Iran: sankcje USA to próba odebrania Irańczykom dostępu do jedzenia i leków

Najnowsze sankcje USA m.in. wobec irańskiego banku centralnego to dowód, że amerykańska strategia wywierania maksymalnej presji na Iran nie działa, ale też próba pozbawienia zwykłych Irańczyków dostępu do żywności i leków - oświadczył w sobotę szef MSZ.

(fot. EVGENIA NOVOZHENINA / Reuters)

"To znak desperacji USA (...) Skoro oni (tj. Amerykanie - PAP) uparcie nakładają sankcje na tę samą instytucję, to znaczy, że nie powiodły się ich starania, by zmusić naród irański do padnięcia na kolana w ramach maksymalnej presji" - powiedział szef irańskiej dyplomacji Mohammad Dżawad Zarif, którego wypowiedź transmitowała telewizja państwowa.

Zastrzegł jednak, że jest to równocześnie "niebezpieczne i nie do przyjęcia jako próba zablokowania (...) dostępu narodu irańskiego do żywności i leków". Wypowiedział się po przylocie do Nowego Jorku, gdzie ma wziąć udział w dorocznej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

W związku z atakami na dwie saudyjskie rafinerie, o które USA i Arabia Saudyjska obwiniają Iran, prezydent USA Donald Trump nałożył w piątek kolejne sankcje na Teheran. Obejmą one m.in. Bank Centralny Iranu - wobec którego obowiązują już wcześniejsze restrykcje - i Irański Narodowy Fundusz Rozwoju, a także elitarną jednostkę Strażników Rewolucji, czyli siły Al-Kuds, oraz libański Hezbollah.

Również w sobotę dowódca irańskich Strażników Rewolucji generał Hosejn Salami zapowiedział zdecydowaną reakcję Iranu na wymierzone w ten kraj niewielkie nawet akty agresji.

"Ograniczona agresja nie pozostanie ograniczona. Będziemy ścigać każdego agresora. Chcemy kary i nie spoczniemy do czasu całkowitego zniszczenia agresora" - oświadczył Salami, również cytowany przez państwową telewizję.

Reuters pisze ponadto o doniesieniach, że z powodu cyberataków w piątek wieczorem nastąpiły przerwy w funkcjonowaniu niektórych irańskich serwisów i stron internetowych, w tym niektórych firm petrochemicznych. Agencja zaznacza jednak, że przerwy były krótkotrwałe i miały ograniczony zasięg. Zwykli mieszkańcy twierdzili, że bez przeszkód łączyli się z internetem.

akl/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 tomitomi

......?? amerykańska hegemonia !!????

! Odpowiedz
5 4 mooooo

Zaczynam zdecydowanie popierać Iran nie ze względu ze dostarcza broń rożnym grupom bo tam gdzie jest konflikt to każdy chce zarobić ale żeby odcinać dzieci i starcie od dostępu leków to już jest lekka przesada w tych wszystkich sankcjach i myśle ze jankesom trzeba dokopać w jelito bo to zaczyna iść w szowinizm amerykański !

! Odpowiedz
3 6 khh

Byles kiedys w Iranie? Wiesz kto tam kogo popiera i do czego ma dostep? Jak nie byles to pojedz, zobacz, wtedy bedziesz sie wypowiadal, a na razie nie pisz bzdur zaczerpnietych z mediow...

! Odpowiedz
0 1 pralkaboga odpowiada khh

byłem i nie wiem o czym piszesz khh

! Odpowiedz
1 1 khh odpowiada pralkaboga

Tak? I widziales jak narod iranski stoi zjednoczony wokol straznikow rewolucji, gotowy na poswiecenie w walce przeciwko odwiecznemu wrogowi - Ameryce? Bo ja jakos tego tam nie widzialem. Za to duzo slyszalem, ze rzad Iranu zamiast licytowac sie z Trumpem i osmieszac swoj narod na arenie miedzynarodowej powinien zadbac o jego podstawowe potrzeby, bo juz sie dawno odkleili od reszty spoleczenstwa...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
14 34 qrara

Uzbrojony po zęby w regionie jest Izrael, posiada boń atomową, chemiczną, biologiczną, drony i wszystkie śmiercionośne cuda, ale kiedy próbuje wejść do Libanu ( zasobnego w urodzajne ziemie i wodę ) z buta dostaje srogi łomot.

! Odpowiedz
5 7 qrara

Ten komentarz skierowany jest do tindala.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil