, że nie spodziewam się, aby "projekt pod nazwą Ministerstwo Aktywów Państwowych" miał zostać w ramach tej rekonstrukcji rządu zlikwidowany. Według niego "mogą być jakieś korekty, ale co do zasady MPA przetrwa". (PAP)

autor: Marzena Kozłowska

mzk/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
knife
Jest potrzebne, by:
1. Poprzez fuzje, kosztem akcjonariuszy łatać
dziury w budżecie skarbu państwa,
2. Swą działalnością kreować wzrosty i spadki
dla zdobycia kapitału, oczywiście dla
wtajemniczonych,
3. Pozbawiać akcjonariuszy, szczególnie
świeżych, kapitału z uwagi na
Jest potrzebne, by:
1. Poprzez fuzje, kosztem akcjonariuszy łatać
dziury w budżecie skarbu państwa,
2. Swą działalnością kreować wzrosty i spadki
dla zdobycia kapitału, oczywiście dla
wtajemniczonych,
3. Pozbawiać akcjonariuszy, szczególnie
świeżych, kapitału z uwagi na bezsensowne
wzrosty i spadki.
4. Kreowanie dobrej gry dla finansowania
projektów działalności charytatywnej,
kosztem spółek a zarazem akcjonariuszy.
5. W połączeniu z zerowymi stopami
procentowymi-skok na kasę przyszłych
akcjonariuszy.
Tak to widzę, mimo tego że na Was oddaję głos i utrzymuję z wysokich pensji tych co zamiast robić, jak ja dla dobra własnego i państwa wolą na słońcu i powietrzu spędzać czas, iść po zasiłek i jedzenie, na czarno ew. dorobić, brać od gminy wyremontowany lokal bezczynszowy, piwko, laliga czy premierlig obejrzeć na eleven czy canal+, bzyknąć dziennie starą dla następnych 500+ itd.
To mi się nie podoba, czasy opieki powinny kończyć się po 18 roku życia a Wy hodujecie elektorat dla utrzymania władzy i zapominacie o tych co z obowiązku własnego i wobec Ojczyzny w sposób uczciwy pracują i płacą podatki.
I na dodatek, jeszcze tracą bo ustalacie kurs akcji na spółkach państwowych w sposób irracjonalny.
Gańba i hańba. Oczywiście nigdy nie zagłosuję na sprzedawczyków Ojczyzny, bo to najgorsze robactwo, jakie wykluło się na tej ziemi, Polsce.
antykomuch
MAP jest potrzebne ale tylko takim Kubusiom Puchatkom jak ty, o wielkim i nienażartym brzuchu!

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki