Sąd ogłosił upadłość Wielkopolskiej SKOK

analityk Bankier.pl

[Aktualizacja godz. 18:30] Sąd Rejonowy Poznań - Stare Miasto ogłosił upadłość Wielkopolskiej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo Kredytowej - dowiedziała się redakcja Bankier.pl. Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła działalność Kasy na początku lutego.

Informację o tym, że poznański sąd 28 lutego ogłosił upadłość Wielkopolskiej SKOK nieoficjalnie potwierdziły nam dwa niezależne źródła. W środę już oficjalnie tę informację w rozmowie z Bankier.pl potwierdził również Sąd Rejonowy Poznań - Stare Miasto w Poznaniu.

- W ustnych motywach rozstrzygnięcia sąd podkreślił, że zostały spełnione pozytywne ustawowe przesłanki do ogłoszenia upadłości w związku z niewypłacalnością spółdzielczej kasy, tj. faktem, że aktywa Wielkopolskiej SKOK nie wystarczają na zaspokojenie jej zobowiązań, a podejmowane działania restrukturyzacyjne nie przyniosły oczekiwanych efektów. Jednocześnie w ocenie sądu nie wystąpiły przesłanki oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości - czytamy w komunikacie KNF.

Sąd ogłosił upadłość Wielkopolskiej SKOK
Sąd ogłosił upadłość Wielkopolskiej SKOK (fot. Andrzej Bogacz / FORUM)

"W związku z głęboką niewypłacalnością Wielkopolskiej SKOK ujawnioną przez zarządcę komisarycznego oraz brakiem perspektyw restrukturyzacji - z uwagi na odmowę udzielenia pomocy finansowej przez Kasę Krajową i brakiem zgody banków na przejęcie Wielkopolskiej SKOK - jedynym rozwiązaniem wynikającym z przepisów prawa jest zawieszenie działalności tej kasy i wystąpienie z wnioskiem o ogłoszenie upadłości kasy, co stanowi formalną przesłankę do uruchomienia wypłat środków gwarantowanych z BFG" - podała Komisja Nadzoru Finansowego.

W maju 2016 roku do Wielkopolską SKOK zaczął zarządzać komisarz. Na koniec roku 2016, Wielkopolska SKOK miała ujemne fundusze własne w wysokości 68 mln 584 tys. zł, wykazywała ujemny bieżący wynik finansowy w wysokości 71 mln 43 tys. zł i niepokrytą stratę z lat ubiegłych w wysokości 16 mln 37 tys. zł. Depozyty członkowskie zgromadzone przez blisko 90 tys. członków Wielkopolskiej SKOK wynosiły 301 mln 741 tys. zł.

Z dniem 28 lutego 2017 roku Sąd rejonowy Poznań - Stare Miasto w Poznaniu ogłosił upadłość Wielkopolskiej SKOK.

Wypłaty środków gwarantowanych deponentom Wielkopolskiej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej dokonywane są w placówkach PKO Banku Polskiego wskazanych na stronie internetowej banku, z wyłączeniem agencji. Po pieniądze można się zgłaszać do 14 kwietnia 2017 r. Po tym terminie będzie je można odebrać w siedzibie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Depozyty do kwoty 100 tys. euro na jedną osobę gwarantowane są w całości. Ustawa o BFG wyłącza jednak spod ochrony środki wpłacone tytułem udziałów, wpisowego i wkładów członkowskich do spółdzielni.  Powyżej tej kwoty podlegają już zasadom prawa upadłościowego i naprawczego. 

Wojciech Boczoń

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 31 ~rippe

To ile jeszcze tych skoków zostało? Oczywiście poza tymi w Luksemburgu...
To naprawdę był SKOK stulecia. A najśmieszniejsze jest to, że kilkanaście milionów dorosłych ludzi zrzuca się na tych spadochroniarzy...
Majstersztyk - Kwinto się w grobie przewraca...

! Odpowiedz
11 5 ~Bokoban

Majstersztyk to jest jak kilkanaście milionów ludzi zrzuca się codziennie na banki oddając za bezcen depozyty i biorąc kredyty na wysoki procent...

! Odpowiedz
11 14 ~Apolityczny

Pan Ziobro i PIS masowo uruchamiają prokuratury, komisje i kontrole sprawdzając SŁUSZNIE ! praworządność działań organizacji, instytucji i osób za ostatnie 8 lat POCHWALAM PIS. Jednak brakuje mi informacji czy ktoś poszedł do więzienia lub stracił stanowisko za kilka upadłości kas SKOK-ów, za których straty płacimy my wszyscy, a winnych brak ? Trudno prosić posłankę W. aby stanęła znowu na czele kolejnej komisji badającej działalność gospodarczą SKOK-ów! NIK ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 23 ~Polityczny

Apolityczny - czyżbyś był tak apolityczny, że nie wiesz iż SKOKi to piramida finansowa PiS za którą już zapłaciliśmy prawie 5 miliardów złotych (ze 20 razy więcej niż cwaniaczki stracili w AmberGold)? I czyżbyś nie zauważył, że ilość udowodnionych afer i przekrętów dokonanych przez rząd PO sięga 0 (zera)? Łatwo się pluje, łatwo się kłamie - ale dowodów brak.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 0 ~Bolo odpowiada ~Polityczny

A wiesz CHŁOPCZE że ja nic nie płaciłem ... Płaciły banki solidarnie i ich właściciele. Czyżbyś był jednym z nich ??

! Odpowiedz
0 12 ~Odskok odpowiada ~Bolo

Oczywiście, że zapłaciłeś. Chyba, że jesteś osobą zupełnie wykluczoną z systemu bankowego.

! Odpowiedz
0 1 ~Apolityczny odpowiada ~Polityczny

Czy ty jesteś taki naiwny, że wierzysz w aż taką naiwność innych ? A ja jako ten naiwny powtórzę - "Jednak brakuje mi informacji czy ktoś poszedł do więzienia lub stracił stanowisko za kilka upadłości kas SKOK-ów, za których straty płacimy my wszyscy, a winnych brak ?" Rozumiesz ?

! Odpowiedz
4 20 ~ABC

Tu się doi, proszę państwa. Kolejne pół miliardzika poprosimy.

! Odpowiedz
8 24 ~kk

Amber Gold to pikuś przy PiSowsko Rydzykowych SKOKach na kasę. Gdzie podziały sie MILIARDY zł ? Dawać tu komisję do zbadania najwiekszego przekretu w historii Polski.

! Odpowiedz
4 16 ~nj

Po wyborach z konfiskatą całości majątku prywatnego.

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl