Sąd okręgowy uchylił decyzję o zakazie organizacji Marszu Niepodległości

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił w czwartek wieczorem decyzję prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz w sprawie zakazu organizacji Marszu Niepodległości 11 listopada w centrum stolicy.

(YAY Foto)

"Wolność zgromadzeń pełni doniosłą rolę w demokratycznym państwie prawa (...) prawo do zgromadzeń jest chronione konstytucją" - powiedział w uzasadnieniu orzeczenia sędzia Michał Jakubowski. Dodał, że decyzja o zakazie "jest możliwa po starannym zbadaniu sprawy i musi zawierać przekonujące uzasadnienie".

Jak podkreślił sędzia, w sprawie tej organ gminy nie uprawdopodobnił okoliczności, że w związku z tą manifestacją może dojść do zagrożenia życia i zdrowia oraz mienia w znacznych rozmiarach, a to była główna przesłanka wydanego zakazu.

Jak przekazała w czwartek przed południem PAP sędzia SO Sylwia Urbańska, od postanowienia sądu w tej sprawie stronom przysługuje zażalenie do sądu apelacyjnego, które należy złożyć w ciągu 24 godzin od wydania postanowienia. Natomiast sąd apelacyjny rozpoznaje zażalenie w ciągu 24 godzin od złożenia pisma.

Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz Waltz wydała w środę decyzję o zakazie organizacji Marszu Niepodległości 11 listopada, organizowanego przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, współtworzone przez m.in. Młodzież Wszechpolską, Obóz Narodowo-Radykalny i Ruch Narodowy. Organizatorzy marszu odwołali się do sądu.

Prezydent Warszawy uzasadniając decyzję o zakazie organizacji Marszu Niepodległości wskazywała m.in. na to, że rezolucja Parlamentu Europejskiego z października br. w sprawie wzrostu liczby neofaszystowskich aktów przemocy wzywa państwa członkowskie do podjęcia kroków przeciwko mowie nienawiści i przemocy.

W środę w związku z decyzją prezydent Warszawy o zakazie Marszu Niepodległości doszło do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego, podczas którego ustalono - jak poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski - że zostanie zorganizowany "wspólny biało-czerwony marsz", który będzie miał charakter uroczystości państwowej; organizacją marszu, który będzie objęty patronatem narodowym przez prezydenta Dudę, zajmie się rząd. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

mja/ pad/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 0 dyktator_kaczka

Ten marsz nie powinien nazywać się Marszem Niepodległości lecz Marszem Nienawiści.

! Odpowiedz
1 0 dyktator_kaczka

Prezydent Warszawy bardzo dobrze zrobiła odmawiając faszystom różnej maści okazji do niszczenia mienia oraz zagrożenia zdrowia i życia osób znajdujących się na trasie lub do 1 kilometra od trasy marszu faszystów.

! Odpowiedz
0 9 lightning_network

Antycypując rozwój wypadków:

1. większość i tak przyjdzie na g. 14-tą
2. Marsz Niepodległości wyruszy ok. g. 14:30
3. mniejszość pójdzie o g.15-tej jako "ogon" Marszu Niepodległości

Za rok nikt nie będzie pamiętał o marszu z g. 15-tej

! Odpowiedz
4 8 karbinadel

No i co teraz? Przecież Adrian z Jarkiem mieli iść tą samą trasą. Przyłączą się do ONR?

! Odpowiedz
0 6 trooper

Tak, ale nieoficjalnie.

! Odpowiedz
13 14 lelo1949

Ale krwi napsuła,wszystko sterowane jak w zegarku,ciekawe kto jej kazał ,od kogo był ten telefon ,służby wiedzą?

! Odpowiedz
25 35 silvio_gesell

Trudno nie zauważyć, że jedynym efektem histerycznych działań opozycji jest dawanie pretekstu obozowi rządzącemu do podjęcia działań naprawczych, poprzez które rozszerza swe wpływy.

! Odpowiedz
1 1 samsza

"Rozszerzone wpływy" zostaną na lata, przydadzą się "europejczykom"

! Odpowiedz
48 27 2kbb

PIS musi stać się partią atrakcyjną dla młodych ludzi którzy w strukturach samorządowych lokalnych i centralnych będą mogli realizować swoje ambicje a nawet rozwijać swoje biznesy...
Na dzisiaj ta partia która walczy postkomunistami nie jest w stanie zbudować tak przyjaznego skrzydła dla młodego pokolenia... Jednak ten czas nadchodzi i do następnych wyborów Parlamentarnych i Samorządowych jest jeszcze trochę czasu. Jesteśmy na dobrym kursie....Zabezpieczyliśmy się w dostawy LNG i gazociągiem z Norwegii, dostaniemy jeszcze przed wyborami do Parlamentu Europejskiego stałe bazy USA w Polsce, Po wygranych wyborach do Sejmu w 2019 uchwalimy ustawę o dekoncentracji mediów.... Postkomuna w PL jest na wykończeniu.... SB-ekom zaczyna doskwierać brak wysokich emerytur których PIS pozbawił zdrajców i oszustów komunistycznych....Precz z Komuną.... Chwała Bohaterom !!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
16 47 atyp1

Niestety .... obecna władza jest najsłabszym ogniwem naszego narodu. Historia pokazuje, że ci, którzy najbardziej obnosili się z patriotyzmem, byli inspirowani agenturą, pruską , rosyjska a pozniej i radziecką. Dzisiaj jest to samo.
Dzisiajsza władza walczy z duża częścią inteligencji w miastach, która to co się dzieje postrzega inaczej. To ogromny błąd.
Będziemy wielką Polską, wtedy kiedy będziemy potrafili się dogadać, a nie niszczyć.
To co się tereaz dzieje nas osłabia zamiast wzmacniać. Naród jest podzielony jak nigdy wcześniej w przeciągu ostatnich 80 lat!. To bardzo zły znak. Tylko głupcy nie wyciagają wniosków z histori własnego narodu. Pozdrawiam.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil