REKLAMA

Saldo wpłat i wypłat funduszy inwestycyjnych w kwietniu wyniosło -2,2 mld zł

2022-05-13 07:40
publikacja
2022-05-13 07:40
Saldo wpłat i wypłat funduszy inwestycyjnych w kwietniu wyniosło -2,2 mld zł
Saldo wpłat i wypłat funduszy inwestycyjnych w kwietniu wyniosło -2,2 mld zł
fot. Andrii Zastrozhnov / / Shutterstock

W kwietniu 2022 roku saldo wpłat i wypłat funduszy inwestycyjnych wyniosło -2,2 mld zł, w porównaniu do -8,8 mld zł w marcu - wynika z szacunków serwisu Analizy pl. To był już siódmy z rzędu miesiąc z przewagą umorzeń nad wpłatami. Licząc od początku roku bilans sprzedaży wyniósł -15,6 mld zł.

Dla większości TFI kwiecień zakończył się z przewagą umorzeń. Najwyższe ujemne saldo odnotowały bankowe towarzystwa, czyli PKO TFI (-312 mln zł), Santander TFI (-239 mln zł) oraz NN Investment Partners TFI (-197 mln zł), a także Generali Investments TFI (-298 mln zł). Wszystkie głównie z powodu trwającego odpływu z funduszy dłużnych.

Na tle innych TFI wyraźnie lepiej poradziło sobie PZU TFI, które jest mocno zaangażowane na rynku produktów emerytalnych cieszących się systematycznym napływem kapitału.

Sama struktura sprzedaży była nieco inna w kwietniu niż w marcu. Wciąż największy odpływ notowały fundusze dłużne, za to klienci wrócili do funduszy akcyjnych. Ujemne saldo odnotowały fundusze surowcowe – cieszące się w poprzednich miesiącach dużą popularnością. Tradycyjnie natomiast przewagę wpłat nad wypłatami odnotowały fundusze zdefiniowanej daty PPK.

Analizy pl szacują, że w kwietniu klienci wycofali z funduszy dłużnych 2,3 mld zł netto, w porównaniu do 8,1 mld zł w marcu. Podobnie jak w poprzednim miesiącu, najwięcej wypłacili z funduszy dłużnych „krótkoterminowych”, czyli w większości dawnych gotówkowych prawie 1,5 mld zł. Z kolei z funduszy dłużnych długoterminowych, czyli z większym ryzykiem stopy procentowej – wypłacili 0,6 mld zł, a z funduszy obligacji korporacyjnych 0,4 mld zł.

W kwietniu kontynuowane były także odpływy z funduszy mieszanych, choć skala wyprzedaży była mniejsza niż w poprzednich trzech miesiącach. Klienci wypłacili z nich łącznie ponad 0,3 mld zł netto

W kwietniu zakończyła się 16-miesięczna seria z dodatnią sprzedażą funduszy surowcowych. W te 16 miesięcy klienci wpłacili do nich prawie 3 mld zł, dzięki czemu ich aktywa powiększyły się 3-rotnie do ponad 5 mld zł. Kwiecień zakończył się jednak pod kreską, przy czym przewaga umorzeń była symboliczna i wyniosła -6 mln zł. O słabym bilansie zdecydowały głównie fundusze metali szlachetnych, notujące od połowy kwietnia spore straty.

Po raz pierwszy w tym roku przewagę wpłat odnotowały fundusze akcyjne, dzięki powrotowi klientów do funduszy akcji zagranicznych (prawie 160 mln zł. W przypadku funduszy akcji polskich sprzedaż była słabsza i zakończyła się na kilkumilionowym minusie. (PAP Biznes)

pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: W co warto teraz zainwestować?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki