Sąd ogłosił upadłość Wielkopolskiej SKOK

analityk Bankier.pl

[Aktualizacja godz. 18:30] Sąd Rejonowy Poznań - Stare Miasto ogłosił upadłość Wielkopolskiej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo Kredytowej - dowiedziała się redakcja Bankier.pl. Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła działalność Kasy na początku lutego.

Informację o tym, że poznański sąd 28 lutego ogłosił upadłość Wielkopolskiej SKOK nieoficjalnie potwierdziły nam dwa niezależne źródła. W środę już oficjalnie tę informację w rozmowie z Bankier.pl potwierdził również Sąd Rejonowy Poznań - Stare Miasto w Poznaniu.

- W ustnych motywach rozstrzygnięcia sąd podkreślił, że zostały spełnione pozytywne ustawowe przesłanki do ogłoszenia upadłości w związku z niewypłacalnością spółdzielczej kasy, tj. faktem, że aktywa Wielkopolskiej SKOK nie wystarczają na zaspokojenie jej zobowiązań, a podejmowane działania restrukturyzacyjne nie przyniosły oczekiwanych efektów. Jednocześnie w ocenie sądu nie wystąpiły przesłanki oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości - czytamy w komunikacie KNF.

Sąd ogłosił upadłość Wielkopolskiej SKOK
Sąd ogłosił upadłość Wielkopolskiej SKOK (fot. Andrzej Bogacz / FORUM)

"W związku z głęboką niewypłacalnością Wielkopolskiej SKOK ujawnioną przez zarządcę komisarycznego oraz brakiem perspektyw restrukturyzacji - z uwagi na odmowę udzielenia pomocy finansowej przez Kasę Krajową i brakiem zgody banków na przejęcie Wielkopolskiej SKOK - jedynym rozwiązaniem wynikającym z przepisów prawa jest zawieszenie działalności tej kasy i wystąpienie z wnioskiem o ogłoszenie upadłości kasy, co stanowi formalną przesłankę do uruchomienia wypłat środków gwarantowanych z BFG" - podała Komisja Nadzoru Finansowego.

W maju 2016 roku do Wielkopolską SKOK zaczął zarządzać komisarz. Na koniec roku 2016, Wielkopolska SKOK miała ujemne fundusze własne w wysokości 68 mln 584 tys. zł, wykazywała ujemny bieżący wynik finansowy w wysokości 71 mln 43 tys. zł i niepokrytą stratę z lat ubiegłych w wysokości 16 mln 37 tys. zł. Depozyty członkowskie zgromadzone przez blisko 90 tys. członków Wielkopolskiej SKOK wynosiły 301 mln 741 tys. zł.

Z dniem 28 lutego 2017 roku Sąd rejonowy Poznań - Stare Miasto w Poznaniu ogłosił upadłość Wielkopolskiej SKOK.

Wypłaty środków gwarantowanych deponentom Wielkopolskiej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej dokonywane są w placówkach PKO Banku Polskiego wskazanych na stronie internetowej banku, z wyłączeniem agencji. Po pieniądze można się zgłaszać do 14 kwietnia 2017 r. Po tym terminie będzie je można odebrać w siedzibie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Depozyty do kwoty 100 tys. euro na jedną osobę gwarantowane są w całości. Ustawa o BFG wyłącza jednak spod ochrony środki wpłacone tytułem udziałów, wpisowego i wkładów członkowskich do spółdzielni.  Powyżej tej kwoty podlegają już zasadom prawa upadłościowego i naprawczego. 

Wojciech Boczoń

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 30 ~podatnik

do ~edfew 2017-03-01 14:30
Dziennikarz śledczy( aktualnie portalu tvn24.pl) Robert Zieliński opisywał jak to syn członka Leszka - Leszek Miller junior w okresie prywatyzacji lub po Telekomunikacji Polskiej, otrzymał czek z Bermudów wartości 1 mln(miliona) USD i do dzisiaj nie wyjaśnił ZA CO?

! Odpowiedz
2 11 ~Maj651

SKOK piramida finansowa sejmowa komisja sledcza szybko i kajdany dla PiS

! Odpowiedz
0 10 ~plutarch

Myślicie, że Bierecki schudnie tak jak Pilchta? Dieta cud.
bi.gazeta.pl/im/eb/e2/12/z19802859IH,Wlasciciel-Amber-Gold-Marcin-P--przed-sadem.jpg

! Odpowiedz
0 10 ~ciekawy

Kiedy [wreszcie] komisja śledcza?

! Odpowiedz
0 5 ~pisifan

dopóki pisie przy sejm korysie to takiej komisji nie będzie ale za 2-3 lata ?????? To powinno być głównym hasłem programu każdej antypisiej uczciwej opozycji

! Odpowiedz
0 5 ~a5

Kto winny ?

! Odpowiedz
0 4 ~Wit

Dowiesz się jak za kilka lat sejm już nie pisi ogłosi listę świadków Komisji Śledczej amberskok ( pełną nazwisk senatorów i posłów dobrej zmiany )

! Odpowiedz
0 12 ~ring

Za przekrety wiadomych kolesi znow zaplacimy wszyscy.. Dlaczego komisja jeszcze nie powstala?

! Odpowiedz
1 9 ~grzes

to pisowskie banki - tak beda wygladaly polskie finanse za lat pare wg pisu przepowiedni w ruinie

! Odpowiedz
0 15 ~jerry

Dosyc dziwnie wyglada sytuacja skokow .Przekret na skale kilkukrotnie wieksza niz amber gold a pisowcy robia wszystko zeby sprawe zamiesc pod dywan.Mozna sie domyslac ze pisowcy nie dopuszcza do komisji sledczej bo spoleczenstwo by sie dowiedzialo o roli pisowskich wybrancow ludu w tym zlodziejstwie.A jest o czym rozmawiac , w koncu podla zmiana juz zabezpiecza sie finansowo na przyszlosc.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 15 ~plutarch

Przepraszam, czy senator biere?

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 9 ~C2H5OH

Pani Waserman marnuje czas zajmując się Amber Gold. Skoki to dopiero jest przekręt! Który to już upadł? Ciężko się doliczyć. Szkoda, że PO objęło SKOK-i mimo protestów PIS-u ochroną BFG. Kochający naród wywiózłby łaskawców z dojnej zmiany na taczkach. (do wiadomości nierozgarniętych: BFG - bankowy fundusz gwarancyjny)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~NH3_i_H2

"Knickerbocker Trust Company, a bank whose failure triggered the Panic of 1907"

Knickerbocker Trust Company, bank którego upadek wywołał w 1907 panikę giełdową.

Od czasu do czasu jakieś domino się uruchamia.

! Odpowiedz
2 6 ~Michał_

Amber gold to był strzał dla chciwych a chciwości nie popłaca i co jakiś czas takie podmioty będą powstawać i zachęcaniem będzie wysokie oprocentowanie bez ryzyko i będzie kolejka wplacajacych. Tak było nawet przed amber gold i nic to nie dało kupę kasy ludzie stracili

! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 3 ~ole

A co ze skok poznaniak??

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 12 ~Tucan

oj tam , oj tam! Pieniądz się nie liczy. Liczy się niezłomoność jak u prezydenta Dudy! Premier Morawiecki też twierdzi, że takie dyrdymały jak PKB są nieistotne. SKOKI są niezłomne!

! Odpowiedz
1 26 ~bankowiec

No to Wielkopolski zaorany...który następny? BFG szykować 300 baniek na depozyty, a ty biedny Polaku szykuj się na podwyżki w bankach, bo przeca znów będą musiały się złożyć. A następny będzie raczej Skok z Jaworzna, pamiętam, że chyba po Wielkopolskim był zaraz ten z Jaworzna...a tam kolejne miliony będą potrzebne.

! Odpowiedz
5 40 ~autor

Naprawdę nieźle zarządzany SKOK. Depozyty 301 mln a praktycznie strata to 77 mln. Jedno jest pewne, że konto w Toruniu i Luksemburgu przybyło kilka zer. I na srebrny wieżowiec też wystarczy.

! Odpowiedz
17 8 ~Dolny

Niezły ten zarządca komisaryczny - zamiast naprawić sytuację doprowadza do upadłości :(

! Odpowiedz
9 8 ~kOOT odpowiada ~Dolny

Przecież o to chodzi, zeby doprowadzić do upadłosci!!! Na tym jest kasa, jak za grosze sie wyprzedaje majątek

! Odpowiedz
1 20 ~Poznaniak odpowiada ~kOOT

Jaki w SKOKach masz majątek? Po za tym zwróciłeś uwagę, która partia polityczna jest powiązana ze SKOKami?

! Odpowiedz
16 23 ~podatnik

do ~edfew 2017-03-01 14:30
Dziennikarz śledczy( aktualnie portalu tvn24.pl) Robert Zieliński opisywał jak to syn członka Leszka - Leszek Miller junior w okresie prywatyzacji lub po Telekomunikacji Polskiej, otrzymał czek z Bermudów wartości 1 mln(miliona) USD i do dzisiaj nie wyjaśnił ZA CO?

! Odpowiedz
8 37 ~fkpis

No to chlopcy z pisu sie oblowili.Ciekawie. kiedy postanowia utworzyc komisje sledcza?

! Odpowiedz
0 15 ~press

Jak komisja śledcza ? do tej pory skok wołomin takiej sie nie doczekał!!!

! Odpowiedz
1 10 ~Kamila odpowiada ~press

Jak powstanie komisja, to się będą obławiać dalej tym razem legalnie za nasze podatki - prosty schemat.

! Odpowiedz
7 27 ~edfew

Dziennikarze !!!! "śledczy" czy są jeszcze jacyś w tym kraju, afera Amber 10 razy mniejsza a w mediach 100 razy większy rozgłos !!!! a co może za trudny temat, zbyt żmudna robota dziennikarska ..... no i politycznie teraz niebezpiecznie

! Odpowiedz
0 8 ~Drozd

czy jakiś dziennikarz opisał rzetelnie kulisy upadku SKOK Wołomin? jedyna gazeta to Kurier Wnet
https://wnet.webbook.pl/sklep/index/pokaz/pokaz/kurier_wnet_nr_32_luty_2017_02

gdzie jest artykuł autorstwa Pana Marcina Karlińskiego pt. "Skok stulecia"
temat bardzo niewygodny i dla PO i dla PIS.
Żaden dziennikarz nie opisał tematu tak wnikliwie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~miniu111 odpowiada ~Drozd

Da się ten tekst gdzieś przeczytać za darmo?

! Odpowiedz
4 27 ~pomek

Zdaje się,że jak PiS upadnie,to partia z głodu nie umrze.Misie wiedzą co robią-walizki spakowane,konta pełne i jakby co,to hyc do samolotu i "żegnaj durny narodzie!"

! Odpowiedz
5 26 ~SKOK_na_kasę

Oczywiście winnych nie ma, a Bierecki umywa ręce.

! Odpowiedz
4 27 ~flc

Pan Bierecki ma elegancko pupcie krytą. Póki co, nic mu nie grozi. Ale spokojnie, bez pośpiechu...

! Odpowiedz
5 23 ~podatnik

A wszystko to dzieje się na oczach prokuratury w PRL'u bis w dniu 1marca 2017, który to bardziej kolonią niewolniczą niż krajem, stworzonym przy stole zwanym okrągłym i podczas pijackich libacji w Magdalence pod polityczną mafię, kolesiów, przekrętów, złodziejstwa i niespotykaną arogancję władzy! Bardziej miejsce dla kombinatorów, gdzie zwykły człowiek jest niczym, a przestępców się chroni. Zwykły człowiek nie odczuwa że to "jego kraj", gdzie miliony młodych, zdolnych, wykształconych, kreatywnych ludzi wyjechało za przysłowiowym chlebem? Gdzie przyzwoity człowiek nie ma szans na pracę, bo ją po znajomości dostają kolesie, gdzie na badania czy operację czeka się kilka lat. I na koniec gdzie w 2009 r. człowiek Prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego Piotr Kownacki jako prezes PKN Orlen zarabiał dziennie 31.000,00 PLN słownie trzydzieści jeden tysięcy złotych i nikomu to nie przeszkadzało z Piły i Siekiery!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 24 ~kk

Amber Gold to pikuś przy PiSowsko Rydzykowych SKOKach na kasę. Gdzie podziały sie MILIARDY zł ? Dawać tu komisję do zbadania najwiekszego przekretu w historii Polski.

! Odpowiedz
4 16 ~nj

Po wyborach z konfiskatą całości majątku prywatnego.

! Odpowiedz
4 20 ~ABC

Tu się doi, proszę państwa. Kolejne pół miliardzika poprosimy.

! Odpowiedz
11 14 ~Apolityczny

Pan Ziobro i PIS masowo uruchamiają prokuratury, komisje i kontrole sprawdzając SŁUSZNIE ! praworządność działań organizacji, instytucji i osób za ostatnie 8 lat POCHWALAM PIS. Jednak brakuje mi informacji czy ktoś poszedł do więzienia lub stracił stanowisko za kilka upadłości kas SKOK-ów, za których straty płacimy my wszyscy, a winnych brak ? Trudno prosić posłankę W. aby stanęła znowu na czele kolejnej komisji badającej działalność gospodarczą SKOK-ów! NIK ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 23 ~Polityczny

Apolityczny - czyżbyś był tak apolityczny, że nie wiesz iż SKOKi to piramida finansowa PiS za którą już zapłaciliśmy prawie 5 miliardów złotych (ze 20 razy więcej niż cwaniaczki stracili w AmberGold)? I czyżbyś nie zauważył, że ilość udowodnionych afer i przekrętów dokonanych przez rząd PO sięga 0 (zera)? Łatwo się pluje, łatwo się kłamie - ale dowodów brak.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 0 ~Bolo odpowiada ~Polityczny

A wiesz CHŁOPCZE że ja nic nie płaciłem ... Płaciły banki solidarnie i ich właściciele. Czyżbyś był jednym z nich ??

! Odpowiedz
0 12 ~Odskok odpowiada ~Bolo

Oczywiście, że zapłaciłeś. Chyba, że jesteś osobą zupełnie wykluczoną z systemu bankowego.

! Odpowiedz
0 1 ~Apolityczny odpowiada ~Polityczny

Czy ty jesteś taki naiwny, że wierzysz w aż taką naiwność innych ? A ja jako ten naiwny powtórzę - "Jednak brakuje mi informacji czy ktoś poszedł do więzienia lub stracił stanowisko za kilka upadłości kas SKOK-ów, za których straty płacimy my wszyscy, a winnych brak ?" Rozumiesz ?

! Odpowiedz
3 31 ~rippe

To ile jeszcze tych skoków zostało? Oczywiście poza tymi w Luksemburgu...
To naprawdę był SKOK stulecia. A najśmieszniejsze jest to, że kilkanaście milionów dorosłych ludzi zrzuca się na tych spadochroniarzy...
Majstersztyk - Kwinto się w grobie przewraca...

! Odpowiedz
11 5 ~Bokoban

Majstersztyk to jest jak kilkanaście milionów ludzi zrzuca się codziennie na banki oddając za bezcen depozyty i biorąc kredyty na wysoki procent...

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl