REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Samolot Łukaszenki z amerykańskimi sankcjami. To nie jedyne restrykcje USA

2023-03-24 17:47
publikacja
2023-03-24 17:47

Kolejne białoruskie firmy i urzędnicy muszą się mierzyć z amerykańskimi sankcjami. Został nim objęte m.in. producent ciężarówek BiełAZ, Mińska Fabryka Samochodów (MAZ) oraz prezydencki samolot Aleksandra Łukaszenki.

Samolot Łukaszenki z amerykańskimi sankcjami. To nie jedyne restrykcje USA
Samolot Łukaszenki z amerykańskimi sankcjami. To nie jedyne restrykcje USA
fot. DIDOR SADULLOEV / / Reuters

"Autorytarny reżim Łukaszenki polega na przedsiębiorstwach państwowych, by generować znaczące przychody, które umożliwiają dokonywanie represyjnych działań przeciwko Białorusinom" - oznajmił w oświadczeniu podsekretarz finansów USA Brian Nelson.

Działania podjęte przez administrację USA w przeddzień białoruskiego Dnia Wolności - i podczas wizyty w USA liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej - skupione są przede wszystkim na dwóch państwowych fabrykach samochodów ciężarowych, BiełAZ i MAZ, należących do największych firm na Białorusi oraz ich dyrektorów. Obie podlegają już sankcjom UE i Kanady.

Dodatkowo restrykcje nałożono na siedmiu nowych członków białoruskiej Centralnej Komisji Wyborczej, a także na prezydencki Boeing 737 używany przez Łukaszenkę i jego rodzinę.

Z kolei Departament Stanu wydał zakaz wjazdu do USA 14 urzędnikom reżimu, odpowiedzialnym za "politykę zastraszania odważnych Białorusinów, korzystających ze swoich praw człowieka i fundamentalnych swobód".

"Stany Zjednoczone będą kontynuować nakładanie kosztów na reżim i tych, którzy go wspierają, za ich represje wobec narodu białoruskiego i za trwające wsparcie reżimu dla niesprowokowanej i nielegalnej wojny Rosji przeciwko Ukrainie" - oświadczył sekretarz stanu Antony Blinken.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński

osk/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (5)

dodaj komentarz
darius19
grillowanie c.d. A trolle swoje. Jak zwykle, od dawna. Ze, to nawet dobrze dla rezimow. A zaszkodzi Zachodowi. Kazdy troll marzy zeby wyjezdzac na Zachod. Putler juz loda funduje Xi. Ale to oczywiscie wzmacna Rosje i Bialorus. Ruskie - popatrzcie na mape. Niech sie tylko Rosji nozka podwinie...
polonu
ha ha ha ale żarty , jeszcze trochę i trzeba nałożyć embargo na cały blok Rosyjsko Chiński , tam dołączy jeszcze dużo państw i co embargo na wszystkich . wtedy .
mkk6999
Rozpacz w Bialorusi :)

Zalosni Jankesi wygrywaja bitwe na samoloty
Choc kilka samolotów ma prez. Luschenka dp wyboru

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%B2%D0%B8%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%BD%D0%B0%D1%8F_%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%BC%D1%8B%D1%88%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%8C_%D0%A0%D0%BE%D1%81%D1%81%D0%B8%D0%B8
prs
By zaorac ruSSkich, Bialoruskich.. nie potrzeba zadnego NATO..
efg
Nie lepiej zestrzelić? Świat odetchnie

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki