REKLAMA

Wiceminister: Podatnik bezgotówkowy będzie miał ulgę na terminal i zwrot VAT w ciągu 15 dni

2021-06-08 11:30
publikacja
2021-06-08 11:30
Wiceminister: Podatnik bezgotówkowy będzie miał ulgę na terminal i zwrot VAT w ciągu 15 dni
Wiceminister: Podatnik bezgotówkowy będzie miał ulgę na terminal i zwrot VAT w ciągu 15 dni
fot. Andrey_Popov / / Shutterstock

Podatnik bezgotówkowy będzie mógł skorzystać z ulgi podatkowej na użytkowanie terminalu, a także otrzyma przyspieszony do 15 dni zwrot VAT. Cała obsługa zwrotów będzie zautomatyzowana – zapowiedział we wtorek wiceminister finansów Jan Sarnowski podczas IX Cashless Congress.

Podczas rozpoczętego we wtorek IX Cashless Congress wiceminister finansów Jan Sarnowski zapowiedział zmiany w podatkach dla przedsiębiorców, którzy większość swoich rozliczeń będą prowadzić bezgotówkowo.

„Dla podatników bezgotówkowych przygotowaliśmy dwa pakiety – jeden to pakiet silver, a drugi to pakiet gold” – powiedział Jan Sarnowski.

Pakiet silver to propozycja dla tych, którzy dopiero zaczynają korzystać z płatności bezgotówkowych.

„W ramach pakietu silver podatnik będzie mógł uzyskać ulgę na terminal – wydatki na nabycie terminala i obsługę transakcji będzie można odliczyć podwójnie. A więc raz jako koszt uzyskania przychodu, a drugi raz w ramach ulgi podatkowej. Maksymalna wysokość wydatków polegających odliczeniu to 1 tys. zł rocznie, a więc w ramach ulgi będzie można odliczyć 2 tys. zł rocznie. To jest propozycja dla tych, którzy nie korzystali z terminala albo nie ponosili wcześniej kosztów jego obsługi. Termin skorzystania z ulgi to 2 lata” – powiedział wiceminister finansów.

Ci, którzy zdecydują się na skorzystanie z terminali płatniczych, będą mogli liczyć na kolejne preferencje w ramach tzw. pakietu gold.

„Dla nas podatnik bezgotówkowy będzie klientem premium. Proponujemy mu podwojoną w wysokości i limicie ulgę na terminal, co oznacza, że na każdą złotówkę, jaką wyda na terminal i koszty obsługi transakcji, będzie mógł odliczyć 3 zł. Wysokość kwoty do odliczenia będzie wynosić do 2 tys. zł rocznie. Ulga będzie obowiązywać bezterminowo” – zapowiedział Sarnowski.

Poza ulgą związaną z wydatkami na obsługę terminala resort finansów proponuje także ułatwienia dotyczące VAT.

„Podatnikowi bezgotówkowemu zaproponujemy termin zwrotu VAT, który będzie nie tylko najkrótszy w Europie, bo zwrot podatku nastąpi w 15 dni. Taki termin zwrotu VAT byłby rewolucją, ale prawdziwa rewolucja będzie dotyczyć rozliczeń, bo podatnik bezgotówkowy będzie rozliczany całkowicie automatycznie – jedyną rzecz, którą będzie musiał zrobić podatnik bezgotówkowy, to zaznaczenie odpowiednie checkboksu w składanym co miesiąc pliku JPK. Całą resztę formalności załatwi skarbówka, skarbówka samodzielnie porówna dane z kasy online z informacjami z pliku JPK i samodzielnie dokona wcześniejszego zwrotu, bez formalności, bez ryzyka kontroli, bez obowiązków informacyjnych po stronie przedsiębiorcy” – powiedział wiceminister.

Aby zostać podatnikiem bezgotówkowym, przedsiębiorca będzie musiał spełnić pewne kryteria.

„Podatnik bezgotówkowy to detalista, którego klienci to w co najmniej 80 proc. konsumenci, i który realizuje sprzedaż na kasach online w wolumenie ponad 50 tys. zł miesięcznie, co stanowi jedną czwartą średniej sprzedaży w detalu raportowanej przez GUS. Dodatkowo, taki podatnik powinien co najmniej 65 proc. transakcji rozliczać bezgotówkowo, a po pierwszych dwóch latach ten odsetek wzrośnie do 80 proc.” – stwierdził wiceminister.

Dodał, że resorty finansów liczy, że proponowane pakiety – i silver i gold – wejdą w życie już z początkiem przyszłego roku.

„Zależy nam na tym, aby projekt dotyczący obu pakietów, trafił jak najszybciej i pod obrady Rady Ministrów, i do Sejmu. Będziemy to obserwować, mam nadzieję, już na przełomie czerwca i lipca” – powiedział Jan Sarnowski. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (2)

dodaj komentarz
kenn
Zachęty, byś był dokładnie inwigilowany przez wszystkie organizacje, nie tylko rządowe.
zenonn
Łaskawcy, dobroczyńcy,...
Fuj

Powiązane: Zmiany w VAT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki