Samorządy przeciwne rządowej propozycji płacy minimalnej w 2017 r.

Strona samorządowa nie zaopiniowała rządowego rozporządzenia podnoszącego płacę minimalną w 2017 r. Jak argumentowano podczas środowego posiedzenia komisji wspólnej rządu i samorządu terytorialnego, rząd nie uwzględnił kosztów dla samorządów związanych z podwyżką.

(fot. Fot.Roman Koszowski / Foto Gosc / FORUM)

Przedstawiciel strony samorządowej Marek Wójcik poinformował, że samorządy nie zaopiniują rozporządzenia "ze względu na brak danych finansowych dotyczących skutków wdrożenia tej regulacji dla jednostek samorządu terytorialnego, ale i szerzej - dla finansów publicznych". Dodał, że proponowana przez rząd kwota płacy minimalnej w 2017 r. jest "znacząco wyższa niż do tej pory" i spowodowałaby podniesienie kosztów usług publicznych.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz zaznaczył natomiast, że strona rządowa po wcześniejszych apelach samorządów uwzględniła wspomniane kwestie i ujęła w rozporządzeniu koszty, jakie z tytułu podniesienia płacy minimalnej miałyby ponieść samorządy. Według MRPiPS koszty te na 2017 r. wyniosłyby 499 mln zł, a w perspektywie 10 lat 5 mld 432 mln zł.

Odnosząc się do argumentu samorządów, iż podwyżka płacy minimalnej wpłynęłaby na podniesienie kosztów usług publicznych, Michałkiewicz podkreślił, że w tym wypadku wszystko zależy od konkretnych umów. "Nie pierwszy raz podnosimy płacę minimalną i do tej pory samorządy nie zgłaszały tego typu uwag" - podkreślił.

W odpowiedzi Wójcik określił kwotę 499 mln zł przywołaną przez Michałkiewicza jako "porażającą". Zaznaczył, że wobec tak dużej kwoty strona samorządowa chce, aby rozporządzenie zostało uzupełnione o wskazanie źródeł finansowania przez jednostki samorządu terytorialnego. "Często dyskutujemy w sytuacji, kiedy obciążenie dla samorządów wynosi kilka czy kilkanaście milionów, a tu mówimy o takiej skali" - dodał.

Wójcik podkreślił, że samorządy od wielu lat sygnalizują podobne problemy podczas podnoszenia płacy minimalnej. "To jest melodia powracająca od wielu lat" - podsumował.

Rząd w czerwcu przyjął propozycję podniesienia płacy minimalnej na rok 2017. Rada Ministrów proponuje, aby minimalne wynagrodzenie za pracę w 2017 r. wynosiło 2 tys. zł brutto, co oznacza wzrost o 8,1 proc. (150 zł) w stosunku do 2016 r. (obecnie pensja minimalna to 1 tys. 850 zł brutto). Kwota ta stanowiłaby 47,04 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na 2017 r. MRPiPS proponowało pierwotnie rządowi kwotę 1920 zł, jednak Rada Ministrów zaproponowała wyższą kwotę.

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST) stanowi forum wypracowania wspólnego stanowiska rządu i samorządu terytorialnego. Jej zadaniem jest rozpatrywanie problemów związanych z funkcjonowaniem samorządu terytorialnego i z polityką państwa wobec samorządu, a także spraw dotyczących samorządu terytorialnego znajdujących się w zakresie działania UE i organizacji międzynarodowych, do których należy Polska. (PAP)

mro/ akw/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 11 ~qwe

Ciekawy kraj mamy samorządy w których trzeba mieć wyższe wykształcenie, chcą płacić pracownikom minimalną. Już teraz w mniejszych gminach na konkursy przychodzą tylko 2-3 osoby na stanowisko. Gdzie po zdobyciu rocznego doświadczenia odchodzą do innej pracy

! Odpowiedz
2 4 ~razdwa

Samorządy płaciły by więcej ale są tak obciążone finansowo ze nie dają rady. Podwyżka minimalnej płacy przez rząd to kolejne obciążenie. Bo pieniędzy samorządom przecież rząd nie da. Raczej obowiązki da.

! Odpowiedz
0 7 ~qwe odpowiada ~razdwa

Jak buduje się kibelek za 400 tys z którego korzysta 10 osób na tydzień + trzeba zatrudnić babcie klozetową. To pieniędzy zawsze będzie brakować.

! Odpowiedz
8 11 ~pis_na_wieki

zaraz wybory i samorzady beda nasze, po pierwsze zakaz handlu w niedziele, wiecej mszy i dotacje dla kosciola, sponsorowanie roznych koncertow religijnych, prezes wiecznie zywy

! Odpowiedz
2 3 ~jp2

jaki prezes taka podwyżka

! Odpowiedz
0 3 ~jp2

jaki prezes taka podwyżka

! Odpowiedz
0 2 ~Neo odpowiada ~jp2

a więc jednak matrix istnieje

! Odpowiedz
0 1 ~paczenko1

Macie ciekawe pomysły to się nimi podzielcie. Cyba, że uważacie do tej pory wszystko było ok

! Odpowiedz
3 4 ~ANTY_ryży_kutong

głos rozsądku ?

! Odpowiedz
1 23 ~NORECZKA

Tzw. Samorządy to wielkie nieszczęście. W takim rozmiarze. Ponad 2500 gmin, 360 powiatów i 16 województw. A TO tylko samorząd i wszysypkich trzeba utrzymywać wszyscy na garnuszku społeczeństwa. Niesamowite.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne