Santander: prawdopodobne jest utrzymanie stóp procentowych bez zmian do końca 2020 r.

Bazowym scenariuszem jest utrzymanie przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych bez zmian do końca 2020 r. - wskazali w środę analitycy Santander Banku Polska. Dodali, że po środowej obniżce stóp procentowych, koszt kredytów refinansowanych dla przedsiębiorców to 0,55 proc.

W środę na skróconym, jednodniowym posiedzeniu RPP ponownie obniżyła stopy procentowe o 50pb.

Jak wskazali analitycy Santandera, Rada podjęła decyzję o obniżeniu stóp procentowych o 50 pb, w tym stopy referencyjnej do 0,50 proc., a stopy depozytowej do 0,0 proc. Zdecydowano też o rozszerzeniu programu skupu aktywów o bony skarbowe oraz papiery dłużne z gwarancją Skarbu Państwa.

"Umożliwi to sfinansowanie Tarczy Finansowej, o której poinformowano chwilę później" - podali.

Dodali, że RPP przypomniała też w komunikacie o ofercie kredytu wekslowego na refinansowanie kredytów udzielonych przedsiębiorcom przez banki, nadal nie podając jednak dodatkowych szczegółów na ten temat. Po dzisiejszej obniżce stóp procentowych koszt tego kredytu to 0,55 proc. - wskazali.

Eksperci zwrócili ponadto uwagę że, w opublikowanym na stronie internetowej komunikacie decyzję o poluzowaniu polityki pieniężnej RPP argumentowała ryzykiem spadku inflacji poniżej celu w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej za sprawą gorszej globalnej aktywności, tańszych surowców (ropa i niektóre żywnościowe) i osłabienia popytu krajowego.

Jak wskazali, w komunikacie nie ma wyraźnej sugestii nt. gotowości do dalszych obniżek stóp, ale też nie ma jasnego sygnału, że taki krok należy wykluczyć. "Naszym zdaniem bazowym scenariuszem jest utrzymanie stóp procentowych bez zmian do końca br., ale faktyczne decyzje RPP będą w dużym stopniu uzależnione od napływających danych i skali recesji gospodarczej, jaka będzie z nich wynikać" - ocenili. (PAP)

autor: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ drag/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil