REKLAMA

Samorządy zajmą się dystrybucją węgla. Rząd podał maksymalną cenę opału

2022-10-13 14:23, akt.2022-10-13 16:18
publikacja
2022-10-13 14:23
aktualizacja
2022-10-13 16:18

Węgiel dystrybuowany przez samorządy będzie mógł być sprzedawany dla odbiorców w cenie do 2 tys. zł za tonę - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że na początku dystrybucji gospodarstwo domowe będzie mogło kupić do dwóch ton węgla.

Samorządy zajmą się dystrybucją węgla. Rząd podał maksymalną cenę opału
Samorządy zajmą się dystrybucją węgla. Rząd podał maksymalną cenę opału
fot. Adam J / / Shutterstock

"Węgiel może być sprzedawany taniej niż 2000 zł, ale nie drożej niż 2000 zł, plus do tego jest przecież ta dopłata 1000 zł do tony, która już jest realizowana" - powiedział szef rządu.

"Żeby jednak zapewnić wszystkim bez wyjątku węgiel, to chcemy, żeby na początku ta dystrybucja odbywała się w wielkości nie wyższej niż dwie tony (...) węgla na gospodarstwo domowe, które jeszcze tego węgla nie kupiło" - dodał.

Wszystko, co tej jesieni i zimy musisz wiedzieć o ogrzewaniu:

Premier poinformował, że w grudniu bądź w styczniu będzie możliwość dokupienia kolejnej tony czy kolejnych dwóch ton.

Morawiecki: Artykuły ustawy dotyczącej dystrybucji węgla będą obowiązywać z mocą wsteczną

Jeśli jakiś samorząd chce już się zając dystrybucją węgla, to może to zrobić, bo artykuły ustawy dotyczącej dystrybucji węgla będą działać z mocą wsteczną - powiedział w czwartek w Otwocku podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

W czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w Otwocku mówił o założeniach ustawy, która będzie regulować kwestię dystrybucji węgla przez samorządy.

"Mam nadzieję, że ustawa, która będzie bardzo elastyczna, zostanie szybko przeprocedowana w Sejmie i Senacie i że szybko podpisze ją prezydent. Ale jeśli jakiś samorząd chce się już zająć dystrybucją węgla, to może to zrobić, bo artykuły tej ustawy będą obowiązywać z mocą wsteczną. Więc jak ktoś chce ściągać węgiel, to już może to robić" - powiedział premier.

Jak wyjaśnił, ustawa da samorządom pełną elastyczność w kwestii dystrybucji węgla. Gminy będą mogły to robić samodzielnie, będą mogły działać w porozumieniu z innymi gminami, dystrybucję węgla można zorganizować przez spółkę komunalną lub przez skład węgla, z którym gmina podpisze umowę, wreszcie z pomocą grup producenckich rolników, którzy posiadają wagi.

"W całej Polsce mamy już tysiąc gmin zainteresowanych realizacją dystrybucji węgla do mieszkańców” - powiedział Mateusz Morawiecki. Podziękował włodarzom samorządów i zrzeszeniom samorządów za "konstruktywną postawę i za to, że animozje polityczne zostały schowane do szuflady". Premier przyznał, że do węgla państwo będzie dopłacać.

"To kolejna dopłata, używamy kolejnych środków budżetowych, aby tani węgiel mógł trafić do gospodarstw domowych. Węgiel jest towarem deficytowym, trzeba za niego płacić drogo i państwo polskie wchodzi w tę przestrzeń między wysoką ceną na rynkach światowych a ceną, jaką chcemy zaproponować mieszkańcom" - powiedział Morawiecki.

Dodał także, że statki z węglem nadal płyną i będą płynąć także w grudniu i styczniu, co oznacza, że w kolejnych miesiącach będzie również można kupować węgiel.

"W grudniu i styczniu również będzie można dokupić tonę czy dwie, jak komuś będzie brakowało" - powiedział premier.

Premier: Dla podmiotów wrażliwych i instytucji samorządowych obniżona taryfa za energię do 100 proc. jej zużycia

Podmioty wrażliwe i samorządy będą mogły korzystać z obniżonej, sztywnej taryfy na prąd do 100 proc. zużycia energii elektrycznej - poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

"Na skutek naszej presji Unia Europejska odchodzi od sztywnego założenia, że musi być ta taryfa obniżona, nazywamy ją taryfą "C" tylko do poziomu 80 proc. zużycia. Mogę dziś powiedzieć, że według wszelkiego prawdopodobieństwa, informacji które mamy, nie będziemy stosować tego limitu. Komisja Europejska narzuciła taki limit 80 proc., ale my go znosimy. W to miejsce wejdzie wymóg przedstawienia planu oszczędności" - powiedział premier.

Jak wyjaśnił, pierwotnie Unia Europejska zgodziła się na ustanowienie sztywnej taryfy "C", ale pod warunkiem, że będzie ją można stosować tylko do 80 proc. zużywanego prądu przez uprawnione podmioty.

"I metro i szpitale i wszystkie inne instytucje samorządowe będą mogły korzystać w pełni do 100 proc. z tej taryfy sztywnej, z taryfy obniżonej" - powiedział szef rządu.

Morawiecki podkreślił, że polską inicjatywą było wypracowanie w Unii Europejskiej możliwość zastosowania sztywnej obniżonej taryfy dla samorządów, dla podmiotów wrażliwych i dla małych i średnich firm.

O nowej taryfie i maksymalnych cenach prądu dla MŚP, samorządów i podmiotów wrażliwych poinformował premier Morawiecki w ostatni wtorek. Wyniesie ona 785 zł za MWh i będzie obowiązywała w przyszłym roku.

"Na dopłaty do węgla dystrybuowanego przez samorządy budżet wyda ok. 3 mld zł"

Na dopłaty do węgla dystrybuowanego przez samorządy budżet wyda ok. 3 mld zł. Środki na ten cel mają pochodzić z tegorocznego budżetu i nie będzie to wymagać jego nowelizacji - powiedział w czwartek w Otwocku podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

"To łatwo policzyć. Są brakujące 3 mln ton, które chcemy jeszcze dostarczyć do odbiorców. Biorąc pod uwagę, że średnio dopłacimy do każdej tony ok. 1 tys. zł, to łącznie będzie to koszt dla budżetu na poziomie 3 mld zł" - powiedział w czwartek w Otwocku podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, odpowiadając na pytanie o koszty dopłat do węgla, który ma być dystrybuowany przez samorządy.

Dodał także, że środki na ten cel zostaną wzięte z tegorocznego budżetu.

"One są również zagwarantowane w tegorocznym budżecie bez konieczności jego nowelizacji. Prawdopodobnie uda się je zmieścić w tegorocznym budżecie bez konieczności jego nowelizacji" - dodał Morawiecki. 

Sasin: Dzisiaj RM rozpatrzy projekt ustawy wprowadzającej gwarantowaną cenę nabycia węgla przez gminy

Jeszcze dzisiaj Rada Ministrów rozpatrzy projekt ustawy wprowadzającej gwarantowaną cenę nabycia węgla przez gminę na poziomie maksymalnie 1,5 tys. zł za tonę - wskazał w czwartek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu projektem zajmie się Sejm - dodał.

Jak mówił minister Sasin podczas czwartkowej konferencji w Otwocku z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, węgla nie może zabraknąć. "Stąd decyzja o tym, żeby przygotować projekt ustawy, który jeszcze dzisiaj, według moich informacji, Rada Ministrów rozpatrzy" - poinformował szef MAP.

Wicepremier wyraził nadzieję, że "jeszcze w tym tygodniu ten projekt trafi do Sejmu, tak aby mógł on w przyszłym tygodniu tym projektem się zająć". "Zależy nam na czasie" - podkreślił.

Chodzi, jak powiedział, o projekt ustawy, który mówi o tym, że 1,5 tys. zł za tonę węgla jest ceną gwarantowaną przez państwo. "W pierwszej kolejności kierujemy tę ofertę do samorządów, które są najbliżej mieszkańców" - dodał.

Sasin: Prywatne składy węglowe będą mogły również kupować węgiel po 1500 zł

Prywatne składy węglowe będą mogły kupować węgiel po 1500 zł - powiedział w czwartek wicepremier Jacek Sasin. Dodał, że muszą jedak spełnić określone warunki np. sprzedawać węgiel wyłącznie tym odbiorcom indywidualnym, którzy mają zarejestrowane piece węglowe.

"Prywatne składy węglowe będą mogły uczestniczyć w tym programie, czyli będą mogły również kupować węgiel po 1500 zł, a następnie sprzedawać go po cenie ustalonej, nieco wyższej niż samorządy. To są podmioty czysto handlowe, czysto biznesowe, więc pewien zarobek na pewnym niewielkim poziomie jednak musi być" - powiedział Sasin.

Zaznaczył, że firmy prywatne będą musiały dotrzymać jednak pewnych warunków.

"Czyli tego określonego limitu, jak również zasady, że ten węgiel jest sprzedawany tylko i wyłącznie tym odbiorcom indywidualnym, którzy posiadają zarejestrowane piece węglowe i tym węglem rzeczywiście ogrzewają. Nie można tego węgla odsprzedawać kolejnym pośrednikom. Pod tymi warunkami będą mogli w tym programie uczestniczyć" - podkreślił Sasin.

Dodał, że coraz więcej samorządów chce uczestniczyć w programie dystrybucji węgla.

"Otrzymałem informację od PGE, że już 1120 samorządów do dzisiaj zgłosiło chęć dystrybucji węgla. (...) Zdecydowana większość polskich samorządów, bo mamy deklaracje kolejnych, rozumie, że to jest nasza wspólna misja - powiedział Sasin. 

autorzy: Marek Siudaj, Magdalena Jarco, Ewa Wesołowska. Anna Bytniewska

ab/ drag/ maja/ ewes/ pad/ ms/ je/ pif/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (18)

dodaj komentarz
langdon25
Dlaczego proboszczowie nie zajmą się dystrybucją węgla ?

Plebania jest w każdej wsi i mieście - nawet Żabka nie ma takiej sieci detalicznej jak kościół
baibina
Czyli Urzednikom, radnym ani ich rodzinom zimno nie grozi skoro zajmą się redystrybucją :) . Reszta zobaczy węgiel jak świania niebo i będzie musiała sobie jakoś poradzić w tych trudnych czasach. No moze jeszcze coś PisoWolskim gminom skapnie wiecej z kopalni ale tylko po to zeby mozna bylo pokazać ze PO nawet w samorzadze sobie nie radzi
jas2
"Samorządy zajmą się dystrybucją węgla."

Zrobili badanie opinii publicznej i wyszło im, że jeśli nie zajmą się dystrybucją węgla - są przegrani.
zoomek
"Rząd podał maksymalną cenę opału"
996zł?
Zgadłem?
polonu
to nie węgiel a odpad komunalny ,i nie ma nic wspólnego z węglem dlatego też chcą wrobić w to samorządy . do kogo z reklamacją , oszuści . za 700 zł wcześniej można było kupić porządny groszek co oni nawieźli . Elektrownia Jaworzno znowu zablokowana tym świństwem .
atari65xe
I ja bym tu dawał od razu od gis , od gitary ... i w miejsce słów "być może" dajemy "z pewnością".
luk287
Teraz to powiedzą że to nie z ich winy nie ma węgla, tylko z winy samorządów.
fanttom
Spółki dystrybutorzy energii kto nimi zarządza od siedmiu lat ??? Kopalnie kto nimi kieruje z czyjego nadania są to prezesi ??? Mami nas się że energia zdrożała , węgiel a sam rząd podnosi ceny .Pierw płacą górnikom żeby nie wydobywali wungla a potem są zdziwieni że go nie ma ??? Zgodnie z ideom wielkiego socjalistycznego ustroju Spółki dystrybutorzy energii kto nimi zarządza od siedmiu lat ??? Kopalnie kto nimi kieruje z czyjego nadania są to prezesi ??? Mami nas się że energia zdrożała , węgiel a sam rząd podnosi ceny .Pierw płacą górnikom żeby nie wydobywali wungla a potem są zdziwieni że go nie ma ??? Zgodnie z ideom wielkiego socjalistycznego ustroju - TWORZYMY SAMI PROBLEMY A POTEM DZIELNIE Z NIMI WALCZYMY I WYPINAMY PIERSI DO ODZNACZEŃ I PREMII - ku chwale wielkiemu imperium i naszemu wielkiemu prezesowi z Nowogrodzkiej i jedynie słusznej partii .Zjednoczona lewica z towarzyszem pinokiem i kopertowym jest bezkonkurencyjna .
300_pala
Jak to kto … populisci
jas2
"Pierw płacą górnikom żeby nie wydobywali wungla a potem są zdziwieni że go nie ma"

To niestety pomysł Unii Europejskiej, przy wydatnej współpracy obecnej opozycji.

Powiązane: Ogrzewanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki