Safari niedługo przejdzie do historii

Safari niedługo przejdzie do historii; ikony fauny afrykańskiej dramatycznie szybko wymierają. Słonie, żyrafy, nosorożce wkrótce można będzie oglądać tylko w ogrodach zoologicznych, na wolności już ich nie będzie.

Safari niedługo przejdzie do historii
Safari niedługo przejdzie do historii (ingimage)

Taką prognozę przedstawiła międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF. Jest ona jedną z największych organizacji zajmujących się ochroną przyrody na świecie. W Polsce działa od ponad dziesięciu lat - pisze "Rzeczpospolita".

Prestiżowe amerykańskie pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences" zamieściło w grudniowym numerze artykuł międzynarodowego zespołu badaczy, którzy przedstawili sytuację afrykańskiego drapieżnika geparda (Acinonyx jubatus) - najszybszego zwierzęcia lądowego. Mimo że w biegu osiąga 130 km/godz., nie potrafi umknąć przed zagładą. Na początku XX wieku populacja geparda liczyła 100 tys. osobników, obecnie jest ich tylko 7100. Dlatego Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) wpisała go do "Czerwonej księgi gatunków zagrożonych".

Także najwyższy ssak lądowy, żyrafa (Giraffa camelopardalis), jest zagrożony wyginięciem. W ciągu ostatnich trzech dekad nastąpił dramatyczny spadek populacji, od 164 tys. w 1985 roku do 97 tys. w roku 2015.

kkr/ jm/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Jasne

Same wymieraja...

! Odpowiedz
0 0 ~Asd

Platne safari platne zabijanie jak w usa wtedy nikt nie pozwoli wybijac nagminnie zagrozonych zwierzat

! Odpowiedz
0 3 ~Andy

Safari podczas ktorego zabija sie zwierzeta powinno juz dawno byc zakazane. A to ze zwierzeta w Afryce beda ginac to konsekwencja rozwoju cywilizacyjnego i ekonomicznego. To samo wydarzylo sie na innych kontynentach, wiec nie rozumiem nadziei skadinad naiwnych obroncow przyrody, ze w Afryce ma byc inaczej. Oczywiscie nie pochwalam, ale tego nie da sie powstrzymac.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~bambokit

murzynów coraz więcej a podobno z głodu umierają

! Odpowiedz
0 8 ~mamaq

No i dobrze za to będzie 2 miliardy Afrykanów.
Jak już zniszczą środowisko zostanie 500 milionów.
Będzie co ma byś sami siebie doprowadzamy do katastrofy przecież lepiej mieć nowego smartfona co rok niż słonie na wolności.

! Odpowiedz
0 6 ~Truteń

Pszczoły też wymierają

! Odpowiedz
0 5 ~miko

... sami się zaje....my

! Odpowiedz
0 4 ~fox

Ktoś po prostu nie chce rozwiązać sprawy ochrony gatunków.
Widać to w Polsce jak na dłoni, i pewnie identycznie jest w Afryce, a może jeszcze gorzej.
Otóż trzeba wyznaczyć obszary ochronne dla dzikich zwierząt, w Polsce np. 30% Lasów Państwowych (jest to ok. 10% powierzchni Polski), gdzie nie wolno na takie zwierzęta polować (z wyjątkiem wybicia sztuk chorych poważnie) a gospodarka ma uwzględniać zagrożenie dla zwierząt.
Do tego istniejące parki narodowe.
Ponadto, każdy dobrowolnie może zwiększyć taki obszar o swoją prywatną ziemię w dowolnym miejscu w Polsce.
Np. organizacje ekologiczne (tylko, że takich nie ma, są ekoterroryści węszący za szmalem) mogłyby wykupić ziemię, też z lasem i powiększyć taki obszar, też wyspowo.

Wszelkie inne terany powinny podlegać prawu własności i polowanie lub odstrzał zwierząt może być przeprowadzony tylko przez właściciela terenu w dowolny sposób lub na zasadzie zgody przez niego udzielonej - oczywiście bez żadnych ograniczeń.
Odpada problem odszkodowań za zniszczenia, a każdy pilnuje swoich włości lub nie.
Jego sprawa.
A jak ktoś chce, żeby zwierzęta pasły się na jego ziemi lub w jego lesie, to nikomu nic do tego i bez zgody nie wolno na nie polować, a nawet ich płoszyć w celu upolowania poza działką tegoż właściciela.

Kolejna sprawa, to zbrodniczy - inaczej nie można tego nazwać - zakaz posiadania i hodowli dzikich zwierząt.
Nie wolno w domu trzymać oswojonej sarny, zająca, lisa, kuny, kruka, a nawet jaskółki, czy nornicy.
Nie mówiąc nawet o jeleniu, dziku, niedźwiedziu, czy wilku.
To jest zakaz zbrodniczy, bo człowiek i zwierzęta muszą żyć razem, w tym jako zwierzęta domowe, użytkowe (nie koniecznie na mięso i skóry - może być rekreacja) i półdzikie.
Nie ma innej drogi.
A zarówno sarnę, jak i dzika, a nawet niedźwiedzia można oswoić, wytresować, czy nauczyć, że w pewnym miejscu ma jedzenie bezpieczne, a w innym nie może się poruszać swobodnie i żerować.
Zwierzęta są bardzo sprytne i w lot załapują takie rzeczy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~as

szkoda, że pazerne dzikie zwierze zwane człowiekiem, wytępi wszystko dla krótkowzrocznej żądzy zysku. Co do Polski, to widzę to nieco inaczej, od lat nie było tyle dziczyzny w lasach i to są dobre czasy dla zwierząt w Polsce. Zalesienie też wzrasta, oby tak dalej.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil