Salvini powtórzył apel o jak najszybsze wybory parlamentarne

2019-08-13 19:17
publikacja
2019-08-13 19:17
fot. Pierre Teyssot / MAXPPP

Podczas burzliwych obrad Senatu Włoch, otwartego ponownie w związku z kryzysem w koalicji, wicepremier i lider Ligi Matteo Salvini powtórzył we wtorek postulat szybkiego rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych. "Oddajmy głos narodowi" - wzywał.

"Włochy chcą pewności, a co jest piękniejsze, bardziej demokratyczne, przejrzyste, prostolinijne, godniejsze od oddania głosu narodowi? Cóż może być piękniejszego?" - mówił Salvini wśród okrzyków protestu z ław centrolewicowej Partii Demokratycznej.

Odnosząc się do wyrażanego przez to ugrupowanie sprzeciwu wobec postulatu natychmiastowych wyborów szef MSW dodał: "Nie rozumiem strachu, przerażenia, desperacji".

Salvini odpowiedział także na warunek postawiony przez jego dotychczasowego koalicjanta, Ruch Pięciu Gwiazd wicepremiera Luigiego Di Maio, który domaga się, aby przed rozpisaniem wyborów uchwalić ustawę o redukcji liczby parlamentarzystów.

"Słyszałem, jak przyjaciel i kolega Luigi Di Maio wiele razy w tych dniach powtarzał: +Przegłosujmy redukcję liczby parlamentarzystów o 345 mandatów i potem idźmy na wybory+. Przyjmuję to i wzywam: zmniejszmy liczbę parlamentarzystów w przyszłym tygodniu i potem natychmiast idźmy na wybory" - oświadczył lider Ligi.

Zwracając się do przeciwników przedterminowych wyborów z centrolewicowej opozycji stwierdził: "Zabawne jest to, że to wy nie chcecie wyborów, a my określani jesteśmy jako antydemokraci i faszyści". "Nigdy nie bałem się wyborów"- zapewnił Salvini i dodał, że apeluje o "godność tej auli".

Posługując się drwiną i ironią wicepremier mówił, że "biedni są parlamentarzyści", którym przeszkadza się w środku lata wzywając ich na obrady tuż przed czwartkowym świętem we Włoszech, Ferragosto. Argumentował, że im szybciej odbędą się wybory, tym szybciej powstanie parlament zdolny powołać rząd na pięć lat.

Salvini przestrzegał też dotychczasowego koalicjanta, Ruch Pięciu Gwiazd, przed zawarciem sojuszu z Partią Demokratyczną. Stanowiska obu tych ugrupowań zbliżyły się ostatnio, zwłaszcza jeśli chodzi o sprzeciw wobec natychmiastowych wyborów.

"Przyjaciele z 5 Gwiazd, pomyślcie trzy razy zanim zawrzecie sojusz z tą drużyną" - wzywał w Senacie szef MSW.

Nadzwyczajne posiedzenie izby wyższej parlamentu Włoch zostało zwołane mimo przerwy wakacyjnej w celu ustalenia kalendarza prac w związku z rozpadem koalicji Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd i złożeniem przez formację Salviniego wniosku o wotum nieufności dla premiera Giuseppe Contego. Według projektu szef rządu ma wystąpić w Senacie 20 sierpnia. Liga nalega, aby nastąpiło to jak najszybciej.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki