Salvini: W kwestii imigracji UE nie istnieje

"W kwestii imigracji Unia Europejska wciąż nie istnieje" - powiedział w niedzielę szef MSW Włoch, wicepremier Matteo Salvini, odnosząc się do sprawy statku organizacji humanitarnej Sea Watch 3, który z ponad 40 uratowanymi migrantami stoi koło wyspy Lampedusa.

(fot. Pierre Teyssot / MAXPPP)

"Od 11 dni holenderski statek niemieckiej organizacji pozarządowej krąży po Morzu Śródziemnym i nikt nie kiwnie palcem" - oświadczył Salvini w wywiadzie dla włoskiej stacji telewizyjnej SkyTg24. To jego zdaniem świadczy o tym, że UE "nie istnieje", jeśli chodzi o politykę imigracyjną.

Włochy nie zgadzają się na przyjęcie jednostki, ponieważ przed rokiem zamknęły swoje porty dla statków organizacji pozarządowych, co uważają za element walki z przemytem migrantów przez zorganizowane gangi.

Włoski wicepremier zaapelował do władz Holandii o "konieczną i pilną interwencję" w sprawie ich statku po to, aby - jak wyjaśnił- zapewnić jak najszybsze zejście ludzi z pokładu w "odpowiednim miejscu".

"Miejscem tym, jak logicznie wynika z dotychczasowych rozważań, nie mogą być Włochy, nawet w celu wstępnego przyjęcia przed hipotetyczną operacją rozesłania osób z pokładu do innych krajów" - zaznaczył.

W liście do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Holandii Salvini wyjaśnił, że Włochy "odpowiedzialnie bronią europejskich granic z korzyścią dla wszystkich państw członkowskich UE, ale nie zamierzają być dłużej jedynym hot-spotem w Europie".

Włoski wicepremier napisał ponadto, że jego kraj po raz kolejny "dał dowód wysokiego poczucia człowieczeństwa, zapewniając w minionych dniach ewakuację z pokładu i pomoc medyczno-sanitarną osobom najsłabszym i potrzebującym kuracji".

Salvini ocenił, że decyzja kapitana "Sea Watch 3" o stacjonowaniu na wodach międzynarodowych w oczekiwaniu na zgodę na wpłynięcie do włoskiego portu ma "podwójnie poważne konsekwencje".

"Z jednej strony - stwierdził - jest to przedłużające się narażanie ludzi na pokładzie na psychologiczne warunki silnej presji i coraz gorsze warunki higieniczno-sanitarne", a z drugiej - to "stosowanie prawdziwej groźby wobec państwa włoskiego".

Taka postawa według szefa MSW stanowi naruszenie praw "suwerennego państwa".

Salvini dodał, że jego kraj zawsze wyróżniał się postawą "gościnności, solidarności i poszanowania prawa międzynarodowego", ale nie może "pozwolić na moralny szantaż".

Z Rzymu Sylwia Wysocka

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 eagleeye

Tego co napisałeś liberalno-socjalistyczny układ w UE i KE nie skumal jeszcze. Kiedyś pisałem tutaj że jeżeli ja bym chciał dostać się do nich bez "kwitów" na linii brzegowej dodałbym kulkę kolokwialnie to ujmując w łeb.

Na tym opisywanym statku/łodzi pewnie są sami inżynierowie i doktoranci którzy chcą się do nas dostać aby nas kolonializować islamizmem bez wojny tylko swoja liczebna prokreacją

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 12 trollmaster

Uwaga, mam genialne rozwiązanie, na które nikt jeszcze nie wpadł - odstawić ich do kraju, Z którego wyruszyli, czyli w tym wypadku pewnie Libii. I problem "uratowanych imigrantow" czytaj nielegalnych nachodźców się rozwiąże.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil