WAŻNE

Sasin: Elektrownia jądrowa musi być inwestycją całego państwa

2020-06-30 09:56
publikacja
2020-06-30 09:56
fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

PGE nie jest podmiotem, który udźwignie tak wielki projekt; to musi być inwestycja całego państwa - mówił we wtorek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, odnosząc się planów budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Zależy nam na pozyskaniu amerykańskiego kapitału - dodał.

Wicepremier, pytany w Programie III Polskiego Radia czy spółka celowa do budowy elektrowni jądrowej w Polsce będzie podobna do tej, która została powołana w związku z planami budowy CPK, odpowiedział: "Nie mamy jeszcze wypracowanej w tej chwili formuły". "To będzie wielki projekt, gigantyczna inwestycja - musi być realizowana przez celową spółkę" - zaznaczył.

Jak mówił Sasin, w tej chwili istnieje taka spółka w ramach Polskiej Grupy Energetycznej. "Zdajemy sobie sprawę, że PGE, jedna ze spółek energetycznych, nie jest podmiotem, który udźwignie tak wielki projekt. To musi być inwestycja całego państwa" - podkreślił.

Szef resortu aktywów państwowych pytany, na czym ma polegać strategiczne partnerstwo USA w budowie tej elektrowni powiedział, że chodzi m.in. o know-how, technologię. Przyznał, że takiej technologii własnej nie mamy, a obecnie na świecie jest ich dostępnych kilka: rosyjska, chińska, koreańska i amerykańska. "Biorąc pod uwagę nasze partnerstwo w zakresie bezpieczeństwa, również bezpieczeństwa energetycznego ze Stanami Zjednoczonymi, zapadła decyzja o współpracy z Amerykanami w zakresie pozyskania technologii" - przypomniał. Dodał, że "zależy nam na pozyskaniu amerykańskiego kapitału, bo to bardzo kosztowna inwestycja".

Sasin powiedział, że "rozmowy o konkretach trwają cały czas". "Nie jest tak, że to, co uzyskał pan prezydent w Stanach Zjednoczonych, było pierwszym krokiem" - wskazał. Wicepremier zapewnił, że te rozmowy z partnerami amerykańskimi będą jeszcze trwały. "Zależy nam na czasie, bo biorąc pod uwagę zmiany polityki klimatycznej UE, musimy również myśleć o zapewnieniu Polsce czystych źródeł energii w perspektywie kilkunastu czy 20-30 lat" - zaznaczył. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (42)

dodaj komentarz
lorelie
Każdy kto jest przeciwko elektrowni atomowej w Polsce jest theBillem lub niemieckim trollem
maryska27
I lot do Smoleńska i wybory korespondencyjne zorganizował.
Teraz zbuduje elektrownie atomową.
Czy coś może puść nie tak ?
henk54
Jak on ma sie jeszcze za cokolwiek brać, to aż się boję pomyśleć...
jes
Sasin, czyż to nie za tęga głowa by nam energetykę reformować?
jacek-19
Panie Sasin, na panskie polecenie elektrownie kupily sobie kopalnie to za co maja budowac elekrtownie atomowa ?
jendreka
Sasin utopi cały naród, ten d... nie ma pojęcia o gospodarce.
talmud
chamerykanie "sfinansuja" nowo wydrukowana makulatura $ sprzedadzą przestarzała technologie a dzban w "tu spocznij" bedzie cale pokolenia spłacał & płacił........LAUGHING MY ASS OFF
jes
W Rosji XXII wiek za to :)
Tak, że pół Europy znowu napromieniowane a jeszcze do Rosji zwożone są wszystkie europejskie odpady. Ciekawe czy ludzie w Rosji o tym wiedzą i gdzie są one wyrzucane.
margin50
A moze tak przed wyborami oglosic nowy bonus , np. jadro plus.
jes
Szykuje się nowa danina i dalszy ciąg przekrętu RP - elektrownia jądrowa.
Bardzo potrzebna ale nigdy nie powstanie bo każda ekipa doi temat, do własnych kieszeni.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki