REKLAMA

Sasin: Gaz na giełdach europejskich zdrożał o 941 proc.

2021-10-13 11:38
publikacja
2021-10-13 11:38
Sasin: Gaz na giełdach europejskich zdrożał o 941 proc.
Sasin: Gaz na giełdach europejskich zdrożał o 941 proc.
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

O 941 proc. zdrożał gaz na giełdach europejskich, na których musi się zaopatrywać Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo - mówił w środę w Sejmie wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że PGNiG nie podniosło ceny i dziś "niweluje te podwyżki własnymi staraniami".

Na początku środowego posiedzenia Sejmu Krzysztof Paszyk z Koalicji Polskiej mówił o podwyżkach cen gazu. Jako przykład podał dwie gminy z Wielkopolski: Tarnowo Podgórne i Kaźmierz. Media kilka dni temu pisały, że w gminach tych ceny gazu ziemnego dostarczanego przez spółkę G.EN. Gaz Energia wzrosły o ok. 170 proc.

"Paliwo 6 zł i drożeje. Panie premierze Sasin, ten pana prąd niestety ciągle drogi" - mówił z mównicy poseł Paszyk. Wskazał także na podwyżkę nawozów sztucznych dla rolników. "Tak nie może być. Dlatego wniosek formalny o przerwę i rzetelną informację rządu na temat podejmowanych kroków przeciwko drożyźnie, która zalewa Polskę" - wskazywał Paszyk.

W reakcji na te słowa głos zabrał Sasin. "Jeśli pan mówi dziś o drogim gazie, to tak, rzeczywiście gaz podrożał. 941 proc. zdrożał gaz w Europie, na giełdach europejskich, na których musi się zaopatrywać PGNiG" - powiedział.

"A wiecie państwo, dlaczego zdrożał? Bo daliście, wy - tak, wy daliście, i Donald Tusk jako przewodniczący Rady Europejskiej, pozwolił Rosjanom szantażować Europę nie sprzeciwiając się budowie Nord Stream 2. To jest prawdziwy powód tego, co dzisiaj przeżywamy" - powiedział szef MAP. "I dzisiaj robimy wszystko, żeby te podwyżki Polaków nie dotknęły" - zapewnił Sasin.

"Proszę nie kłamać, bo gaz nie zdrożał w tej chwili. PGNiG nie podniosło ceny. Dzisiaj niweluje te podwyżki własnymi staraniami. Jeśli pan mówi o podwyżce w niektórych gminach, to one zostały wprowadzone przez prywatne firmy, a nie przez PGNiG. Proszę nie kłamać" - mówił Sasin, zwracając się do Paszyka.

Ostatecznie wniosek o przerwę upadł.

autor: Aneta Oksiuta

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (44)

dodaj komentarz
stachsgh
Gaz do dechy Sasin !!
Jak ich zdenerwujesz to przyjdą i popędzą.
https://www.youtube.com/watch?v=oVrdIXQ2g30
marxs
"Sasin: Gaz na giełdach europejskich zdrożał o 941 proc."-co ty nie powiesz Sasiun? a wuj z ruskim gazem wy macie ten tani z Kataru i bardzo tani z USA to czym ty się przejmujesz?
c-h-r-o-b-r-y
941% podwyzki to raczej nie przypadek albo?
langdon25
Sasin aleś ty mnie dziś zaimponował !

Całe 941%, ty to masz łeb chłopie !

I nochal jak kartofel :-)
marxs
szkoda że nie naPISał dokładniej 941,999%
niederfurzdorf
Wniosek z komentarzy antypisiorów jest taki, że za wzrosty cen gazu w Polsce odpowiada pis (?), za wzrosty cen gazu na swiecie też....Ten kaczor to ma jednak wpływ na rynki światowe. Na wzrost cen praw do emisji też? Na wzrost udziału OZE w UE i podatków na paliwa kopalne gotowe do wprowadzenia przez SPD w następnych latach też?
smallsaver
No przecież wiemy, że za wszystko odpowiada Tusk, prawda?
langdon25 odpowiada smallsaver
Ależ oczywiście że Tusk.

Pisory są tylko od dobrej zmiany, dojenia polski, okradania ojczyzny , obsadzania stołków swoimi, kupowania respiratorów, pływaniem na krabie, budowaniem Ostrołęki , od stępki w Szczecinie , armii dronów , raportu smoleńskiego , obiektywnej tv, pięknego jakimowicza i złotoustego ogórka itp.
cyklonb
Prąd z gazowej Ostrołęki będzie droższy to tego z projektowanej węglowej o 1436%...
arzab
Czy w to "niwelowanie podwyżki własnymi staraniami" PGNiG wliczył 6 mld zł otrzymanych od Gazpromu po przegranym przez Rosjan arbitrażu, a których to pieniędzy nie oddał swoim klientom ?

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki