Sąd odrzucił pozew o odsunięcie Zełenskiego od wyborów prezydenckich

VI Sąd Apelacyjny w Kijowie odrzucił w niedzielę po północy pozew o skasowanie rejestracji kandydata na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Sąd rozpatrywał tę sprawę kilka godzin przed początkiem II tury wyborów prezydenckich.

Pozew złożył obserwator wyborów Andrij Chylko, który oskarżył Zełenskiego o przekupywanie wyborców. W ocenie Chylki polegało ono na rozdawaniu bezpłatnych biletów wstępu na debatę Zełenskiego z jego konkurentem na ostatnim etapie głosowania, urzędującym prezydentem Petrem Poroszenką. Debatę przeprowadzono w piątek na Stadionie Olimpijskim w Kijowie.

Chylko zwrócił się do sądu o skasowanie rejestracji Zełenskiego jako kandydata na prezydenta, co miało go odsunąć od wyborów. Sąd nie zgodził się z argumentacją powoda.

Wcześniej prawnik sztabu wyborczego Zełenskiego Wadym Hałajczuk powiedział agencji Interfax-Ukraina, że pozew jest pozbawiony podstaw prawnych. "Ta sprawa nie ma żadnych perspektyw" - oświadczył.

Hałajczuk dodał, że Chylko wcześniej składał podobne pozwy, w których domagał się m.in. uznania, że niedawne spotkanie Zełenskiego z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem było nielegalną agitacją wyborczą.

Przed drugą turą wyborów prezydenckich sondaże jako zwycięzcę wskazują Zełenskiego, którego popiera ponad 50 proc. wyborców. Głosowanie na Poroszenkę deklaruje około 20 proc. respondentów.

Zełenski jest gwiazdą i producentem programów kabaretowych w stacji telewizyjnej należącej do skonfliktowanego z ekipą Poroszenki oligarchy Ihora Kołomojskiego.

W I turze wyborów Zełenskiego poparło 30,24 proc. głosujących, zaś obecnego prezydenta 15,95 proc.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ sp/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil