Sanepid apeluje: woda powodziowa jest skażona i niebezpieczna dla zdrowia

Na terenach, gdzie powódź ustępuje, rozpoczyna się wielkie sprzątanie. Trwa czyszczenie i dezynfekowanie wodociągów. Woda pitna jest dowożona mieszkańcom cysternami lub w butelkach.

Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar podkreśla, że fala powodziowa zalała cmentarze, wysypiska śmieci, szamba i miejsca, gdzie były przechowywane środki chemiczne. Woda powodziowa jest więc więc skażona i niebezpieczna dla zdrowia. Bondar dodał, że inspektorzy sanitarni informują mieszkańców, jak usuwać zanieczyszczenia i odkażać studnie. Środki do dezynfekcji i czyszczenia rozdawane są powodzianom bezpłatnie.

Bondar dodał, że w kilku miejscach w kraju, między innymi w rejonie Wrocławia i Skawiny, doszło do zmętnienia wody pitnej. Z powodu większej ilości środków odkażających może mieć ona gorszy smak, ale jest bezpieczna i nadaje się do picia.

Jan Bondar apeluje, aby powodzianie zgłaszali służbom sanitarnym przypadki padłych zwierząt. Nie wolno ich dotykać ani grzebać, bo istnieje ryzyko zakażenia.

Państwowa Inspekcja Sanitarna przygotowała ulotki dla powodzian z informacjami dotyczącymi bezpiecznego przechowywania żywności, oczyszczania i odkażania wody oraz zapobiegania chorobom zakaźnym.

 
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IX 2017
PKB rdr 3,9% II kw. 2017
Stopa bezrobocia 7,0% VIII 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 501,22 zł VII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl