REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Spór o silniki spalinowe. Unia łagodzi stanowisko pod wpływem Niemiec

2023-03-25 12:15, akt.2023-03-26 09:26
publikacja
2023-03-25 12:15
aktualizacja
2023-03-26 09:26

Jest. Komisja Europejska i Niemcy osiągnęły kompromis w sprawie odblokowania kluczowego punktu planu klimatycznego UE. Porozumienie dotyczy emisji CO2 z samochodów. Złagodzono zapis o zakazie stosowania silników spalinowych po 2035 roku. 

Spór o silniki spalinowe. Unia łagodzi stanowisko pod wpływem Niemiec
Spór o silniki spalinowe. Unia łagodzi stanowisko pod wpływem Niemiec
fot. Konstantin Egorychev / / Shutterstock

"Osiągnęliśmy porozumienie z Niemcami w sprawie przyszłego wykorzystania paliw syntetycznych w samochodach" - napisał na Twitterze europejski komisarz ds. środowiska Frans Timmermans.

"Od teraz będziemy pracować nad tym, aby rozporządzenie w sprawie norm emisji CO2 dla samochodów zostało przyjęte jak najszybciej" – dodał.

"Pojazdy wyposażone w silnik spalinowy będą mogły być rejestrowane po 2035 r., jeśli będą wykorzystywać wyłącznie paliwa neutralne pod względem emisji CO2" – wyjaśnił niemiecki minister transportu Volker Wissing.

Berlin na początku marca zablokował w ostatniej chwili unijne rozporządzenie, przewidujące redukcję emisji CO2 z nowych pojazdów do zera od 2035 roku i nakładające na producentów samochodów obowiązek stosowania jedynie silników elektrycznych.

Tekst rozporządzenia był w październiku ub.r. uzgodniony między państwami członkowskimi UE i negocjatorami Parlamentu Europejskiego i został zatwierdzony w połowie lutego przez PE.

Technologia paliw syntetycznych jest kwestionowana przez organizacje pozarządowe, zajmujące się ochroną środowiska, które uważają ją za kosztowną, energochłonną i zanieczyszczającą środowisko. 

zm/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (17)

dodaj komentarz
righult
Klasyczny przerost formy nad treścią. Idea przerastająca praktykę. Benzyna jest ok, niech popracują nad flirtami i katalizatorem oraz bardziej bio paliwem. Producenci.
wizytator
Powiedzcie mi kto tam tak miesza? Skoro najpierw Niemcy robiły wszystko żeby przekręcić unie na elektryki, a teraz im rura mięknie. Tam musi być walka jakichś szemranych interesów. Skoro państwo z takim potencjałem samochodów spalinowych samo sobie przeczy.
wibor3m10procent
Wściekła Greta planuje zamieszki w Niemczech..?
wolnoduch
no i super. paliwo syntetyczne to taka sama benzyna (a nawet dużo lepsza, bo jej skład jest ściśle projektowany, a nie zależny od złoża ropy), tylko robiona z CO2 atmosferycznego. Czyli zabieramy CO2 i z powrotem je uwalniamy. Nie wiem do czego mają wątpliwości jego przeciwnicy - to że jest to kosztowne jest oczywiste, ale takie no i super. paliwo syntetyczne to taka sama benzyna (a nawet dużo lepsza, bo jej skład jest ściśle projektowany, a nie zależny od złoża ropy), tylko robiona z CO2 atmosferycznego. Czyli zabieramy CO2 i z powrotem je uwalniamy. Nie wiem do czego mają wątpliwości jego przeciwnicy - to że jest to kosztowne jest oczywiste, ale takie jest życie. Co więcej - samoloty będą musiały wciąż latać na takim paliwie, jego produkcja to i tak jest konieczność w przyszłości.
samsza
Kosztownie, energochłonnie i zanieczyszczająco środowisko TYLKO po to, aby sam samochód nic nie emitował.
Geniusz, nikt przeciętnego umysłu, tego by nie wymyślił.
:)
pstrzezek
Przepisy forsowane przez UE są tak restrykcyjne że nawet najwięksi orędownicy (Niemcy) powiedzieli Nie. A Włosi nawet po cichu zaczęli wdrażać pomysł „odświeżania” swoich aut tak by nie było konieczność rejestrowania po 2035
pstrzezek
Pomysł był od początku skazany na porażkę. Do 2035 sytuacja na świecie tak się zmieni że o temacie wszyscy zapomną wcześniej niż później
saka-zulu
jakby Polska zmieniła stanowisko w tej sprawie to dopiero by się działo: ciecia funduszy, kary z TSUE, wisk i kwik w mediach, europarlamencie, i itd. ale stanowisko zmieniły Niemcy i to całkiem niedawno i ta zmiana szybko i bezkonfliktowo została uwzględniona w planach eko EU. no widać w jakiej wspólnocie jesteśmy. jakby Polska zmieniła stanowisko w tej sprawie to dopiero by się działo: ciecia funduszy, kary z TSUE, wisk i kwik w mediach, europarlamencie, i itd. ale stanowisko zmieniły Niemcy i to całkiem niedawno i ta zmiana szybko i bezkonfliktowo została uwzględniona w planach eko EU. no widać w jakiej wspólnocie jesteśmy. "fajnie".
endes
Wiesz przecież doskonale, że tu nie chodzi o klimat tylko gruuube interesy lobbystów ciemnej strony mocy!
endes
A niemieckie koncerny już mają gotowe silniki na paliwa syntetyczne…

Powiązane: Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki