Samsung otworzył inkubator dla start-upów w Lublinie

Cyberbezpieczeństwo ma być wiodącym zagadnieniem dla start-upów, które będą działały w Samsung Inkubator otwartym w środę na Politechnice Lubelskiej. Młodzi ludzie będą tu mogli rozwijać swoje pomysły przy wsparciu merytorycznym tej firmy.

Obecna na uroczystości otwarcia inkubatora minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz podkreśliła, że cyberbezpieczeństwo to rynek, którego potencjał jest dzisiaj niewyobrażalny, bo dotyczy bardzo wielu dziedzin życia gospodarczego i społecznego.

W 2016 roku światowe firmy deklarowały, że straciły ok. 600 mld dolarów właśnie w związku z cyberatakami. W Polsce na straty finansowe z tego powodu narzeka około 44 proc. firm - powiedziała.

Dodała, że rozwiązaniami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa zainteresowana jest również m.in. administracja publiczna, czy sektor bankowy. Polska w Europie słynie z nowoczesnych rozwiązań usług finansowych, polski system bankowy jest jednym z najbardziej nowoczesnych w Europie. Rozwiązania cyberbezpieczeństwa dla tego sektora, na przykład, mogą stać się taką naszą specjalizacją narodową. Mamy nadzieję, że takie rozwiązania powstaną w inkubatorze w Lublinie - powiedziała Emilewicz.

Jak dodała, taki inkubator to swoista szkoła przedsiębiorczości 2.0, miejsce gdzie młode firmy, start-upy w zderzeniu z dużym graczem, jak np. Samsung, uzyskują wiedzę, możliwość weryfikacji swojej technologii, doskonałość technologiczną, wiedzę sprzedażową, a z kolei ten duży globalny koncern może poszukać nowych rozwiązań na swoje potrzeby, czy nowych miejsc i technologii, w które warto zainwestować, aby się rozwijać.

Lublin ma niezwykły potencjał. Politechnika Lubelska, jej wydziały informatyki, mechatroniki są jednymi z najlepszych w Polsce- dodała minister.

Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń podkreślił, że Polska wschodnia jest świetnym miejscem do rozwoju start-upów. Jego zdaniem taka działalność przyczyni się do rozwoju tego regionu. Chcemy stworzyć na Lubelszczyźnie, w Polsce wschodniej, dobry system wsparcia start-upów wykorzystując do tego m.in. fundusze europejskie.() W tym roku z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój wydamy ponad 6 mld zł na innowacje i chcemy, żeby jak najwięcej tych środków wpłynęło do Polski wschodniej, do takich województw jak lubelskie, bo tutaj jest gigantyczny potencjał do rozwoju start-upów, tutaj są młodzi, kreatywni ludzie - powiedział Soboń.

Samsung Inkubator w Lublinie utworzony w Politechnice Lubelskiej stworzony został dla młodych przedsiębiorców, którzy będą tu mogli rozwijać swoje innowacyjne pomysły pod okiem doświadczonych mentorów z centrum badawczo-rozwojowego Samsung R&D Institute. Podobny inkubator Samsunga działa już w Rzeszowie.

Priorytetowym zagadnieniem lubelskiego inkubatora mają być projekty związane z cyberbezpieczeństwem. Podnoszenie świadomości na temat cyberzagrożeń i aktywne działania na rzecz ich zwalczania traktujemy jako naszą misję. Jesteśmy pewni, że nowatorskie pomysły polskich przedsiębiorców, z naszą pomocą przyczynią się do zwiększenia poziomu cyberbezpieczeństwa na poziomie lokalnym i globalnym - powiedział prezes Samsung Electronics Polska Joseph Kim.

Start-upy w Samsung Inkubator Lublin będą zachowywały wyłączne prawa do swoich koncepcji, które powstały w ramach Inkubatora. Poza wsparciem technologicznym, Samsung zapewnić ma również promocję i pomoc w poszukiwaniu inwestorów. Najlepsze pomysły mogą otrzymać wsparcie finansowe ze strony firmy.

Jednym z pierwszych start-upów w Samsung Inkubator Lublin będzie aplikacja nowej generacji o nazwie Real Buddy (Prawdziwy Kolega), dbająca o bezpieczeństwo dzieci. Specjalne algorytmy w tej aplikacji monitorują na bieżąco i analizują aktywność dzieci w internecie (np. e-maile, media społecznościowe) wyszukując treści o znamionach cyberprzemocy, dotyczących np. agresji, samobójstw, okaleczeń. W razie wykrycia takich zagrożeń system alarmuje rodziców lub opiekunów sieci w szkole, jednocześnie wysyłając poradę, co należy zrobić. Prototyp aplikacji ma powstać do końca tego roku.

Kolejne start-upy mogą się już zgłaszać do Inkubatora, nabór prowadzony będzie do 27 lutego.

Samsung Inkubator Lublin ma także organizować dla mieszkańców Lublina i okolic, szereg działań edukacyjnych jak np. otwarte zajęcia z kodowania, warsztaty z przedsiębiorczości, czy wykłady tematyczne.

Partnerem projektu utworzenia inkubatora oprócz Politechniki Lubelskiej jest NASK - instytucja publiczna odpowiedzialna za cyberbezpieczeństwo, badania i rozwój internetu. (PAP)

Autor: Renata Chrzanowska

ren/ drag/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne