REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Samsung rzuca wyzwanie Chinom. Zainwestuje 238 mld dolarów w Korei Południowej

Agata Wojciechowska2023-03-15 09:25redaktor
publikacja
2023-03-15 09:25

Samsung planuje zainwestować prawie 238 mld dolarów w ciągu 20 lat w Korei Południowej. Zbuduje pięć fabryk, które razem stworzą gigantyczne centrum produkcji półprzewodników. 

Samsung rzuca wyzwanie Chinom. Zainwestuje 238 mld dolarów w Korei Południowej
Samsung rzuca wyzwanie Chinom. Zainwestuje 238 mld dolarów w Korei Południowej
fot. Reuters Staff / /  Reuters / Forum

Samsung to największy na świecie producent układów pamięci, smartfonów i telewizorów. Dzięki inwestycji w Korei Południowej powstanie klaster, który będzie kluczowy dla rynku półprzewodników - informuje BBC News. Otrzyma też wsparcie z Ministerstwa Handlu, Przemysłu i Energii. Resort dołoży drugie tyle na wsparcie inwestycji w sektorze prywatnym. Firmy, które rozpoczną współpracę z Samsungiem, otrzymają od koncernu wsparcie infrastrukturalne. 

Klaster ma powstać w prowincji Gyeonggi na obszarze metropolitalnym Seulu. Według plany ma się na niego składać 5 fabryk chipów współpracujących z nowopowstałymi i już działającymi 150 firmami, które wytwarzają materiały i części. Tym sposobem Korea Południowa chce stać się liczącym się graczem na rynku półprzewodników. 

Koreańskie centrum jest wzorowane na modelu, który sprawdził się na Tajwanie. Tamtejsze trzy parki naukowe pociągnęły za sobą inne firmy, zarówno na wyższym, jak i niższym szczeblu dostaw. 

Zapowiedzi Samsunga i Korei Południowej pojawiają się w momencie, w którym główni gracze zwiększają wysiłki, by sprostać popytowi na półprzewodniki, które obecnie montowane są niemal we wszystkich urządzeniach - od smartfonów po sprzęt wojskowy.

Na rynek wpływa spór między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. W październiku Waszyngton zapowiedział, że będzie wymagał licencji dla firm eksportujących chipy do Chin przy użyciu amerykańskich narzędzi lub oprogramowania, bez względu na to, gdzie są one produkowane. W zeszłym tygodniu Holandia ogłosiła, że planuje podobne ograniczenia na eksport najbardziej zaawansowanych technologii w celu ochrony bezpieczeństwa narodowego.

Źródło:

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie. Telefon: 71 748 9511

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
dsx
Tyle to Chińczycy inwestują w czipy w ciągu roku
darius19
na cyfrze 238 z 9-a zerami. Kosmiczna kwota
forfun
możecie rozwinąć na czym to wyzwanie polega ???
kch002
To wyzwanie polega na odejsciu od globalizacji. Tworza sie nowe bloki gospodarcze, szeroko rozumiany "zachod" oraz inni.
bullman
Już chociażby dlatego będę od teraz kupował coś co nazywacie "szajsungiem"
men24a
Szybko i na temat, co PiS zbudował za ostatnie 7 lat i to zarabia a Polacy się bogacą ? Dziękuję nie mam więcej pytań

Ale wiem jedno co roku drenują fundusz rozwoju demograficznego i jeszcze śmieją się w twarz że są czarodziejami.

jenak
Przykro mi, że nie dostrzegłam jeszcze płd. korei. Wszystko, co dotknęła spod ich ręki okazało się flopem. Może za nisko mierzyłam.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki