REKLAMA
NIE PRZEGAP

Sankcje unijne wobec syryjskiego reżimu przedłużone o kolejny rok

2021-05-27 20:22
publikacja
2021-05-27 20:22
Sankcje unijne wobec syryjskiego reżimu przedłużone o kolejny rok
Sankcje unijne wobec syryjskiego reżimu przedłużone o kolejny rok
fot. Omar Sanadiki / / Reuters

Rada UE przedłużyła w czwartek o kolejny rok, do 1 czerwca 2022 roku, środki ograniczające wobec władz Syrii. Powodem sankcji są nieustające represje wobec ludności cywilnej w tym kraju.

Na unijnej liście sankcyjnej znajdują się 283 osoby, których aktywa są zamrożone oraz które nie mogą podróżować do UE. Oprócz tego 70 podmiotów jest objętych zamrożeniem aktywów. Rada skreśliła w czwartek z listy pięć osób, które zmarły.

Sankcje wobec Syrii zostały wprowadzone w 2011 roku w odpowiedzi na brutalne represje reżimu prezydenta Baszara el-Asada wobec ludności cywilnej. Ich celem są również firmy i biznesmeni, którzy czerpią korzyści z powiązań z władzami. Środki ograniczające obejmują też zakaz importu ropy naftowej, ograniczenia niektórych inwestycji, zamrożenie aktywów Centralnego Banku Syrii w UE oraz ograniczenia eksportowe sprzętu i technologii, które mogą być użyte do represji wewnętrznych, a także monitorowania komunikacji.

O północy ze środy na czwartek zakończyło się głosowanie w wyborach prezydenckich w Syrii, które opozycja zbojkotowała. Oczekuje się, że po raz czwarty wygra urzędujący szef państwa Baszar el-Asad.

Były to drugie wybory prezydenckie w Syrii od czasu wybuchu w tym kraju w 2011 roku wojny domowej, która pochłonęła już blisko 400 tys. ofiar i w którą z czasem zaangażowały się militarnie również inne państwa. Z ponad 20 mln mieszkańców Syrii połowa musiała opuścić swoje domy. Ponad 5 mln z nich uciekło za granicę, głównie do sąsiednich krajów.

Baszar el-Asad jest prezydentem Syrii od 2000 roku, gdy przejął władzę po swoim ojcu, rządzącym Syrią przez poprzednie 30 lat Hafezie el-Asadzie.

Wybory prezydenckie w Syrii już potępiły USA i kilka mocarstw europejskich, które uznały, że nie będą one wolne ani uczciwe. Głosowanie skrytykowała również ONZ, zaznaczając, że ich przeprowadzenie nie jest zgodne z zaplanowanym w rezolucji Rady Bezpieczeństwa procesem pokojowym.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Konflikt w Syrii

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki