REKLAMA

Samorządowcy nie odpuszczą zmian w Karcie Nauczyciela

2013-01-31 06:20
publikacja
2013-01-31 06:20
. Chcą wykreślenia zapisów krępujących im ręce w kształtowaniu nauczycielskich wynagrodzeń. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawi dziś swoje propozycje zmian w Karcie Nauczyciela i ustawie o systemie oświaty.

Szef Związku Gmin Wiejskich Mariusz Poznański podkreśla, że zmiany są niezbędne. "Dla nas to jest być albo nie być" - mówi Poznański. Tłumaczy, że skorzystają na zmianach zarówno dzieci jak i dobrze pracujący nauczyciele. "To jest też szansa na polepszenie jakości nauki w szkołach, na lepsze opłacenie dobrych nauczycieli. W tej chwili musimy wypłacać średnie tym nauczycielom, którzy na to nie zasługują, bo tak mówi Karta Nauczyciela" - podkreślił Poznański.

Trudno znaleźć samorządowca, który dobrze mówi o Karcie Nauczyciela. Prezydent Poznania Ryszard Grobelny liczy, że uda się ze wiązkami zawodowymi dojść do kompromisu i usunąć najbardziej bulwersujące przepisy. "Jest tam wiele elementów kuriozalnych" - mówi Grobelny. Jako przykład podaje dodatek wiejski, który dostaje na przykład nauczyciel mieszkający w Poznaniu pracujący w szkole pod Poznaniem. Nauczyciel z wioski, pracujący w Poznaniu już nie może dostać tego dodatku.

Nauczycielskie związki zawodowe nie zgadzają się z zarzutami samorządów. Twierdzą, że problemy finansowe gmin i miast nie są spowodowane przez wydatki na edukację, ale - nietrafione inwestycje.IAR/ Mariusz Pieśniewski/jp

Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~ala
A jakby rozwiązać połowę powiatów i gmin to pieniądze by się znalazły ...
~Rozsądny
Czy w tym kraju kraju będzie kiedykolwiek normalnie . Żeby człowiek był opłacany za umiejętności anie przynależność do jakiejś grupy zawodowej :górnik który nie widział węgla na ścianie ,hutnik który stal widział w postaci gwoździa wozina w szkole sprzątaczka w przychodni .I wiele innych każdy ma jakieś ulgi Czy w tym kraju kraju będzie kiedykolwiek normalnie . Żeby człowiek był opłacany za umiejętności anie przynależność do jakiejś grupy zawodowej :górnik który nie widział węgla na ścianie ,hutnik który stal widział w postaci gwoździa wozina w szkole sprzątaczka w przychodni .I wiele innych każdy ma jakieś ulgi przywileje dodatki .PO JAKĄ CHOLERĘ TE POGMATWANE PRZEPISY . PO PROSTU NEGOCJACJE ,UMOWA I TYLE
~woźny
nauczyciel jak każdy inny pracownik - elektryk , hydraulik czy jakikolwiek inny fachowiec powinien otrzymywać wynagrodzenie za czas faktycznie przepracowany. Trzynastki , czternastki , dodatki wiejskie , miejskie , i wszelkie inne były dobre za komuny. Wtedy zresztą rzadko która grupa zawodowa nie miała przywilejów . Jeżeli nauczyciel jak każdy inny pracownik - elektryk , hydraulik czy jakikolwiek inny fachowiec powinien otrzymywać wynagrodzenie za czas faktycznie przepracowany. Trzynastki , czternastki , dodatki wiejskie , miejskie , i wszelkie inne były dobre za komuny. Wtedy zresztą rzadko która grupa zawodowa nie miała przywilejów . Jeżeli można wyrowadzać poprawki do Konstytucji to dlaczego nie można " ruszyć" Karty Nauczyciela ? To jest chore i możliwe tylko u nas ( Grecy już się na tym przejechali ) , że dodatki do pensji przewyższają ją samą . Jeżeli zostaną zlikwidowane niczym nie uzasadnione dodatki nie tylko zresztą nauczycieli dziura budżetowa zniknie . A jezeli obrażone towarzystwo będzie strajkować bądż odchodzić od zawodu to w Urzędach Pracy czeka ponad dwa miliony bezrobotnych , z których większość to młodzi dobrze wykształceni ludzie.
~Floryda
Kolego ,ja sie z tobą zgadzam ,nauczyciel to nie święta krowa ,tylko dlaczego akurat teraz a nie pięć lat temu.Teraz kiedy Ryżym pali sie grunt ,bo lada chwila okaże się ,że król jest nagi ?
~Kondonek Sopocki
POmatolskie POmioty rozkradly pieniądze państwowe i teraz chcą zabierać ależne Polakom.Czego nikt z tych durni nie chce zabrać diet samorządowcom,chcą działać dla dobra ogółu to za darmo.

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki