REKLAMA
WAŻNE

Samorządy do reformy

2013-01-28 08:24
publikacja
2013-01-28 08:24
Samorządy trzeba zreformować. Bez tego czeka je katastrofa. Gminom i powiatom coraz częściej brakuje pieniędzy. - wynika z raportu, o którym pisze "Rzeczpospolita".

Jeden z autorów dokumentu, były wicepremier Jerzy Hausner, twierdzi że obecny system jest przestarzały, ogranicza bowiem możliwości rozwoju samorządów

Winne sytuacji są zarówno władze lokalne, jak i centralne - czytamy w dzienniku. Na samorządy nakładane jest coraz więcej zadań. Wśród nich są zobowiązania wynikające z Karty Nauczyciela oraz pieczy zastępczej. Jednak z nowymi zadaniami nie wzrasta finansowanie.

Autorzy raportu chcą wprowadzenia standardu usług publicznych, określenia ich kosztów oraz finansowania ich z budżetu centralnego. Rząd płaciłby również za utrzymanie samorządowych dróg. Pozostałe zobowiązania byłyby finansowane z podatku lokalnego.

Jeden z autorów raportu, Igor Zachariasz, twierdzi że nowe rozwiązania byłyby szansą dla samorządów. Mogłyby one uzgadniać ze społecznością lokalną cele do zrealizowania. Wtedy mieszkańcy decydowaliby, czy chcą rozwoju przez inwestowanie w samorząd, czy wolą niskie podatki.

Więcej w "Rzeczpospolitej".Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/"Rzeczpospolita"/vey/SiekajŹródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki