Samorządy targują się z kuriami

Ze względu na problemy finansowe i brak sal próbuje się zmniejszyć liczbę godzin religii. Inny kłopot, to brak katechetów - informuje w środę "Rzeczpospolita".

(fot. Krzysztof Żuczkowski / FORUM)

Jak podaje gazeta, burmistrz Ustrzyk Dolnych zwrócił się do metropolity przemyskiego o zgodę na zmniejszenie liczby lekcji religii z dwóch do jednej w tygodniu. Chciałby też połączyć zajęcia w klasach, w których liczba uczniów jest mniejsza niż 13. Prośba dotyczyła trzech najbliższych lat. Samorząd szuka oszczędności. W tym tygodniu powinien dostać od kurii odpowiedź. Do tego czasu rzecznik prasowy metropolity nie udziela komentarzy.

"Rz" pisze, że takie pomysły mieli już wcześniej inni samorządowcy i dyrektorzy szkół, głównie ze względu na problemy lokalowe spowodowane reformą oświaty. Mniej godzin religii mają np. poznańscy maturzyści. Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej tygodniowy wymiar zajęć z religii może być obniżony tylko za zgodą biskupa diecezjalnego. "Decyzja została podjęta na prośbę władz oświatowych w Poznaniu w związku ze zwiększoną liczbą oddziałów w szkołach średnich. Decyzja dotyczy tylko roku szkolnego 2019/2020" - powiedział gazecie ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik kurii metropolitalnej w Poznaniu.

Dziennik zwraca uwagę, że kurie zazwyczaj jednak odmawiały samorządowcom (m.in. w Krakowie, Gdańsku i Warszawie). Zgody na zmniejszenie liczby godzin religii udzielały tylko poszczególnym szkołom, jeśli rzeczywiście miały problemy lokalowe. Jak podaje warszawski magistrat, 109 dyrektorów szkół wystąpiło do biskupów diecezjalnych obu warszawskich diecezji o wyrażenie zgody na zmniejszenie tygodniowego wymiaru godzin religii. W tym roku szkolnym 83 szkoły otrzymały zgodę na zmniejszenie wymiaru godzin lekcji religii. W Gdańsku ośmiu dyrektorów złożyło w kurii wnioski o zmniejszenie liczby godzin religii i ośmiu uzyskało zgodę na zmniejszenie łącznie o 106 godzin.

Okazuje się, że problemem są nie tylko sale i finanse, ale też sami katecheci. Zgodnie z tegorocznym raportem "Przewodnika Katolickiego" katechetów zaczyna brakować w 18 z 24 przeankietowanych diecezjach. W kolejnych dwóch już ich brakowało. Zaledwie w czterech diecezjach podano, że katechetów było tylu, ilu potrzeba lub więcej. Diecezje sygnalizowały również dużą liczbę katechetów w wieku przedemerytalnym – w 11 stanowili oni połowę albo większość pracujących. Chociaż rok szkolny trwa już ponad trzy miesiące, katecheci są wciąż poszukiwani. Na przykład w bazie ofert pracy kuratorium oświaty w Krakowie widnieje sześć ofert pracy dla katechetów. Dla porównania – ofert dla polonistów jest tyle samo. Na stronie internetowej mazowieckiego Kuratorium Oświaty jest osiem ogłoszeń dla katechetów, dla nauczycieli polskiego – dziesięć.(PAP)

nmk/ krap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 8 eagleeye

Akurat tu jestem za samorządami i nawet jestem za 1 godziną religii w miesiącu i to na Plebanii

! Odpowiedz
5 26 fakty

Naród powstały z kolan, musi prosić się przedstawiciela obcego kraju, o zgodę na ułożenie grafika w szkołach które utrzymuje. Hahahahahahahahahahahahahahah. Wolacy.

! Odpowiedz
11 35 piotrde

Patologia i uzależnienie od Kościoła. Rydzyk ma władzę a nie Jarosław.

! Odpowiedz
6 51 antek10

"Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej tygodniowy wymiar zajęć z religii może być obniżony tylko za zgodą biskupa diecezjalnego."
hahahaha - jak na folwarku pańszczyźnianym.

! Odpowiedz
2 17 fakty

Czekam ,na prawo pierwszej nocy dla wielebnego. Myślę, że jak ludzie potrafią małe dziewczynki wyzywać o k.wek w obronie pedofila, to znalazł by się nie jeden chętny, żeby ksiądz wypróbował mu małżonkę. I jak tu mieć szacunek do tych ludzi.

! Odpowiedz
3 9 devroo odpowiada fakty

Oj, uważaj. :)))) Zaraz się włączy świętojebliwe, katolickie wunderwaffe z pytaniem "czy ci krzyż przeszkadza?"

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil