Sąd Najwyższy: zasiłek chorobowy na poziomie średniej płacy krajowej

7.4.Warszawa (PAP) - Pracownikowi, który zachorował w dniu rozwiązania umowy o pracę, przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości średniej płacy krajowej - orzekł we wtorek Sąd Najwyższy.

SN rozpoznał skargę kasacyjną Jarosława N., z którym pracodawca rozwiązał 20 czerwca 2007 r. umowę o pracę na mocy porozumienia stron. W tym samym dniu Jarosław N. zachorował; na zwolnieniu był kilka miesięcy.

Pracodawca wypłacił mu wynagrodzenie do 20 czerwca. Potem Jarosławowi N. zaczął przysługiwać zasiłek chorobowy, który ZUS przyznał mu w miesięcznej wysokości równej średniej płacy krajowej.

Zwolniony pracownik uznał, że jest to nieprawidłowe i zażądał zasiłku w kwocie równej jego dotychczasowej pensji.

Jak powiedziała PAP pełnomocniczka Jarosława N., mecenas Katarzyna Szumielewicz, jej klient był dyrektorem krakowskiego Macro, więc dysproporcja między jego zarobkami a przeciętną płacą krajową była znaczna.

"Zarabiał netto ok. 14 tys. zł, podczas gdy zasiłek w wysokości średniej pensji, który przyznał mu ZUS, wynosił niespełna 3 tys. zł na miesiąc" - poinformowała adwokatka.

Na rozprawie w SN pełnomocniczka Jarosława N. podkreślała, że sądy wydawały już wyroki przyznające osobom, które zachorowały w trakcie zatrudnienia, zasiłek odpowiadający ich pensji, mimo że potem pracę straciły.

"Skoro pracownik zachorował, gdy jeszcze był zatrudniony, to powinien otrzymywać zasiłek chorobowy na zasadzie praw nabytych, czyli tyle, ile zarabiał" - podkreślała w SN mecenas Szumielewicz.

Sąd nie zgodził się z tą argumentacją i kasację Jarosława N. oddalił. Stwierdził, że podstawą wymiaru zasiłku chorobowego powinno być 100 proc. przeciętnej płacy krajowej.

"Zasiłek chorobowy przysługuje w zamian za wynagrodzenie utracone wskutek choroby. Gdy ustaje zatrudnienie, zasiłek przestaje pełnić tę rolę, więc nie może wiązać się z wysokością pensji, której dana osoba już nie otrzymuje, bo przestała być pracownikiem" - uzasadniła wyrok sędzia Teresa Flemming-Kulesza.

Dodała, że określenie wysokości zasiłku chorobowego na poziomie średniej pensji krajowej jest jedynym sposobem na to, aby ograniczyć przenoszenie na ZUS obowiązków pracodawcy.

"To pracodawca, gdyby nadal zatrudniał pracownika, musiałby płacić mu zasiłek, przynajmniej przez pewien czas trwania jego choroby. Po rozwiązaniu umowy o pracę obowiązek ten spada na ZUS" - przypomniała sędzia Flemming-Kulesza.

Zdaniem SN, ZUS nie powinien ponosić konsekwencji ustaleń co do wysokości wynagrodzenia, zawieranych między pracodawcami a pracownikami. (PAP)

awk/ pad/ jra/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~green

my tutaj już dawno nie liczymy na jakieś chorobowe.............tylko na siebie

! Odpowiedz
0 0 ~sieklik

Hmm... słusznie. Czyli ile dostanie teraz na rękę?

!

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,1% X 2017
PKB rdr 4,7% III kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,6% X 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 574,35 zł X 2017
Produkcja przemysłowa rdr 12,3% X 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl