REKLAMA
WEBINAR

Sąd Najwyższy uchylił umorzenie sprawy Mariusza Kamińskiego i innych b. szefów CBA

2023-06-06 10:47, akt.2023-06-06 11:18
publikacja
2023-06-06 10:47
aktualizacja
2023-06-06 11:18

Sąd Najwyższy uchylił we wtorek umorzenie sprawy Mariusza Kamińskiego i innych b. szefów CBA, skazanych w pierwszej instancji i ułaskawionych przez prezydenta; sprawa została przekazana do ponownego rozpoznania do sądu okręgowego.

Sąd Najwyższy uchylił umorzenie sprawy Mariusza Kamińskiego i innych b. szefów CBA
Sąd Najwyższy uchylił umorzenie sprawy Mariusza Kamińskiego i innych b. szefów CBA
/ CBA

"Sprawowanie wymiaru sprawiedliwości w polskim porządku prawnym jest wyłączną domeną sądów powszechnych i Sądu Najwyższego" - zaznaczył w ustnym uzasadnieniu wtorkowego wyroku SN sędzia Piotr Mirek. Dodał, że w ramach sprawowania tego wymiaru sprawiedliwości sądy mają prawo do dokonywania wykładni przepisów prawa, ustaw i konstytucji.

Sprawa ta ma już niemal dziesięcioletnią historię. W marcu 2015 r. Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał w I instancji b. szefa CBA Mariusza Kamińskiego (dziś - szefa MSWiA) i Macieja Wąsika (ówczesnego zastępcę Kamińskiego w CBA; obecnie wiceministra SWiA) na 3 lata więzienia, m.in. za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA podczas "afery gruntowej" w 2007 r. Na kary po 2,5 roku skazano dwóch innych b. członków kierownictwa CBA.

Zanim Sąd Okręgowy w Warszawie zbadał ich apelacje, w listopadzie 2015 r. prezydent Andrzej Duda ułaskawił wszystkich czterech nieprawomocnie skazanych. W marcu 2016 r. SO uchylił wyrok SR i wobec aktu łaski prezydenta prawomocnie umorzył sprawę. Od tego orzeczenia SO kasacje do SN złożyli oskarżyciele posiłkowi. Sprawa potem była przez długi czas w SN zawieszona, w związku m.in. ze sporem kompetencyjnym wniesionym do Trybunału Konstytucyjnego przez marszałka Sejmu. Także SN w 2017 r. wydał uchwałę odnoszącą się do kwestii prawa łaski.

W ostatni piątek orzeczenie związane z tą sprawą i sporem kompetencyjnym wydał natomiast Trybunał Konstytucyjny. TK orzekł, że prawo łaski jest wyłączną i niepodlegającą kontroli kompetencją Prezydenta RP wywołującą ostateczne skutki prawne, a SN nie ma kompetencji do sprawowania kontroli na wykonywaniem przez prezydenta prawa łaski. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

mja/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia            z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (10)

dodaj komentarz
langdon25
Hurra !

Pierwsze gwiazdy pisu idą za kratki !!!

Sprawiedliwość nadchodzi !

Poznacie pisowskich po brązie z tyłu ich spodni - już zaczynają robić pod siebie
trooper
Powoli zaczyna się sypać pisowski domek z kart. Ciekawe jest to, że jeszcze przed wyborami! Nie mogę się już doczekać spraw karnych przeciwko dzisiejszej 'elicie' i rozliczenia za te lata mahlojek i złodziejstwa.
osiemgwiazd
Kaczyński będzie zmierzał do Polexitu, bo w UE wyroki ferują wolne sądy, a nie odrealniony Kaczyński wg swego uznania. Zresztą sam może bać się odsiadki jako prowodyr tego chaosu prawnego oraz braku walki z infkacją w kraju.
samsza
Prezydent ma prawo łaski, a nie abolicji.

Abolicja obejmuje nakaz umorzenia postępowania już wszczętego.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Abolicja
marianpazdzioch
Problem w tym że żyjemy w państwie bezprawia i podobnie jak wielu innych artykułów i paragrafów władza nie przestrzega. A opozycja nawet kiedy już dochodzi do władzy i ma bezpiekę to nic z tym nie robi. Kruk krukowi oka nie wykole.
tomkooo
koledzy z TK dali nowe uprawnienia koledze dudzie zeby kolege kaminskiego ratowal przed prawomocnym wyrokiem, ktory zamknal by mu droge do posady panstwowej :)))
mafia pis
bangladesznadwisla
prezio nie może być sądem. nawet marny prawnik to wie
jarekzbyszek
Bezkarność prawicowych służb bezpieczeństwa może się skończy?
libertas
Jakich prawicowych? Raczej narodowo-socjalistycznych.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki