Sąd w Holandii: repatriacja dzieci islamistów to sprawa polityków

Będący jednym z czterech holenderskich sądów apelacyjnych Trybunał Hagi uchylił w piątek w ustnym orzeczeniu wyrok sądu niższej instancji, nakazujący rządowi Holandii udzielenie pomocy w repatriacji z Syrii małoletnich dzieci bojowniczek Państwa Islamskiego.

Zdaniem Trybunału kwestie takie powinni rozstrzygać politycy, a nie sądy.

Wydany wcześniej w listopadzie wyrok zobowiązywał rząd do podjęcia aktywnych działań na rzecz powrotu od Holandii 56 dzieci w wieku do 12 lat, które przebywają w ciężkich warunkach w obozach w Syrii. Wszystkie one mają holenderskie obywatelstwo, a ponad połowa nie przekroczyła szóstego roku życia.

Rząd odwołał się od wyroku, uzasadniając to wymogami bezpieczeństwa narodowego oraz ryzykiem, na jakie byliby narażeni przedstawiciele holenderskich władz w trakcie poszukiwań kobiet i dzieci w obozach. Zaznaczył, że wprowadzenie decyzji sądu w życie zaszkodziłoby polityce zagranicznej Holandii i międzynarodowej współpracy.

"Sytuacja w tych obozach (w Syrii) jest okropna. Jednak nie do sędziów, lecz do polityków należy decydowanie, co powinno się stać z tymi dziećmi i ich matkami" - głosi komunikat zamieszczony na stronie internetowej Trybunału Hagi.

"Z tego powodu Trybunał nie zgadza się z sędzią, który wydał zaskarżone orzeczenie. Trybunał uchylił wyrok oraz oddalił roszczenia matek i dzieci" - dodaje komunikat. Informuje też, że pisemne uzasadnienie swego ustnego orzeczenia Trybunał przedstawi najpóźniej 6 grudnia.

W trakcie rozprawy reprezentujący kobiety i ich dzieci adwokat Andre Seebregts wskazał, że warunki w położonym w północno-wschodniej Syrii obozie Al-Hol, gdzie osoby te przebywają, mogą się raptownie pogorszyć wraz z nadejściem zimy. Jak podaje Czerwony Krzyż, w Al-Hol zgromadzono około 68 tys. pokonanych bojowników Państwa Islamskiego i członków ich rodzin. Obozu strzegą formacje zbrojne syryjskich Kurdów.

Według oficjalnych holenderskich danych w październiku w północnej Syrii znajdowało się około 55 bojowników Państwa Islamskiego, którzy przybyli tam z Holandii oraz co najmniej 90 dzieci holenderskich rodziców bądź rodziców mieszkających dłuższy czas w Holandii. (PAP)

dmi/ kar/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil