Sąd zdecydował: przy 500+ alimenty tylko na pierwsze dziecko

Gdy samotny rodzic wnioskuje o świadczenie 500+ na drugie lub kolejne dziecko, nie musi mieć ustalonych alimentów – taką decyzję wydał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Alimenty są obowiązkowe tylko wtedy, gdy dotyczą pierwszego dziecka.

(fot. Bartłomiej Kudrowicz / FORUM)

Od ponad roku przyznawanie świadczeń z programu „Rodzina 500+” samotnym rodzicom uzależnione jest od tego, czy na dzieci ustalone są alimenty. Warszawski sąd zadecydował, że  alimenty są obowiązkowe, ale tylko gdy wniosek dotyczy pierwszego dziecka w rodzinie – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Resort rodziny wprowadził warunek posiadania alimentów, aby zapobiec wyłudzaniu świadczeń. Rodzic, składając wniosek o 500+, musi przedstawić dokument potwierdzający ustalenie alimentów od drugiego rodzica. „Może nim być odpis orzeczenia sądu, ugody zawartej przed sądem lub mediatorem, a także umowa w formie aktu notarialnego, której zostanie nadana klauzula wykonalności” – czytamy.

Z tej ostatniej możliwości skorzystała matka ubiegająca się o świadczenie na drugie dziecko. Gmina odmówiła kobiecie przyznania świadczenia 500+, więc ta odwołała się od decyzji do WSA. Ten co prawda nie uzasadnił szerzej takiej interpretacji przepisów, ale zadecydował, że mają one zastosowanie tylko wówczas, gdy składany wniosek odnosi się do pierwszego dziecka. Matka zaś ubiega się o 500 zł na drugą pociechę – wtedy świadczenie przysługuje bez kryterium dochodowego i innych warunków.

Jak pisze „DGP”, decyzja jest sprzeczna ze stanowiskiem MRPiPS, że obowiązek ustalania alimentów dotyczy wszystkich samotnych rodziców ubiegających się o 500+ - bez względu na to, czy jest to pierwsze, czy kolejne dziecko.

Warto podkreślić, że wyrok zapadł tylko w tej jednej sprawie i tylko dla niej jest wiążący.

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 1 silvio_gesell

Tytuł mylący, do poprawy.

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT