Zamach w Syrii. Zginął minister obrony

Dwie grupy radykalnych islamistów przyznały się do zamachu, w których zginęli minister i wiceminister obrony Syrii. Odpowiedzialność za atak wzięła także Wolna Armia Syryjska. Do ataku na budynek bezpieczeństwa państwowego doszło nad ranem w centrum Damaszku, podczas rządowej narady.

Autorzy zamachu to grupa "Brygady Islamu" - członkowie syryjskiej opozycji. Atak na polityków rządowych uznali za zwycięstwo nad kręgiem sojuszników prezydenta Asada. Ci, którzy zginęli w atakach to filary reżimu prezydenta - dodają w oświadczeniu opublikowanym na Facebooku. Brygady Islamu zaprzeczają też, jakoby w zamachu uczestniczył zamachowiec-samobójca. Podłożono jedynie ładunki wybuchowe, a cała operacja była planowana od miesiąca. Do ataku przyznała się też syryjska Wolna Armia. Jej członkowie zapowiedzieli, że atak w Damaszku "to dopiero początek".

W ataku zginął minister obrony Daud Radżiha oraz wiceminister Asser Szałkat, szwagier prezydenta Asada. Ranni są też dwaj inni politycy rządu: stan zdrowia ministra spraw wewnętrznych Ibrahima al-Szaara jest stabilny, a w przypadku szefa wywiadu Hiszama Bechtjara potrzebna była operacja. Od ran w ataku zmarł syryjski generał Hassan Turkmani , były minister obrony.

Dziś Rada Bezpieczeństwa ONZ ma obradować nad sankcjami wobec syryjskich władz. Szanse na zdecydowane działania opinii międzynarodowej są niewielkie, bowiem Chiny i Rosja nadal sprzeciwiają się uchwaleniu rezolucji potępiającej władze Syrii.

Według organizacji praw człowieka, od początku konfliktu w Syrii w walkach zginęło około 17 tysięcy osób.

BBC/AFP/wcześn./IAR/to/dj/nyg
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~realista

zginą bo się już do niczego nie przyda teraz go zastąpi minister dyplomacji i ogłosi żałobę narodową

! Odpowiedz
0 0 ~endi

W bulu i nadzieii przyjąłem tę wiadomość ...

! Odpowiedz
0 0 ~cp

znowu jakis pryszczty gimnazjalista dorwal sie do klawiatury...

!