Sadownicy czekają na rekompensaty z Unii

Polscy sadownicy będą mieli dodatkowe wsparcie z Unii Europejskiej. Za wycofanie owoców z rynku otrzymają rekompensaty. To już trzecia taka pomoc z Brukseli od czasów wprowadzenia rosyjskiego embarga.

(fot. Luka Łukasiak / FORUM)

Na pieniądze szczególnie czekają producenci jabłek. Złożyli 2260 wniosków, w których zapowiadają wycofanie z rynku swoich produktów. Ponad połowa pochodzi od sadowników z Mazowsza. Tylko 12 spośród wszystkich wniosków dotyczy warzyw.

Pieniądze będą wypłacane za część towaru. Wysokość rekompensat określają tak zwane współczynniki redukcji. Dla jabłek wynosi on 0,34 - oznacza to, że liczbę owoców przeznaczonych do wycofania, należy pomnożyć przez te liczbę. W przypadku warzyw, współczynnik wynosi 0,50.

Wycofane owoce i warzywa trafią między innymi do fundacji czy szkół. Pieniądze będą wypłacane producentom w euro od lipca.


Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)Michał Fedusio/dabr

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~oszczędny

jakie rekompensaty! z naszych podatków?! nabrały durnie kredyty i nie mają czym spłacać. Bo każdy chce mieć ogromne przedsiębiorstwo, nabrać na to kredytów i spłacać do końca życia. Debilizm.

! Odpowiedz
0 1 ~Dżejms

Niech nie pomagają - ok ale też wtedy niech nie utrudniają. Rolnik nie może być przetwórcą własnego surowca - ma być baranem do strzyżenia.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil