Samowole budowlane do darmowej legalizacji

Rząd planuje abolicję, dzięki której tysiące osób wyprostują sytuację prawną swoich nieruchomości - czytamy we wtorkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

(fot. Jerzy Dudek / FORUM)

Wkrótce światło dzienne ujrzy projekt noweli prawa budowlanego, z której skorzysta wiele osób użytkujących nielegalnie wzniesione obiekty. Podczas spotkania liderów branży nieruchomości organizowanego przez "Rzeczpospolitą" Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju, ujawnił szczegóły resortowych prac.

"Chcemy, by samowole, od których postawienia upłynęło 20 lat i wobec których nie toczą się żadne postępowania w nadzorze budowlanym, można było łatwo zalegalizować" powiedział Artur Soboń.

Legalizacja ma przyjąć uproszczoną formułę i nie wymagać opłaty. "Do zawiadomienia o zakończeniu budowy należałoby dołączyć oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane i terminie zakończenia budowy, inwentaryzacji powykonawczej oraz ekspertyzę techniczną" dodał wiceminister inwestycji i rozwoju.

Z ekspertyzy ma wprost wynikać, że obiekt nadaje się do użytkowania, w szczególności że nie stwarza zagrożenia życia lub zdrowia ludzi. "Rola nadzoru budowlanego, który poprowadzi postępowanie legalizacyjne, ograniczy się do sprawdzenia, czy wcześniej obiekt znajdował się w kręgu jego zainteresowań, i do sprawdzenia kompletności dołączonych dokumentów" - wyjaśnił Soboń.

Urząd nie będzie też badał zgodności legalizowanego obiektu z miejscowym planem. "Moim zdaniem taka abolicja jest potrzebna. Pozwoli wyprostować sytuację prawną niejednej nieruchomości, co m.in. umożliwi bezpieczny obrót" - powiedział dziennikowi adwokat Stefan Jacyno, wspólnik w kancelarii Wardyński i Wspólnicy.

"Często osoby, które korzystają z nielegalnie rozbudowanego lub nadbudowanego budynku, nawet nie wiedzą o samowoli, bo została popełniona np. 50 lat temu przez członków rodziny, którzy już nie żyją. Tymczasem samowola się nie przedawnia. Nie ma też znaczenia, że popełnił ją dziadek, a nie wnuk, który teraz mieszka w nielegalnie rozbudowanym domu" - dodał adwokat Maciej Obrębski.

Innego zdania jest Mariola Berdysz, architekt oraz dyrektor Fundacji Wszechnicy Budowlanej. "Już teraz można bezpłatnie zalegalizować samowole zakończone przed 1 stycznia 1995 r., czyli datą wejścia w życie obecnego prawa budowlanego. Pod warunkiem jednak, że nie naruszają przepisów ani miejscowego planu. Abolicja idzie krok dalej i sankcjonuje łamanie prawa, czego pochwalać nie wolno" - powiedziała "Rz" Berdysz.(PAP)

nmk/ mark/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 rav1932

Obywatelu podpi....się sam +

! Odpowiedz
6 9 niepelnosprawny_org

przełom, który PO nie zobaczył, tak chca zniszczyc PIs, bo sie jemu udaje jak nikomu....
chwala ci Panie Boze, to wiele zmieni, ludzie odetchną, bo prawo było jak u hamurabiego w tym wzgledzie....

! Odpowiedz
1 0 sel

Jemu się udaje bo mają większość w Sejmie i mogą uchwalić co tylko zechcą , jak nigdy nikomu ,nawet wbrew Konstytucji i to nie mając 2/3 bo kto ma ich z tego rozliczyć? tyle ,że wszystko co złe a dobre dla nich też uchwalają bez zmrużenia okiem i nikt nie może się przeciwstawić ani nic poradzić na budowanie kato -komuny -dyktatury i państwa kolesiów. Tylko UE może coś jeszcze w tej sprawie bo jak płaci to nie będą wychodzić , ale kapitał ucieknie na pewno jak to się nie zmieni bo nikt nie będzie inwestował w państwie które nie ma niezależnych sądów i prokuratury, ani jakichkolwiek niezależnych od władzy struktur kontroli władzy i tego ile i jak kradnie. .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 30 andregru

Oto państwo prawa - coś co nie jest zgodne z prawem zostanie zalegalizowane .

! Odpowiedz
6 30 som4one

Czyli podatek katastralny się zbliża...

! Odpowiedz
12 33 po_co

Kupiłem małą działkę, za miastem gdzieś w lesie. Taką kupiłem bo na taką mnie stać, od tego momentu będąc na swoim muszę prosić się państwa aby na MOJEJ ziemi postawić dom albo usunąć drzewo.
To jest MOJA ziemia którą legalnie kupiłem i na której chcę wybudować szałas który za rok zawali mi się na głowę.

Głupie prawo.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 10 andregru

A nie prościej przed kupnem dowiedzieć się co możesz tam wybudować ?

! Odpowiedz
4 15 po_co odpowiada andregru

Jasne zawsze można się zapisać do partii, pobrać legitymację i donosić... eee chwila to chyba minęło ?

Dlaczego mam się kogokolwiek o cokolwiek prosić na swojej ziemi ? Jeżeli komuś nie odpowiada aby wycinać 1000 letni las to nie powinien takiej ziemi sprzedawać, dwa jeżeli kupuje grunt z przeznaczeniem BUDOWLANY to raczej nie po to żeby sadzić tam kwiatki.

Rozumiem prawo które zabrania budowania mi struktur które przeszkadzają sąsiadom ale bez przesady co do mojego bezpieczeństwa, jesteś upośledzony albo ubezwłasnowolniony, niezdolny do samodzielnego podejmowania decyzji, że wszystko za Ciebie musi robić urzędnik i państwo ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 sel

Szałas do 35m2 możesz stawiać bez zezwolenia..

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne